20ef7499969f24ce0b561a934c2c91c7 Çin Aslan Köpeği Resimleri | Köpek Cinsleri

Çin Aslan Köpeği Resimleri
twitle paylaş beğen li pinle öner
cin aslan kopegi 12 Çin Aslan Köpeği Resimleri

Çin Aslan Köpeği Resimleri

İngilizce: Chinese Lion DogChrysanthemum Dog Çince: ShihTzû
Köken Altıncı yüzyıla ait belgeler ve tablolar, aslana benzer bir köpeğe işaret etmektedir. Yedinci yüzyılda Tibet’ten getirilen köpekler, Pekin’deki Yasak Şehir’de152 yetiştirilmiştir. Bu köpeklerden Çin Aslan Köpeği geliştirilmiştir. Bu köpekler, 1930 yılında İngiltere’ye götürülmüştür.
Irk Özellikleri Omuz yüksekliği en fazla 27 cm olup, vücut ağırlığı ise en fazla 6.4 kg’dır. Başı yuvarlak olup, gözler arası mesafe geniştir. Kalın bir sakalı ve bıyıkları vardır. Ağızburun bölgesi kısadır ve kare biçimindedir. Burnu siyahtır. Yüzü örten tüylerin farklı yönlere doğru uzaması nedeniyle “Kasımpatı Köpeği” olarak da adlandırılır. Yuvarlak ve iri gözleri, koyu renktir. Uzun ve sarkık kulaklarını örten tüyler o denli fazladır ki, boynu örten tüylere karışır. Kalın kuyruk, sırta doğru kıvrılmış halde tutulur. Tüy örtüsü, sık ve uzun tüylerden oluşur. Tüyler kıvırcık değildir. Kalın bir iç postu bulunur. Tüy örtüsü her renk olabilmekle birlikte, alında ve kuyruk ucunda beyaz leke bulunması, köpek gösterilerinde hakemler tarafından çok beğenilen bir özelliktir.
Mizaç Asaletin getirdiği bir küstahlığa sahip olan Çin Aslan Köpeği, yürekli ve temkinlidir. Güvenilir ve nazik olup, çocuklara karşı hassas davranır.
Kullanım Alanları Çin Aslan Köpeği, görünüm itibarıyla kadınların yatak odasında beraberlerinde bulunduracakları bir köpekse de, en az iş köpekleri kadar dayanıklıdır. Ayrıca, uzun ömürlü olup, pek çoğu on beş yaşına kadar yaşar. TOy örtüsü günlük bakım gerektirir.

Bir önceki yazımız olan Lhassa Terrier Resimleri başlıklı makalemizde Lhassa Terrier ve Lhassa Terrier Resimleri hakkında bilgiler verilmektedir.

köpek cinsleri editörü Furkan...
Etiketler: ~

Lütfen Yorum Yapın...

14 + 4 = ? (İşleminin Sonucu)  

«
»