09193fc515cd0fc309e9637d5e50c136 Dalmaçyalı Resimleri | Köpek Cinsleri

Dalmaçyalı Resimleri
twitle paylaş beğen li pinle öner
dalmacyali resimleri 62 Dalmaçyalı Resimleri

Dalmaçyalı Resimleri

Köken Dalmaçyalı ırkının kökeni üzerinde halen bir uzlaşmaya varılabilmiş değildir. Çok eski bir ırk olduğuna kuşku yoktur; zira, eski Mısır kabartmalarında ve Helenik döneme ait duvar ve tavan süslemelerinde tasvir edildiği görülmüştür. 1700 yılında, İngiltere’de, Dalmaçyalı’ya benzer görünüme sahip Bengal Puvanteri (ing. Bengal Pointer) adlı bir köpek bulunduğu bilinmekte olup, bu da, Dalmaçyah’mn Yugoslav kökenli132 olduğu görüşünün sorgulanması gerektiğini düşündürmektedir.

 

 

Irk Özellikleri Dalmaçyalı, kaslı ve simetrik yapılı bir ırktır. Omuz yüksekliği, erkek köpeklerde 5560 cm, dişi köpeklerde 5055 cm arasında değişir. Ortalama vücut ağırlığı 25 kg’dır. Başı oldukça uzun olup, ağızburun bölgesi güçlüdür. Kafatası ile ağızburun bölgesi arasındaki geçiş, orta derecede belirgindir. Burnu, tüy örtüsünün rengine göre, kahverengi veya siyah olabilir. Siyah veya kahverengi olabilen yuvarlak ve parlak gözleri, zeki bakışlara sahiptir.

 

Yumuşak kulakları başa yapışık haldedir. Kökü kalın olan kuyruk, uca doğru incelir ve yukarıyla doğru hafif bir kıvrımla taşınır. Dalmaçyah’nm tüyleri kısa, sert, sık ve parlak olmalıdır. Ana renk daima saf beyaz olup, siyah veya taba benekler bulunur. Beneklerin sınırları ne denli belirginse, köpeğin değeri de o denli artar. Yavrular, tümüyle beyaz olarak doğar.
Mizaç Sakin, sadık, bağımsızlığına düşkün ancak evcilleştirilmiş ve çok hassas bir ırktır. İnsanların varlığına gereksinim duyar; yalnız kaldığında hüzünlenir. Çocuklarla oyun oynamayı çok sever. Kusursuz bir belleği vardır ve kendisine yöneltilen kötü davranışları yıllarca unutmaz.
Kullanım Alanları Dalmaçyalı, ortaçağ döneminde tazı olarak kullanılıyordu. Çok gözde olduğu on dokuzuncu yüzyılda ise “fayton köpeği” adını alarak, sahibini, ister yaya, ister at sırtında, isterse de faytonda olsun, istisnai ve olağanüstü bir sadakatle ve direngenlikle adım adım izlemiştir. Zaman içerisinde, gerektiğinde koruma amaçlı da kullanılabilen, sevilen bir refakatçi köpek haline gelmiştir. Temiz ve düzenli olup, su birikintilerine basmaktan kaçınır ve suyla sabuna bayılır.

Bir önceki yazımız olan Krom Resimleri başlıklı makalemizde Krom Resimleri, Kromfohrlânder beslenme ve Kromfohrlânder fiyatı hakkında bilgiler verilmektedir.

köpek cinsleri editörü Furkan...
Etiketler: ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

Lütfen Yorum Yapın...

16 + 9 = ? (İşleminin Sonucu)  

«
»