3b1b5dcebbd32556c0fe2dd1eb30185c Golden Retriever Resimleri | Köpek Cinsleri

Golden Retriever Resimleri
twitle paylaş beğen li pinle öner

Köken Golden Retriever’ın, Ingiltere’ye on dokuzuncu yüzyılın ortalarında gelen bir Rus sirkine ait olan ve ırkı kesin olarak bilinmeyen altın sarısı renkli köpeklerin Bladhaund (İng Bloodhound) ile melezlemesi yoluyla elde edildiği sanılmaktadır.

 
Irk Özellikleri Omuz yüksekliği, erkek köpeklerde 5861 cm, dişi köpeklerde de 5557 cm arasında değişir. Ortalama vücut ağırlığı ise, erkek köpeklerde 2934 kg, dişilerde 2732 kg arasıdır. Ağızburun bölgesi iri ve güçlüdür ve çenesi makas ısırışlıdır. Kafatası ile ağızburun bölgesi arasındaki geçiş belirgindir. Koyu renk gözleri uysal bakışlara sahiptir. Orta büyüklükteki kulakları sarkıktır. Boynu kaslıdır. Göğüs kafesi geniştir. Kuyruk uzun olmakla birlikte kıvrık değildir. Bacaklarının kemik yapısı sağlamdır ve uylukları da kaslıdır. Tüyleri parlak ve dalgalı olup, saçaklanır. Su geçirmeyen bir iç postu bulunur. Tüy örtüsü, altın sarısının ve krem renginin herhangi bir tonu olabilir. Tüy örtüsünde kızılımsı gölgeler bulunması, bu ırk için kusur olarak kabul edilir.
Mizaç Hareketli, tatlı, terbiyeli, sevecen ve çok sevimli bir ırktır.
Kullanım Alanları Sağlam yapılı ve çok canlı olan bu ırkın, çok gelişmiş bir koku duyusu vardır ve gerek karada gerekse de suda başarıyla avlanır. Çok güzel ve iyi huylu olan Golden Retriever, aynı zamanda çok sevilen bir refakatçi köpektir ve aile üyelerinin yakın arkadaşıdır. Olağanüstü sabırlıdır ve çok küçük yaştakiler de dahil olmak üzere, çocuklara karşı naziktir.

 
İngilizce: Labrador Retriever
Köken Newfoundland yöresine özgü yerel bir ırk oian Labrador Retriever, İngiltere’ye, 1800 yılında Labrador’dan gelen İngiliz gemileriyle getirilmiştir.
Irk Özellikleri Kısa ve sağlam bir ırktır. Omuz yüksekliği 5557 cm, vücut ağırlığı da 2436 kg arasında değişir. Omuz yüksekliği, dişi köpeklerde 54 56 cm’dir. Gürbüz ve sivri bir başı ve kalın bir burnu vardır. Çenesi makas ısırışlıdır. Kafatası ile ağızburun bölgesi arasındaki geçiş belirgindir. Kestane veya fındık rengi olan gözleri, zeki bakışlara sahiptir. Sarkık kulakları başa yapışık halde durur. Boynu güçlüdür. Orta uzunlukta kuyruğu boylu boyunca özel kısa ve kalın tüylerle kaplıdır ki, bu tür kuyruğa susamuru tipi kuyruk (İng. otter tail) denmektedir. Bacaklarının kemik yapısı sağlamdır. Tüyleri sık ve sert olup, dalgalı değildir. Su geçirmeyen bir iç postu bulunur. Tüy örtüsü, siyah, sarı veya tabadır ve daima tek renktir. Bazen aynı batında doğan siyah renkli yavrular arasında sarı renkli bir yavruya rastlanması da mümkündür.

 
Mizaç Hareketli, canlı, sevecen ve çok sevimli bir ırktır.
Kullanım Alanları Çok gelişmiş bir koku duyusu olan Labrador, sahibiyle mükemmel bir uyum içerisinde çalışmasını çok iyi bilir. Gerek bataklık alanlarda, gerek suda, avın bulunup getirilmesinde çok başarılıdır. Yüzyıllardan beri suya atlamaya alışkın olan Labrador’un, balıkçılara ağlarını çekmede de yardımcı olduğu bilinmektedir. Kusursuz bir soyu olan sağlıklı ve dayanıklı bir köpek ırkıdır.

Bir önceki yazımız olan LABRADOR RETRİEVER RESİMLERİ başlıklı makalemizde LABRADOR RETRİEVER alınacak, LABRADOR RETRİEVER alışkanlıkları ve LABRADOR RETRİEVER beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.

köpek cinsleri editörü Furkan...
Etiketler: ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

Lütfen Yorum Yapın...

16 + 6 = ? (İşleminin Sonucu)  

«
»