0215b1b308fc6622c597d84146c3feb8 Jack Russell Terrier | Köpek Cinsleri

Jack Russell Terrier
twitle paylaş beğen li pinle öner

Jack Russell Terrier köpekleri,Jack Russell Terrier alışkanlıkları,Jack Russell Terrier beslenme,Jack Russell Terrier alınacak,Jack Russell Terrier cins köpekleri,Jack Russell Terrier kökeni

Köken Bu ırk, geçtiğimiz yüzyılda, çok yetenekli bir köpek yetiştiricisi ve tanınmış bir köpeksever olan İngiliz papaz Parson Jack Russell tarafından geliştirilmiştir.

 

 
Irk Özellikleri Jack Russell Teriyeri, Amerikan Köpek Kulübü tarafından henüz tanınmamıştır ve kesin ırk standartları ortaya konmuş değildir. Tilki Teriyeri’ne (İng. Fox Terrier) benzerlik göstermekle birlikte, daha kısa bacakları vardır; omuz yüksekliği yaklaşık 22 cm’dir ve vücut ağırlığı da ortalama 9 kg’dır. Derine yerleşik gözleri, aşağı doğru katlanmış sarkık ve geniş kulakları ve bulaşık teline benzer tüyleri vardır. Tüy örtüsü beyaz olup, yüz ve vücudunda kızıl lekeler bulunur. Düz tüylü ve telsi tüylü olmak üzere iki türü vardır.

 

 
Mizaç Gözü pek, şen, sadık ve itaatkâr bir ırktır.
Kullanım Alanları Diğer küçük Teriyerlere benzer şekilde, küçük av hayvanlarını yuvalarında avlamak için kullanılmıştır. En küçük delikleri dahi büyük bir beceriyle ve hızla kazması nedeniyle çok değer görmüştür. Nadir bulunan bir ırk olan Jack Russell Teriyeri, günümüzde refakatçi köpek olarak kullanılmaktadır.

 

 
Not On dokuzuncu yüzyılın ortalarında adının bir dönem kötüye çıkması ve Parson Jack Russelfın ölümü ardından bu ırk, köpekseverler tarafından çok fazla benimsenmemiş ve sayıca azalmıştır. Ancak, yine de, Jack Russell Teriyeri’nin İngiltere’de, yaratıcısının tam da isteyeceği gibi safkan yetiştirilen kusursuz örnekleri bulunmaktadır.

 Jack Russell Terrier

Bir önceki yazımız olan Rottweiler başlıklı makalemizde köpek cinsleri, köpek ırkları ve Köpekler hakkında bilgiler verilmektedir.

köpek cinsleri editörü Furkan...
Etiketler: ~ ~ ~ ~ ~

Lütfen Yorum Yapın...

13 + 6 = ? (İşleminin Sonucu)  

«
»