Pekinez

Köken Damarlarında olasılıkla Şpitz (İng. Spitz) kanı dolaşmakla birlikte, Pekinez ırkının geçmişi dört bin yıllık bir tarihin gizleri arasında kaybolmuştur. Pekinez yüzyıllar boyu, Pekin’de yaşayan Çin imparatorluğu ailesinin en gözde köpeği olmuştur. Yaz Sarayı’nın kalıntıları arasında köpeği bulan İngiliz ve Fransız askerler tarafından 1860 yılında Avrupa’ya götürülmüştür.

 
Irk Özellikleri Omuz yüksekliği 30.445 cm ve vücut ağırlığı da 3.64.5 kg arasında değişir. Başı gibi, gözler arası mesafe de geniştir. Burnu kısa olmakla birlikte, çok belirgindir. Ağızburun bölgesi kırışıktır ve kafatası ile ağızburun bölgesi arasındaki geçiş bölgesi derindir. Ağzı kapalıyken, ne dişler ne de dil görünmelidir. İri ve koyu renk gözleri durudur ve hafif çıkıntılıdır. Kalp biçimindeki kulaklarını örten tüyler saçaklıdır. Boynu kısa ve kalındır. Tüy örtüsü, uzun ve düz tüylerden oluşur. Kalın bir yelesi olup, vücudu örten tüyler saçaklanır. Taba ve albinizm haricinde tüy örtüsünde her tür renge izin vçfilir;’) •

 
Mizaç Hassas, ağırbaşlı, sadık ve itaatkâr olan Pekinez, sahibine karşı son derece sevecendir, yabancılara kuşkuyla yaklaşır ve çılgınlık yapacak denli gözü pektir.
Kullanım Alanları Pekinez, tam anlamıyla bir ev ve kucak köpeğidir. Ancak, gerektiğinde havlayan bir bekçi köpeğine dönüşebilir.
Not Tüylerinin sıkça taranması gerekir. Zamanından önce dökülmesinin önlenmesi için dişlerinin di teraıfenmesi gerekir.

 Pekinez

Bir önceki yazımız olan Rottweiler başlıklı makalemizde köpek cinsleri, köpek ırkları ve Köpekler hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir