88df0e83fe2a2ea713e9c63219936032 SHARPEİ (ÇİN DÖVÜŞ KÖPEĞİ) RESİMLERİ | Köpek Cinsleri

SHARPEİ (ÇİN DÖVÜŞ KÖPEĞİ) RESİMLERİ
twitle paylaş beğen li pinle öner
cin dovus kopegi 12 SHARPEİ (ÇİN DÖVÜŞ KÖPEĞİ) RESİMLERİ

SHARPEİ (ÇİN DÖVÜŞ KÖPEĞİ) RESİMLERİ

Çince: SharPei

İngilizce: Chinese Fighting Dog
Köken SharPei ırkının ataları bilinmemektedir. Çov Çov’dan (ing. Chow Chow) türemiş olabileceği düşünülmekle birlikte, her iki ırk arasındaki tek gözle görülür benzerlik, dillerinin mor renkli olmasıdır, irk Özellikleri Sağlam, çevik ve güçlü bir ırk olup, büyük katlar halinde dökülen kırışık ve yumuşak bir derisi vardır. Omuz yüksekliği, erkek köpeklerde 4651 cm, dişi köpeklerde de 4146 cm arasında değişir. Vücut ağırlığı ise, erkek köpeklerde 2025 kg, dişilerde 1620 kg’dır.

 

Başa yapışık halde duran küçük kulakları vardır. Halka şeklinde kıvrılan kuyruğu yukarıda tutulur. Tüyleri orta derecede yumuşaktır. Tüy örtüsü, açık sarımsı kahverengi, krem rengi, kızıl veya siyah olabilir.
Mizaç Hafif hüzünlü bir ifadesi olmakla birlikte, esasında evde aileyle birlikte yaşamaktan mutluluk duyar. Sakin, iyi huylu ve sadık olan bu ırk, özellikle çocuklara çok dost canlısı davranır.

 

Kullanım Alanları SharPei, geçmişte yırtıcı bir dövüş köpeğiydi. Köpek dövüşlerinin yıllar boyu çok gözde olduğu Çin’de SharPei, bu dövüşlerin başkahramanı olarak alkışlanmıştır. Daha sonraları, dikkatli ve sevgi dolu bir yetiştirmeden geçmiş ve Amerika Birleşik Devletleri’ne getirilerek refakatçi köpek olarak üretilmeye başlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Cavalier King Charles Spaniel Resimleri başlıklı makalemizde Cavalier King Charles Spaniel alınacak, Cavalier King Charles Spaniel alışkanlıkları ve Cavalier King Charles Spaniel beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.

köpek cinsleri editörü Furkan...
Etiketler: ~ ~ ~

Lütfen Yorum Yapın...

20 + 9 = ? (İşleminin Sonucu)  

«
»