07d5143a01f3820b72168c4c29c87d69 Sokak Köpekleri | Köpek Cinsleri

Sokak Köpekleri
twitle paylaş beğen li pinle öner

kopek cinsleri 300x184 Sokak Köpekleri
SOKAK KOPEKLERİ
Tüm canlılar arasında en zor, en kötü yaşam şartlarında hayatlarını sürdürmeye çalışan hayvanlardır.
Horlanırlar, taşlanırlar, zehirlenerek öldürülürler, dikkatsiz sürücüler tarafından çiğnenirler. Hastalandıklarında onları tedavi edecek dostları yoktur. Yiyecek bulmak için sokak sokak gezerler. Yaz mevsimlerinde yağmur yağana kadar günlerce içecek bir damla su bile bulamazlar. Sürekli eziyet edilen, aç susuz dolaşan bu köpekler, bakılmak için alınmış sonra sokağa atılarak kendi kaderlerine terk edilmiş farklı cinslerin üremesi sonucu ortaya çıkmıştır.

Karışmanın çokluğundan dolayı zamanla tipleri, bilinen cinslerden hiç birine benzemez hale gelmiştir. Aralarında, tipleri belirlenmiş cinslere benzeyen kırma diye adlandırdığımız köpeklere de rastlarız.
Aslında, sokak köpekleri de en az cins köpekler kadar zekidir. Bağışıklık sistemleri daha güçlüdür. Genelde saldırgan değillerdir. Asıl sahipli olan, sürekli bağlı veya kapalı tutulan köpekler tehlikelidir. Sokak köpekleri sürekli korku içinde olduklarından pek insanlara yaklaşmazlar, kendilerine sürekli yiyecek verenleri tanırlar ve yalnız onlara sokulurlar. Her sokak köpeği grubunun kendine ait bir bölgesi bulunur. Belirledikleri alana yabancı köpeklerin girmesine müsaade etmezler. Küçük yerleşim yerlerinde mahallenin köpeği o çevrede yaşayanları, onların evcil hayvanlarını, kedilerini tanır, yabancı biri sokağa geldiğinde koruma içgüdüsüyle ona havlayabilir. Sorunsuz hayvanlardır. Soğuk havada ıslanmayacakları kuytu bir köşe, güneş yüzünü gösterdiğinde serilip güneşlenecekleri bir alan, ara sıra da olsa tanıdıkları birinden bir parça yiyecek isterler.

 
Sokak köpeklerinin çoğalmasını önlemek için hayvan severler onları kısırlaştırmakta, aşılarını yapmaktadır. Ameliyat olanların bilinmesi için de kulaklarına birer tanıtıcı numara taşıyan marka konmaktadır.
Köpeklerin bu çalışmalar sonunda sayıları zaman içinde artmayacak, buldukları kısıtlı yiye
ceği paylaşacakları köpek sayısı azalacak, daha iyi şartlarda zor hayatlarını sürdürme şansı bulacaklardır. Eğer çevrenizde dost olduğunuz sokak köpekleri varsa, onları kısırlaştırın veya bu işi yapan kuruluşlarla temasa geçin.

köpek cinsleri,köpek ırkları,köpek türleri,sokak köpekleri,köpek fiyatları,köpek bakımı,köpek eğitimi

köpek cinsleri editörü Furkan...
Etiketler: ~ ~ ~ ~ ~ ~

Lütfen Yorum Yapın...

14 + 1 = ? (İşleminin Sonucu)  

«
»