Köpeklere Dair Her Şey
Evcil Köpekleri Gezdirmeye Günde Kaç Saat Ayırmalıyız?
Yazar: - 15 Ağustos 2022
803
0

Evcil köpekleri gezdirmeye günde kaç saat ayırmalıyız sorusu, kişilerin köpek sahiplenmeden önce yapmaları gereken araştırmaların başında gelmektedir. Uzun yıllardır insanlar ile birlikte yaşamaya alışık olan köpekler ilk evcilleştirilen hayvanların arasında gelmektedir. Günümüzde de evini bir köpek ile paylaşan kişilerin sayısı oldukça fazladır. Bu konuda bir karar vererek hayatına bir köpek almak isteyen kişilerin hayatlarında pek çok şeyin değişeceğini bilmeleri gerekir. Bunlardan en belirgin ve ilki köpekleri çok ciddi ilgi isteyen canlılar olduklarıdır. 

Köpeklerin kendine ait yaşam stilleri olan ve her birinin birbirinden ayrı şekilde bulunduğu canlılar olduğunu göz ardı etmemek gerekir. Irkları ve türlerine göre sahiplerinden farklı şekillerde ilgi bekleyen köpekler bu ilgiyi göremedikleri taktirde konforsuz bir hayat yaşayacaktır. Konforsuz bir hayat yaşamak köpeklerin ömürlerini en çok kısaltan etkenlerin ise başında gelmektedir. Bu sebeple köpek sahiplenmeden önce, sahiplenmek istediğiniz köpeğin türünü ve ırkının en iyi şekilde araştırmanız gerekir. Bu konu hakkında yapacağınız araştırma köpeğinize nasıl bir bakım yapmanız ve hayatınızda yapacağınız değişiklikler hakkında size fikir verecektir.

Köpeklerin Neden Dışarı Çıkması Gerekir? 

Köpek türlerinin hepsi o günün belirli zamanlar içerisinde dışarı çıkarak aktivite de bulunması gereken canlılar olarak bilinir. Hareket etmeyi oldukça seven canlılar olarak bilinen köpekler farklı sebepler dolayısıyla dışarı çıkmak isteyebilir. Fakat dışarı çıkmaya duydukları sevginin en belirgin sebeplerinden ilki vücutlarının harekete ihtiyacı olmasıdır. Köpekler zaman içinde evrimleşerek apartman gibi ev ortamlarında yaşamaya alışsalar bile gün içerisinde belirli sürelerde dışarıda olmaları gerekir. Pek çok köpek tuvalet ihtiyacını dışarı ortamda gerçekleştirmektedir. Bu sebeple köpeklerin dışarı çıkmaları oldukça önemlidir. Tuvaletini dışarı ortamı yapmaya alışık olan köpekler gezdirmeye çıkarılmadıkları taktirde çok ciddi boşaltım problemleri yaşayabilir. Köpeklerin günü içerisinde çeşitli egzersizler ile içlerinde bulunan enerjiyi atmaları konforlu bir yaşam sürmeleri adına oldukça önemlidir. Yeterli egzersizleri yapmayan ve daha hareketsiz bir yaşam süren köpeklerin zaman içerisinde pek çok farklı sağlık problemi ile karşı karşıya kaldığı görülmektedir. 

Özellikle hareketsiz köpekler, hareketli köpeklere göre çok daha ciddi sağlık problemleri yaşamakta ve hayatları daha kısa olmaktadır. Bu gibi sebepler dolayısıyla köpek sahiplerinin evcil köpekleri gezdirmeye günde kaç saat ayırmalıyız konusuna büyük bir önem göstermesi gerekir. Köpekler kendi içlerinde pek çok farklılıkları bulunan canlılardır. Bu ırklardan bazıları diğerlerine göre daha hareketsiz olsa da pek çok köpek ırkını harekete olan düşkünlüğü herkes tarafından bilinmektedir. Köpeklerin pek çoğu gün içinde dış ortamlarda oynadıkları oyunlarla enerjilerini dışarı atmaları gereken canlılardır. Günümüzün çoğunu evde geçiren köpeklerin karşı karşıya kalabilecekleri pek çok psikolojik problem de bulunmaktadır.

Köpeklerin Günde Kaç Saat Dışarı Çıkması Gerekir? 

Köpeklerin günde kaç saat dışarı çıkması gerektiği türüne ve ırkına göre değişiklik göstermektedir. Köpeklerin dışarıda geçirecekleri zaman etkileyen bir diğer etken ise yaşları ve kiloları olarak bilinmektedir. Köpeklerin günde kaç kalori aldıkları ve kaç kalori yapmaları gerektiği gibi sebepler dışarıda yapacakları aktiviteleri dolayısıyla ne kadar vakit geçirmeleri gerektiğini belirlemektedir. Dolayısıyla evcil köpekleri gezdirmeye günde kaç saat ayırmalıyız sorusuna verilebilecek tek bir doğru cevap bulunmamaktadır. Köpeğiniz hakkında sahip olduğunuz ve onu belirli bir süre gözlemlemeniz, bu konu hakkında doğru cevabı ulaşmamızda sizlere yardımcı olacaktır. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ