Köpeklere Dair Her Şey
Sahip Değiştiren Köpek
Yazar: - 19 Ağustos 2022
1.160
0

Sahip değiştiren köpek, güçlü hafızası sebebiyle bu süreci zor şekilde geçirmektedir. Köpekler sahiplerine karşı büyük bir bağlılık duyan canlılar olması sebebiyle, neredeyse tarihin ilk gününden bu yana evcil hayvan olarak bilinmektedir. Sahiplerine ve dolayısıyla yaşadıkları yerlere karşı büyük bir bağlılık içinde olan köpekler, sahip değiştirdikleri durumlarda pek çok problem yaşamaktadır. Psikolojik olarak bu süreçten kötü şekilde etkilenen köpeklerin davranışlarının normalden çok daha farklı olduğu görülmektedir. 

Köpeklerin ilk sahiplerinden ayrılmalarının birçok farklı nedeni bulunabilir. Oldukça üzücü olan bu durumun yaşanması, köpeklerde atlatılması zor bir travma haline gelebilir. Hafızaları oldukça kuvvetli olan köpeklerin ilk sahiplerinin unutup, unutmadıkları da hayvan severler tarafından merak edilmektedir. Sahipleri ile kısa süre içerisinde derin bağlar kurabilen canlılar olan köpekler, yaşam alanlarına karşı da sahiplerine duydukları derin bağı duymaktadır. Dolayısıyla köpeklerin yeni bir yaşam alanına ve sahibe alışıp, alışmayacakları konusu oldukça merak edilmektedir. 

Köpekler Yeni Sahiplerine Alışabilir mi? 

Başka bir sahip ile derin bir bağ kurmuş olan köpekleri ikinci kez sahiplenecek olmak oldukça cesur bir harekettir. Sahip değiştiren köpek bu süreçlerde normalden farklı davranışlarda bulunacağı için, yeni yaşam alanına alışması da çok kolay olmayacaktır. 

Köpekler bu süreçte fizikken de zarar görebilir. Kendilerini güvensiz ve terk edilmiş hisseden köpekler de yoğunlukla iştahsızlık görülmektedir. İştahsızlık sebebiyle kısa süre içerisinde yoğun şekilde kilo kaybı yaşayan köpekler de, buna bağlı olarak enerji kaybı da görülmektedir. Köpeklerin enerji düşüklüğü yaşaması, hareket etmelerini engellemektedir. Sağlıklı bir hayat sürmeleri için her gün belirli bir süreyi fiziksel aktivitelere ayırmaları gereken köpekler, bunu yapmadıklarında sağlıklarında değişiklik görülür. Sağlıklarında istenmeyen bu değişiklik, kısa süre içerisinde ciddi hastalıklarla karşı karşıya kalmalarına neden olabilir.

Köpeklerin yeni sahiplerine alışmaları esnasında geçecek olan süre, köpekle yeni sahip arasında kurulan ilişkiyle direkt olarak alakalıdır. Yeni sahiplenen kişinin, bu köpeğe karşı normalden çok daha sabırlı davranması gerekmektedir. Aksi halde köpek yeni sahibe ve yeni yaşam alanına alışamayacak, ya da bu süre çok uzun sürecektir. 

Köpekler Sahibinden Ayrıldıklarında Ne Hisseder? 

Köpekler yaşamları boyunca herhangi bir sebep dolayısıyla sahiplerinin değiştiğine tanıklık edebilir. Farklı ırk ve türleri olan canlılar olarak bilinen köpeklerin pek çoğu oldukça zeki hayvanlardır. Ancak terk edilme veya sahip değiştirme durumları köpekler içinde oldukça kafa karıştırıcı bir durum haline gelebilir. Bu esnada yaşadıkları kafa karışıklığı ve sahiplerinin bekliyor olmanın verdiği gerginlik, köpeklerin normalden çok daha gergin davranışlar sergilemesine sebep olabilir. Köpekler yeni bir yaşam alanına ve yeni bir sahibe alışmaya çalıştıkları süreçlerde pek çok farklı duygu değişimi yaşamaktadır. Köpeği yeni sahiplenmiş olan kişinin bu duygu değişimlerini büyük bir sabırla karşılaması gerekmektedir. Bu süreçte köpeğe verilen aşırı tepkiler köpeğin geri döndürülmez ve tedavi edilemez travmalar yaşamasına neden olabilmektedir. 

Sahip değiştiren köpek pek çok farklı problem ile karşı karşıya kalabilir. Yeni sahiplenmiş olan kişinin köpeğin bu problemleri anlayabilmesi adına, köpeği yalnız bırakmaması gerekir. Bu süreçte köpekler kendilerini yalnız ve terk edilmiş hissederler. Köpeklerin gözlem altında olması, onunla oyunlar oynanması ve yürüyüşlere çıkarılması bu sürecin daha kolay atlatılmasını sağlayacaktır.  

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ