Köpeklere Dair Her Şey
Köpekler İçin Doğru Oyuncak Seçimi Nasıl Olmalı?
Yazar: - 01 Ekim 2022
856
0

Köpek oyuncağı nasıl seçilir? Sorusu yeni köpek sahiplenenler veya ilk defa köpek sahiplenecek olan kişiler tarafından merak edilen sorular arasında yer alır. Köpek oyuncakları eğlenmek için oynadıkları birer araç olmaktan ziyade, mental ve fiziksel gelişimlerini de olumlu yönde etkilemesine yardımcı olurlar. Bu açıdan köpeğiniz için oyuncak seçiminde seçici olmalı, onların her açıdan gelişimlerini destekleyen oyuncak seçimlerinde bulunmalısınız. 

Köpek Oyuncaklarının Köpek Gelişimine Faydaları

Evcil hayvanınızın her açıdan gelişmesine katkı sağlayan köpek oyuncakları gerekli mi? Sahibi çalışan kedilerin özellikle ihtiyaç duyduğu köpek oyuncakları, evin içinde yalnız kaldığı zamanlarda büyük bir oyalanma aracı olarak işlev görebilir.

Siz işteyken canı sıkılan tüylü dostunuz eşyalarınıza veya ev mobilyalarına zarar vermek yerine oyuncağı ile oyalanır ve siz eve gelene kadar tüm enerjisini oyuncak üzerinde atmış olarak karşınıza çıkar. Böylece yorgun argın geldiğiniz işten sonra köpeğinizin birikmiş enerjisi için saatlerinizi sokakta geçirmek zorunda kalmazsınız.

Köpeklerde zekâ gelişimi de köpek sahiplerinin öncelik vermesi gereken konuların başında yer alır. Bunun için özel olarak tasarlanan zekâ geliştirici oyuncakları tercih edebilirsiniz.

Köpeğimin Zekâ Gelişimi İçin Nasıl Oyuncak Seçmeliyim?

Köpeklerin fiziksel gelişimi kadar mental ve ruhsal gelişimleri de büyük ölçüde önem taşır. Köpekler için zekâ geliştirici oyuncaklar, köpeklerin mental ve ruhsal gelişimlerine uzun vadede yüksek katkıları olan ve her köpeğin oynamaktan zevk aldığı oyuncakları kapsamaktadır.

Köpeklerin sağlıklı bir gelişim göstermesi için fiziksel durumunun kontrol edilmesinin yanı sıra psikolojik gelişimi için de gerekli tedbirleri almanız gerekir. Psikolojisi iyi olan köpekler yaşadıkları ortamda köpek sahiplerine herhangi bir problem çıkarmaz. Aynı zamanda başka hastalıklara kapı aralamayıp, sahipleri ile mutlu ve uyumlu bir yaşam sürdürürler. Köpeklerin mental gelişimleri için özel olarak tasarlanan bulmaca tarzı oyuncaklar, köpeklerin aynı zamanda ruhsal gelişimlerini de büyük ölçüde etkilemektedir. Köpeği için oyuncak seçiminde zorlanan köpek sahipleri, mutlaka zekâ geliştirici bulmaca tarzında olan bu oyuncaklardan tercih etmeli ve köpeklerin her açıdan gelişimleri için tüylü dostlarına destek olmalıdır.

Köpeğimin Sağlığı İçin Nasıl Oyuncaklar Almalıyım?

Köpeklerde oyuncak seçimi yaparken oyuncakların üretildikleri malzemenin sağlıklı olmasına dikkat etmeniz gerekir. Oyuncağın üretildiği malzeme köpek sağlığına zararı olan kimyasal maddelerden olmamalıdır.

Köpeğinize oyuncak seçerken dayanıklı ve parçalanmayan oyuncaklar olmasına dikkat edebilirsiniz. Çünkü köpekler yapıları gereği ısırarak ve çeneleri ile sallayarak oyun oynamaktan hoşlanırlar. Çabuk parçalanan oyuncaklar, köpeklerin ısırdığı süre içinde parçalanırsa köpeğinizin ağız içinde yaralanmalara ve olası tehlikelere sebep olabilir.

Köpekler en çok hangi oyuncağı sever, diye merak eden taze köpek sahiplerine top ve frizbi örneklerini verebiliriz. Köpekler oyuncaklarını taşımaktan ve atılan oyuncakları geri getirmekten hoşlanırlar. Bu yüzden frizbi, peluş oyuncaklar ve kauçuk malzemeden üretilen top oyuncakları köpekler için en uygun oyuncaklar arasında yer alır. Köpek oyuncaklarında peluş modeller severek tercih edilir. Çünkü köpekler oyuncakları yeri geldiğinde saatlerce ağzında tutup taşımaktan zevk alırlar. Bunun için çene kaslarını yormayan ve hafif olan peluş oyuncaklar en uygun seçim olabilir.

Yavru Köpekler Hangi Oyuncakları Sever?

Yavru köpeklerin fiziksel ve mental gelişimleri için oyuncak seçimini doğru yapmak gerekir. Yavru köpek oyuncak seçimi olarak sert kauçuk veya deri malzemeden üretilen ısırma kemikleri, yavru köpeğinizin diş kaşınmalarına yardımcı olur. Yavruluk döneminde diş çıkartan köpeklerin diş etlerindeki acımayı sonlandırmak için ihtiyaç duydukları yüksek ısırma güdüsü için mutlaka ona yardımcı olan kemirme oyuncaklarını tercih etmeniz gerekir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ