Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerin Mutluluk Belirtileri
Yazar: - 20 Ekim 2022
903
0

İnsanlar doğası gereği duygularını dile getirerek ifade ederler. Köpekler ise mutluluklarını, korkularını, üzüntülerini ve şaşkınlıklarını gösterdikleri davranışlar ile anlatmaya çalışırlar. Köpeklerin mutluluk belirtileri olarak yaygınlık gösteren davranışlarını gözlemleyerek, köpeğinizin mutlu olup olmadığını kolay bir şekilde anlayabilirsiniz.

Köpeğimin Mutlu Olduğunu Nasıl Anlarım?

Dört ayaklı dostunuz ile yaşamak her ne kadar size mutluluk verse de onunda nelerden mutlu olduğunu anlamak ve mutlu olduğunda nasıl tepki verdiğini öğrenmek oldukça önemlidir. Böylece onunda hoşlanıp hoşlanmadığı şeylere saygı göstererek uyum içinde yaşamayı öğrenebilirsiniz. Peki, köpeklerin mutlu olduğunu nasıl anlarız? Köpeklerin mutlu olduğunu anlamak için, gösterdikleri belirli davranış kalıplarını izleyip gözlemlemeniz yeterlidir.

Sürekli Oyun Oynamak İster

Köpekler sahiplerini benimsediklerini onlarla oyun oynamak istemesi ile gösterebilir. Sahipleri ile köpeklerin oyun oynaması iletişimin en güçlendiği ve güven bağlarının kurulduğu bir aşamadır. Köpeğiniz etrafınızda dolanıyor, size en sevdiği oyuncakları masum bakışları ile önünüze bırakıyor ve size hiç bıkmadan oyun teklifinde bulunuyorsa sizi seviyor ve güveniyor olduğunu gösterir.

Bacaklarınıza Sarılır

Köpekler doğası gereği sevgilerini temas ederek göstermeyi sever ve sahiplerini göremedikleri zaman daima terkedilme korkusu yaşadıkları için, onlardan bir an olsun ayrılmak istemezler. Köpeğiniz sürekli olarak bacaklarınıza sarılması onun bir çeşit size sunduğu bir sarılma veya bir öpücük olarak nitelendirilebilir.

Gülümseyerek ve Huzur Dolu Bakar

Köpeklerin gülümsemesi ve huzur dolu bakması nasıl olur diye düşünmeyin. Tüylü dostunuzun bakışlarını takip ettiğiniz zaman her durumda farklı bakış sergilediğini görebilirsiniz. Yemek veya dışarı çıkmak isterken masum ve ısrar dolu bakışlar atarken, güvende olduğu ve sizin yanınızda mutlu olduğu zamanlar göz bebekleri daha yavaş hareket edecek ve huzur dolu bakacaktır.

Sırtüstü Yatıp Sevilmek İster

Köpeklerin sırtüstü yatması ve göbeklerini açması, yalnızca güven duyduğu ve sevdiği insanların yanında sergiledikleri bir davranıştır. Tüylü dostunuz sizden sevgi beklediği veya size duyduğu güveni ifade etmek istediği zaman önünüze geçip sırtüstü yatarak göbeğini açabilir. Böyle bir durumda onu karşılıksız bırakmayın ve karnını yumuşak hareketlerle sevip, iletişiminizin güçlenmesine katkı sağlayın.

Sürekli Kuyruğunu Sallar

Köpekler anlık olarak yaşadıkları duyguyu kuyrukları ile ifade ederler. Köpeklerin kuyruk hareketlerinden o anda ne hissettiğini ve nasıl bir psikolojide olduğunu kolay bir şekilde anlayabilirsiniz. Köpeklerin kuyruk sallaması, yavaş yavaş ve yarım kalkmış bir şekilde gerçekleşiyorsa bu durum sizin yanınızda olmaktan mutlu ve kendini güvende hissettiği anlamını taşıyordur.

Çok ve Düzenli Uyumak İster

Gün içinde ve gece uykularını alıp uyanan köpekler, sahipleri ile kaliteli ve hareket dolu bir gün geçirmek için hazır demektir. Köpeğiniz evinde geçirdiği uyku saatlerinde bir düzensizlik yaşamıyor ve uyuduğu zaman anormal davranışlar göstermiyorsa sizinle olmaktan mutluluk ve huzur duyduğunu anlayabilirsiniz.

Sürekli Sizin Yanınızda Olmak İster

Köpek sahibi olarak siz de banyoya kadar takip edildiğiniz zamanlar oluyordur. Bu onların bir gün onu terk edebileceğiniz korkusundan kaynaklanır. Köpeğiniz sizi sürekli takip ediyor ve yanınızdan bir an olsun ayrılmak istiyorsa, sevinin. Çünkü bu çok sevildiğiniz anlamına gelir.

Geceleri Sizinle Uyumak İster

Köpek sahiplerinin uzak olmadığı bir konu olarak, gece uykularında yatakta size eşlik eden tüylü dostlarınız varsa bu çok sevildiğiniz anlamına gelir. Köpekler neden hep ayak ucunda yatar? Geceleri sahibinin ayak ucunda yatmak isteyen köpekler, sahiplerine oldukça sadık ve itaatkardır. Ayak ucunuzda yatmak ister çünkü, yatağın geniş bir kısmına yayılarak sizi rahatsız etmek istemiyordur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ