Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde İtaat Eğitimi Nasıl Verilir?
Yazar: - 16 Şubat 2023
716
0

Sabır ve zaman gerektiren köpeklerde itaat eğitimi nasıl verilir? Köpeklerin doğasında itaat etmek vardır. Köpeklere verilecek olan itaat ve komut eğitimi, köpeğin becerisinden ziyade eğitim veren kişinin sabrına ve yeteneğine bağlı olarak verilir. Peki, köpeklerde itaat ve komut eğitimi ile ilgili merak edilen soruları şöyle yanıtlayabiliriz.

Köpeklerde İtaat Eğitimine Ne Zaman Başlanmalı?

Köpek sahibi olarak köpeğinizle aranızdaki bağı güçlendirmek ve daha başarılı iletişim kurmak için, ona itaat ve komut eğitimi vermeniz gerekir. Peki, köpek eğitimi kaç aylıkken başlar? Köpekler minimum 3 aylıkken itaat ve komut eğitimi almaya başlayabilir. Fakat 9 aylık gelişimini tamamlayıp, yetişkinliğe doğru geçiş yapan köpeklerin itaat ve komut eğitimi daha da zorlu geçebilir. Bu nedenle köpekler yavruluk döneminin 3 – 9. ayları arasında itaat ve komut eğitimi almaya başlaması gerekir.

Köpeklere Komut Eğitimi Nasıl Verilir?

Köpek sahipleri köpekleriyle vakit geçirirken onlara belli başlı komutları mutlaka öğretmesi gerekir. Köpek eğitiminin temelini teşkil eden komut eğitiminde köpeğe hayır komutu nasıl öğretilir? Köpeğinize hayır, gel, bekle ve bak gibi temel komutları öğreterek, onu sahibi olarak kontrol altında tutmayı başarabilirsiniz.

 • Köpeğinize bekle komutu verirken, sizden alacağı onay gelene kadar beklemede kalmasını sağlayabilirsiniz. Bekle komutu, köpeğinizi sokakta ve trafikte korumanıza yardımcı olabilir.
 • Köpeğe gel komutu vermek, onu dilediğiniz an yanınızda bulmanıza yardımcı olur. Her köpek ebeveyninin mutlaka bilmesi gereken komutlardan biri olan gel komutunu köpeğiniz iyi ve güzel şeyler yaptığında öğretirseniz, sizin yanınıza mutlu bir şekilde gelmesini sağlar.
 • Köpeğe otur komutu vermek, eğitimin ilk aşamasıdır. Köpeklerin genellikle ilk öğrendikleri otur komutu, onların sakinleşmesine ve sahipleri ile göz teması kurmasına yardımcı olur.
 • Köpeğe bak komutu vermek, sahibini izlemesi gerektiğini öğretir. Bak komutu ile öğrettiğiniz bakışı takip eden köpeğiniz, sizinle birlikte hareket edecek ve gözlerini sizden ayırmayacaktır. Böylece köpeğinizin dikkati dağılmadan diğer komutları öğrenmesi daha kolay olabilir.

Köpeklerde İtaat Eğitiminin Önemi

Profesyonel olarak verilen köpeklerde itaat eğitimi neden önemlidir? Köpekler yapıları gereği komut algılayabilen ve itaat eden canlılardır. Cins ayrımı yapılmadan köpeklerin itaat eğitimi alması, sahipleri ile olan ilişkilerini güçlendirip, daha sağlıklı bir yaşama sahip olmasını sağlar.

Köpek ebeveynleri, sadık dostları ile sağlıklı ve uzun bir ömür geçirmek istiyorlarsa, mutlaka itaat ve komut eğitimi vermeleri gerekir. Aynı zamanda köpeğinize itaat ve komut eğitimi verirken, ona ne söylemek istediğinizi daha kolay anlatabilirsiniz. Böylece köpeğinizle ortak bir dil kullanarak daha sağlıklı bir iletişim kurma yoluna gidebilirsiniz.

Köpeklere Eğitim Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpeklere itaat ve komut eğitimi verirken bazı noktalara dikkat etmek, eğitimin başarılı olması açısından büyük önem taşır. Peki, köpek eğitiminde nelere dikkat edilmeli? İşte uzmanların köpek eğitimi ile ilgili verdiği tavsiyeler şöyle sıralanabilir;

 • Köpeğinize eğitim verirken kararlı ve kibar olmalısınız.
 • Komut eğitiminde öğrettiğiniz ilk komutu bir defa tekrarlamalısınız.
 • Komut eğitiminde ses tonunuz keskin ve tok olmalıdır.
 • Köpeğinize eğitim verirken, onun sizin dilinizden anlamadığını unutmamanız gerekir.
 • Köpeğinize eğitim verdiğiniz süreçte, sizi ısırmasına ve tepki vermesine izin vermemelisiniz.
 • Köpeklerin eğitime cevap verdiği süre, her türde değişiklik gösterir. Bu nedenle köpeğinizi eğitim boyunca zorlamayın.
 • Köpeğinize itaat ve komut eğitimi verirken, vurma ve cezalandırmadan kaçınmanız gerekir. Bu durum eğitimi olumsuz yönde etkileyecektir.
 • Komut ve itaat eğitimi başarılı sonuçlandığında onu mutlaka ödüllendirmeli ve övmelisiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ