Köpeklere Dair Her Şey
Airedale Terrier Köpek Irkı Kökeni, Bakımı ve Özellikleri
Yazar: - 30 Ocak 2021
714
0

Cesur ve güçlü bir köpek ırkı olan Airedale Terrier tek bir cinsten oluşmamaktadır. Terrier cinsi köpeklerin boyutu ve karakterleri farklı olabilir. Ayrıca tarihsel süreçte Beyaz Saray’da Alman ve İngiliz polis birliklerinde de kullanılan Airedale Terrier ırkı, büyük cins köpekler arasındadır. Son derece enerjik olan bu köpeklerin kökeni ise İngiltere’dir. Aire Nehri’nde ortaya çıktığı belirtilen Airedale Terrier ırkının vadide yaşayan yerel halk tarafından fark edildiği aktarılmaktadır. Bu bölgede zararlı hayvanlarla mücadele etmek için kullanılmaya başlanan Airedale Terrier cinsi köpekler daha sonra tüm dünyada yaygınlaşmıştır.

Airedale Terrier Irkının Fiziksel Özellikleri

Bu köpeklerin kilosu 23 kg’a kadar olabilir. Kulakları ‘V’ şeklindedir ve öne doğru kıvrılır. Boyları dişilerde 58 cm, erkeklerde 61 cm’ye ulaşabilir. Kuyrukları da uzun olan bu köpeklerin burnu her zaman siyahtır. Ayrıca tüy renkleri genelde bej tonlarında olur. Bazılarında siyah ve koyu gri şeklindedir.

Airedale Terrier Irkının Karakteristik Özellikleri

Köpek bakımı konusunda tecrübesiz olanların Airedale Terrier cinsi için dikkatli olmasında yarar var. Aslında zorlayıcı bir eğitim süreci olmasa da kendinden emin olan bu köpek cinsinin sahiplenildikten sonra sürekli ilgiye ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır. Çocuklarla iyi geçinen ve son derece uysal olan bu ırk, tam anlamıyla bir bekçi köpeğidir. Kovalamaya bayılan Airedale Terrier’lar, kazma konusunda da deneyimlidir. Son olarak sadece sahiplerine karşı değil, yabancılara karşı da sıcak kanlıdır.

Airedale Terrier Irkı Köpek Bakımı Kolay mı?

Bu ırkın bakımı son derece kolaydır. Zaten orta uzunlukta olan tüyleri düzenli bir şekilde fırçalanmalıdır. Enerjik bir yapıda olmalarından dolayı günlük egzersizleri de yaptırılmalıdır. Bunun dışında yaşanabilecek tüm sorunlar için veteriner hekim kontrolü şarttır. Ancak bu köpek ırkının bazı hastalıklara yatkın olduğu bilinir. Hipotirpidizm, göbek fıtığı ve alerjiler, Airedale Terrier’ların kolay yakalanabileceği hastalıklar arasındadır. Ayrıca kalça displazisi sorunu da bazı dönemlerde görülebilir. Tüm Airedale Terrier cinsi köpeklerde bu hastalıkların kesin görüleceğini söylemek de yanlıştır. Bakım konusunda yapmanız gereken tek şey, sahiplendiğiniz bu şirin dostunuzu düzenli olarak veterinere götürmek olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ