Köpeklere Dair Her Şey
Akita Inu Köpek Türü ve Özellikleri
Yazar: - 18 Aralık 2020
658
0

Akita Inu köpek türü feodal Japonya’da koruma köpeği olarak kullanılırdı. Fazlasıyla güçlü, akıllı ve yetenekli olan Akita Inu vahşi doğadan gelen avcılık yeteneği ile tanınmaktadır. 

Japonya’da balıkçılar ava çıktıkları esnada yanlarında Akita köpek türünü götürmüşlerdir. Üstün avcılık yeteneği ile av esnasında balıkçılara yardımcı olmuştur. Kral ailelerinin tarih boyunca en çok tercih ettiği köpek türü haline gelen Akita, İngiltere, Fransa ve İspanya gibi ülkelerde yaygın olarak tercih edilmiştir.

Günümüzde halen daha yaşayan Akita köpek türü, dağlık arazilerde yaşamayı daha çok sevmektedir. Dağlık arazilerde üreme ve çoğalma işlemini gerçekleştiren bu köpek türü AKita Inu Hozankai derneği tarafından 1927 tarihinden itibaren kayıt altına alınmaktadır.

Tarihçesi

Akita Inu Japonya’ya özgü köpek türüdür. İsmini ise Japonya’nın Akita bölgesinden alan bu köpek türünün geçmişi 1600 tarihine kadar dayanmaktadır. Japonya’da birçok kişi tarafından koruma – bekçi köpeği olarak saraylarda beslenilen Akita Inu güçlü bedene sahip olması ile koruma görevini fazlasıyla yerine getirmiştir. Akita köpek türü son halini 1800 tarihinde yapılan çalışmalar sonucunda almıştır. Birçok Japon ırkının bir araya gelmesi ile yeni bir ırk ortaya çıkmıştır. Köpek yetiştiricileri bu deneyler esnasında iri cüsseli köpek türlerini, zekası yüksek köpek türleri ve görünümü güzel olan köpekleri bir araya getirerek en iyi genleri seçmiştir.

Japonya’dan sonra ise ABD vatandaşı bir kadın tarafından bu ırk Amerika’ya getirildi. Kısa süre içerisinde hayvan severler tarafından büyük ilgiyle karşılanan Akita türü, 1920 ‘li yıllardan sonra tüm Dünya’da tanınmaya başlamıştır. Sahibine karşı son derece sadık olan Akita Inu türü, tüm dünya üzerinde koruma köpeği olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Akita Inu Karakter Özellikleri

Akita Inu köpeği, yabancı insanlara karşı soğuk davranırlar. Sahiplenen insanlara karşı son derece sadık olan bu köpek türü sahiplerine karşı en ufak bir tehlikede kendilerini siper etmekten çekinmezler. Akita Inu köpek türü yavru olduğunda yeteri kadar sosyalleştirilmediyse büyüdüklerinde yabancı köpek türlerine karşı saldırgan eğilimler gösterecektir. Kendi otoritesini kendisi belirler ve sahiplerinden ilgi bekler. Akita Inu her zaman yüksek enerjilidir bunların yanı sıra, eğlenceli ve oyuncu kişiliği ile ön plana çıkmaktadır. Bu köpek türü ile oyun oynamaktan asla çekinmeyin, sıkı bir dostluk kurmak için oyun oynayın.

Akita Inu türünü sahiplenmek isteyen insanlar , daha önce mutlaka köpek bakmış olması  gerekmektedir. Agresif kişiliğinin azaltılması için yavru olduklarında gerekli sosyalleştirme eğitimlerinin verilmesi gerekmektedir. Aksi halde hiçbir şekilde kolay kolay söz geçiremezsiniz. Eğer ki evde besleyecekseniz, haftanın 4 günü enerjisini atabilmesi için gerekli egzerzislerin yapılması gerekmektedir.

Sağlık

Akita köpek türleri genel olarak 10-12 yıl yaşamaktadır. Bu sürenin kaliteli beslenme ve uygun çevre koşullarının karşılanması dahilinde değişiklik gösterebileceği de mümkündür. Bu köpek türü çeşitli hastalıklara karşı çok hassas bir cinstir. Bu köpek türünde sıklıkla karşılaşılan bazı kalıtsal hastalıklar bulunmaktadır.

  • Akita Inu köpek türünde en çok bilinen hastalık türü kalça displazisi’dir. Bu köpek türlerinde kalıtsal sorun haline gelen bu hastalık kalça kemiklerinin tam oturmaması ile alakalıdır.
  • Kaliteli mama verilmediğinde ve yemesine içmesine dikkat edilmediğinde Gastrik dilatasyon ismi verilen şişkinlik sorunu ortaya çıkacaktır.
  • Obeziteye yakalanan Akita zaman içerisinde saç dökülmesi, halsizlik ve epilepsi gibi sorunlarla karşı karşıya kalacaktır.
  • Göz hastalığı da görülen bu türde, retina kademeli olarak bozulmaktadır.

Yukarıda belirtilen hastalıklar Akita Köpek türünde görülebilecek kalıtsal hastalıklardır. Bu tür hastalıklara karşı düzenli veteriner kontrolü şarttır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ