Köpeklere Dair Her Şey
Alman Çoban Köpeği Hakkında Özellikleri Nedir? Eğitimi Bakımı Nasıl Olmalıdır?
Yazar: - 29 Şubat 2020
723
0

Alman Kurdu Köpekleri son derece itaatkar ve zeki bir ırk olarak bilinmektedir. Sadıktır ve sosyaldir. Bu özellikleri de onu dünyanın en popüler köpeklerinden biri yapar. Alman kurtları yaklaşık olarak 11-14 yıl arası yaşar. Büyük boy bir köpek cinsleri arasında bulunur. Alman çoban köpekleri, polis köpeği olarak da bilinir. Ülkemizde ismi ‘Alman Kurdu’ olarak anılsa da kurtla herhangi bir ilgisi yoktur. Almanlar tarafından koyun gütmek amacıyla kullanılmışlardır.

Alman çoban köpekleri; zeki, kuvvetli ve cesur olmalarından kaynaklı insanlara birçok alanda yardımcı olurlar. Bunlardan bazıları; polislik, çobanlık, arama/kurtarma ve rehberliktir. Alman kurdu zeki ve eğitilebilir olmasının dışında sosyalleştirildiği  taktirde çocuklar ve diğer hayvanlarla da iyi iletişim kurabilir. Alman kurdu, kendi alanını ve onu sahiplenen kişiyi koruma yönünde içgüdüsü gelişmiş bir türdür. Bundan dolayı iyi bir bekçi ve sosyal bir ev canlısıdır. Alman kurdu; itaatkâr, zeki, dikkatli, sadık ve korkusuz, cesur bir köpektir. Bu özelliklerinden dolayı ileri yaşlarda agresyon yaşamaması için küçük yaşlarda sosyalleştirilmelidir. Zeki olması öğrenme ve eğitilmeye son derece müsait olması anlamına gelir.

Alman Çoban Köpeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Alman çoban köpeği çift katmanlı kürke sahiptir. İlk katman deriyi kaplayan yumuşak tüylerden oluşur. İkinci katmansa daha uzun tüylerden oluşan koruyucu katmandır. Düzenli banyo ve tarama tüy bakımı için yeterli olacaktır. Alman kurdu günlük ve haftalık tarama ister. Bu düzenli tarama hem dökülen tüylerden arınmak için hem de cildinin nefes alabilmesi için son derece önemlidir. Tüy bakımı ihmal edilen bir Alman kurdu sağlık problemlerine açık hale gelir. Bu sebepten tüy bakımının düzenli olması bu tür için önemlidir. Beslenme açısından son derece kaliteli mamalar kullanılmalıdır. Tabii takviye besinler de unutulmamalıdır.

Alman Kurdu Eğitimi

Alman kurdu eğitime istekli bir köpek türüdür. Eğitilmesi son derece kolay olan bu türün evle uyum içinde yaşaması için bazı eğitimleri alması gerekir. Bunlar; ev içi uyum ve sosyalleşme, tuvalet, temel itaat, bekçi ve alan koruma eğitimidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ