Köpeklere Dair Her Şey
Alman Çoban Köpeği Özellikleri
Yazar: - 08 Mart 2022
253
0

Alman çoban köpeği özellikleri sayesinde pek çok kişinin hayran kaldığı bir türdür. Asil duruşları ve karakteristik özellikleri kendilerine ait olduğu için diğer köpeklerle karşılaştırmak mümkün değildir. Yeni köpek sahiplenmek isteyen kişiler alman çoban köpeğinin özelliklerini merak eder.

Alman Çoban Köpeğinin Genel Özellikleri

Alman çoban köpeği özellikleri bakılacak olursa akla ilk gelen özelliği itaatkar olmasıdır. Çünkü önceden K9 polis köpeği ya da çoban köpeği olarak bilinir. Alman çoban köpekleri oldukça akıllı ve aktif köpeklerdir. Aynı zamanda çok zeki oldukları için çalışma, oyun oynama, eğitim gibi şeylerle meşgul olmaları gerekmektedir. Onlar için günlük egzersiz yapmak hem zihinsel hem de fiziksel olarak bir zorunluluktur. Alman çoban köpekleri karakterinden dolayı yabancı kişilere karşı şüpheli ve uzak dururlar. Bununla birlikte eğitimli alman köpekleri iyi kalpli ve sosyaldir. Küçüklüğünden beri diğer insanlarla tanıştırmak ve evcil hayvanlarla oynatmak alman çoban köpeklerini oldukça sosyal bir hale getirecektir. 

Aynı zamanda Alman çoban köpeğine küçüklüğünden beri temel köpek davranışları, itaat eğitimi gibi davranışlar öğretilerek ilerleyen dönemlerde kalabalık ortamlarda daha iyi hissedebilirler. Bununla birlikte alman çoban köpeklerini yalnız bırakma konusunda da eğitmek gerekir. Çünkü sahiplerine çok bağlı oldukları için ayrılık kaygısı yaşarlar. Alman çoban köpekleri güçlü, akıllı, itaatkar ve cesurdur. Bu özellikleri sayesinde genelde müstakil eve sahip olan kişiler bu köpekleri tercih eder. Boyutları ortalama olarak 55- 60 cm uzunluğundadır ağırlıkları ise 35- 40 santim arasındadır. Alman çoban köpekleri genel olarak cinsi sayesinde sağlıklıdır. Bunun yanında bakımı iyi yapılmadığı zaman pek çok hastalıklara karşılaşabilirler. Alman çoban köpekleri tehdit algıladıkları zaman havlaya bilir ve son derece koruyucu olabilir. Aynı zamanda eşyaları çiğneme gibi huyları da vardır.

Alman Çoban Köpeği Bakımı

Alman çoban köpeği özellikleri aslında bakımıyla da doğru orantılıdır. Alman çoban köpekleri iç güdülerinden dolayı başkalarına koruyucu bir şekilde yaklaşır. Bu nedenle evcil hayvan olarak eve alacak kişiler onun günlük enerjisini harcaması için gerekli olan aktiviteleri yapmasını sağlamalıdır. Uzun süre yalnız bırakıldığında ya da yeterli egzersiz yapılmadığında sorunlarla karşılaşıla bilir. Bu durumlarda ev içerisinde havlama, yeri kazma, eşyaları çiğneme gibi davranışlar sergileyebilirler. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için itaat eğitimi verilmelidir. 

Alman çoban köpeklerinin çeneleri çok güçlü olduğu için bir şeyleri kemirmeye çok sever. Eğer sahibi köpeğine zaman ayıramayacaksa ona eğlendirebilmek için en sevdiği oyuncağını verebilir. Plastik ya da kauçuk köpek oyuncakları alman çoban köpekler için uygundur. Bu köpeklerin dişleri düzenli olarak temizlenmelidir bu sayede diş taşı oluşumu da engellenir. Alman çoban köpeklerinin kürkü iki katmanlı olduğu için düzenli olarak taranmalı ve tüy bakımının yapılması gerekir. Haftada en az iki defa taranmalıdır. Sürekli banyo yapmak kürkünü sertleştirebilir bu sebeple köpek ihtiyaç duydukça banyo yapılmalıdır. Aynı zamanda sağlıklı bir şekilde beslenildiği zaman kokusuz olurlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ