Köpeklere Dair Her Şey
American Bobtail Kedi Karakterleri ve Özellikleri
Yazar: - 29 Şubat 2020
777
0

American Bobtail kedisi ilk olarak Arizona’da 1900lerde keşfedilmiştir. Arizona halkı tarafından ‘Yodi’ diye adlandırılan, yine Arizona’da yaşayan Sander adı verilen kedi türlerinin çiftleşmeleriyle ortaya çıkan bir türdür. Amerikan Bobtail genlerinde bulunan bazı eksiklikler sebebiyle hemen tür olmayı başaramamışlardır. Fakat 2002 yılında kedi türü olarak kayıtlara geçmiştir.

Amerikan Bobtail türü kediler; zekilerdir ve ailelerine düşkündürler. Kendisine sahip çıkan onunla oyun oynayan insanlara düşkündürler ve ayni zamanda oyun oynamayı da çok severler. Hatta diğer kedi cinslerinde olmayan, eğitim aldıktan sonra tasmayla gezdirilen nadir türlerdendir.

Zeki bir tür olan Amerikan Bobtail; puzzle, yakalama ve ödül oyunlarını çok severler. Çok konuşkan yapıları yoktur oldukça sakin bir türdür. Fazlaca uyumlu oldukları için seyahate elverişlilerdir. Uyumlu ve nazik bir karaktere sahip olmalı tercih edilme nedenlerindendir.

Amerikan Bobtail Karakteri ve Özellikleri

  • Kısa kuyruklu, püsküllü patili ve püsküllü kulaklı bir türdür.
  • Bedeni güçlüdür ve yabani bir havası vardır. Buna rağmen sakin ve oldukça evcil bir kedidir.
  • Yavaş büyür ve yavaş gelişir.
  • Kuyruğuyla ünlüdür.

Amerikan Bobtail Hareketli Midir?

Bu kedi türü oldukça hareketlidir. Saatlerce yorulmadan, sıkılmadan oyun oynayabilirler. Çevresindeki insanları sürekli takip eder, sosyal bağ kurmaya çalışır.

Amerikan Bobtail Eğitilebilir Mi?

Amerikan Bobtail, zeki olmasından dolayı komutları rahatlıkla algılayabilen, kavrayabilen ve yerine getiren bir türdür.

Amerikan Bobtail Bakımı

Titiz bir kedi türü olduğundan dolayı kendini sürekli temizler ve banyo ihtiyacı bu yüzden azdır. Haftada birkaç kez düzenli taramak ve arada bir yıkamak bakımı açısından yeterli olacaktır. Özellikle kedilerde sıklıkla görülen diş eti hastalıkları dolayısıyla, dişlerinin sürekli olarak temizlenmesi gerekir. Haftada bir diş temizliği yeterli olacaktır. 2 haftada 1 tırnaklarının kesilmesi gerekir ve göz torbalarının da ayni sıklıkta temizlenmesi gerekir.

Kedilerin kulakları 3 günde 1 temizlenmelidir. Fakat kulak temizleme çubuklarıyla değil. Kulak temizleme çubukları kedilerde kalıcı hasara yol açabileceğinden dolayı kesinlikle kullanılmamalıdır. Tuvalet kabı ve kumu her gün düzenli olarak temizlenmelidir. Düzenli olarak bu işlem yapılmazsa kedi farklı yerlere tuvaletini yapabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ