Köpeklere Dair Her Şey
Amerikan Bulldog Özellikleri ve Bakımı
Yazar: - 25 Ekim 2022
248
0

Dünya üzerinde popülerliği ve çevikliği ile ünlenen Amerikan Bulldog cinsi ve özellikleri, birçok hayvansever tarafından merak edilmektedir.

Başarılı bir avcı ve çoban köpeği olarak dikkat çeken Amerikan Bulldog cinsi, aynı zamanda yüksek koruma içgüdüsü ile oldukça iyi bir aile köpeği olarak nitelendirilebilir. Bulldog cinslerine kıyasla daha atletik bir vücuda sahip olan Amerikan Bulldog cinsi, sorumluluk ve merhamet duygusu ile eşsiz bir ev arkadaşı olmaya aday dostlarımız arasında yer alır.

Amerikan Bulldog Vücut Özellikleri

Kaslı görünümü ile birçok hayvanseverin dikkatini çekmeyi başaran Amerikan Bulldog vücut ölçüleri olarak ortalama 50-70 cm aralığında bir yüksekliğe ve 30-54 kg aralığında bir ağırlığa sahip olduğu söylenebilir.

Amerikan Bulldog cinsinin tüy rengi; siyah, beyaz, açık kahverengi, kızıl ve koyu kahverengidir. Amerikan Bulldog cinsleri genel olarak beyaz ve açık kahverengi renkleri ile karşınıza çıkabilir. Açık tüy rengine sahip olan bu cinslerde, benekler ve lekeler daha net görülebilir.

Amerika kökenli olan Bulldog cinsinin tüyleri kısa, ince ve sıktır. Geniş gövde ve kaslı vücudu ile beğeni toplayan Amerikan Bulldog cinsi köpeklerin kuyruğu uzun ve kafa yapısı oldukça geniştir.

Amerikan Bulldog Karakter Özellikleri

Güçlü ve kaslı yapısı sebebi ile birçok ülkede yardımcı köpek olarak yetiştirilen Amerikan Bulldog cinsi; nazik, arkadaş canlısı, koruyucu, zeki ve sevecendir. İri ve kaslı vücut yapısı sebebi ile korkutucu olduğu düşünülen Amerikan Bulldog saldırgan mı? Genel kaslı vücut görünümü ile birçok kişiyi ürkütmeyi başaran bu cins, yaşadığı aileye karşı sonsuz derecede bir bağlılık duygusu hissederler.

İlgisi eksik edilmeyen bir Amerikan Bulldog, yüksek zekâ seviyesi ile öğretilmesi gereken tüm eğitimleri kısa sürede başarı ile tamamlayabilir. Bu cinsi alıp sosyal ve huzurlu bir hayat yaşamak isteyen kişiler, yavruluk döneminde eğitimini vermeli ve sosyalleştirmeye özen göstermelidir. Aksi takdirde yetişkinlik döneminde birlikte yaşamak durumunda kaldığı evcil hayvanlar ile ilişkisi pek de olumlu sonuçlanmayabilir.

Amerikan Bulldog Cinsinin Çocuklarla İlişkisi

Cins köpekler araştırılırken merak edilen öncelikli konulardan biri çocuklar ile olan ilişkileridir. Güçlü ve kaslı vücut yapısı ile birçok kişiye tehlikeli hissi uyandıran Amerikan Bulldog çocukları sever mi? Tüm köpek bakımlarında üstünde özenle durduğumuz gibi, yavruluk dönemindeki eğitim ve sosyalleştirme çabalarına bağlı olarak değişir. Fakat Amerikan Bulldog cinsinin, üstün şefkat ve merhamet duyguları sayesinde çocuklarla arasındaki bağ oldukça kuvvetlidir. Yavruluk döneminden itibaren çocuklarınız ile yetişen bu cins hem sizin hem de ailenizin ömür boyu en iyi arkadaşı olmayı başarabilir.

Amerikan Bulldog Cinsi Bakımı

Amerikan Bulldog cinsinin bakımı oldukça kolaydır. Tüyleri sık, kısa ve ince olan bu cinsin tüylerini haftada 1-2 defa düzenli olarak tarayabilir, tüy bakımı için ekstra bir çaba sarf etmenize gerek kalmayabilir.

Tırnak, ağız ve diş bakımını diğer köpek cinslerinde olduğu gibi düzenli periyotlar halinde uygulamanız gerekir. Fakat Amerikan Bulldog bakımı olarak dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, bu cins ince bir deriye sahip olduğu için kış mevsiminde güneşli vakitlerde, yaz mevsiminde ise serin vakitlerde dışarı çıkarılması önerilir.

Büyük köpek cinslerine uygun olarak üretilen köpek mamaları ile beslenmesine özen göstermeli, yavruluk döneminde ekstra kalsiyum ihtiyacı için ek takviyelerde bulunmalısınız. Yüksek enerjisi ve sürekli oyun oynama isteği bulunan Amerikan Bulldog cinsi yetiştiren köpek sahipleri, bu cinslerin gün içinde oyun ve egzersiz ihtiyacını karşılaması gerekir. Harcaması gereken enerjiyi gün içinde harcayamayan Amerikan Bulldog, agresif tavır ve davranışlar gösterebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ