Köpeklere Dair Her Şey
Amerikan Tilki Tazısı Bakımı
Yazar: - 29 Şubat 2020
815
0

Amerikan tilki tazısı yüzyıllardır insanların dostudur. Amerikan tilki tazısının ortalama ömrü 10 ila 13 yıl arasındadır. Amerikan tilki tazısı, Amerika Kıtası’nın keşfiyle birlikte ortaya çıktı. Kıtaya gelen kolonistlerden bazıları yanlarında tazılarını da getirmişlerdi. Böylece dünyanın her yerinden gelen köpek ırkları Amerika Kıtasında toplanmış oldu. Kıtada bir araya gelmiş olan; İrlanda, Fransız ve İngiliz tazılarının melezi olarak ortaya çıkan Amerikan tilki tazısı, bölgeye yerleşen köpek üreticilerinin de dikkatini çekti. Böylelikle yeni kıtanın ihtiyaçlarına göre şekillenen kontrollü bir şekilde üretilmeye başlanan Amerikan tilki tazısı türedi.

George Washington’in da aralarında olduğu ilk üreticileri bu türe karşı özel bir ilgi gösterince ülkenin sembolü haline geldi. Bu ırk günümüzde iz sürme ve yarışlarda boy gösteriyor.

Amerikan Tilki Tazısı Özellikleri

Amerikan tilki tazısı pek ağır bir ırk sayılmaz. Atletik bir yapıya sahiplerdir ve ağırlıkları en fazla 11 kilograma kadar ulaşır. Boyları ise en fazla 65 cm.ye kadar çıkar.

Doğal yapıları, oldukça yumuşak ve sevimlidir. Tazılara özgü inatçı özellikleri ve özgürlükçü ruhları, içlerinde barındırırlar. Tarih boyunca özgürlükçü ve insan müdahalesi olmadan yaşamış ve avcılıkta yararlanılmış olan bu ırkı eğitmek hayli zor.

Eğer başka bir köpekle büyütülürse, insanlardan daha çok birlikte büyüdüğü köpeğe alışması kaçınılmaz olabilir. Bu durum da sahiplenen kişiyi zorlayan bir durum haline gelebilir. Bu yüzden yalnız başına büyütülmesi önerilmektedir.

Aile köpeği olmak için diğer ırklardan daha fazla zahmete girilmesi gereken Amerikan tilki tazısı, eğitilmesi yönünden sahiplenen kişiyi zorlayabilir.

Amerikan Tilki Tazısı Bakımı

Bu ırk saatlerce yorulmadan hareket edebilecek bir ırk. Kilometreler boyu yorulmadan koşabiliyorlar. Böyle bir yapıya sahip olunca egzersiz ihtiyaçları da doğal olarak oldukça fazla oluyor. Evcilleştirmek amacıyla sahiplenilecekse düzenli egzersiz yaptırmak son derece önemlidir.

Tüy bakımı için, düzenli olarak banyo ve tüy tarama işleminin yapılması önerilir. Düzenli tüy bakımı olduğu takdirde tüy bakımı yönünden pek sorun teşkil etmez. Amerikan tilki tazısı, alıştırıldığı takdirde çocuklarla arası iyi olabilecek bir ırktır. Geniş evler, beslemek için daha idealdir. Fakat fazla gürültücü olduğu da unutulmamalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ