Köpeklere Dair Her Şey
Apartmanda Besleyebileceğiniz Köpek Cinsleri
Yazar: - 09 Aralık 2022
226
0

Şehir yaşamında en sadık dostlarımız ile birlikte yaşama isteğimiz, çoğu zaman bahçeli bir evimiz olmadığı için hayal olarak kalıyor. Fakat bahçeli evi olmayan ve köpek besleme isteği bulunanlar için, küçük apartman dairelerinde bile kolay bir şekilde besleyebileceğiniz köpek cinsleri bulunmaktadır. Hangi köpek cinsleri evde bakılır? Diye merak eden hayvanseverler için birkaç köpek ırkını seçenek olarak sunabiliriz.

Yorkshire Terrier

Evde en iyi hangi köpek beslenir? Sorularınıza cevap olarak karşınıza Yorkshire Terrier köpek cinsini çıkarıyoruz. İngiltere’nin Yorkshire yerel bölgesinde madenlerde fare yakalamak için kullanılan Yorkshire Terrier, küçük boyutu ile özellikle kadınların favori cinsleri arasında yer alır. Yabancılara ve diğer hayvanlara karşı temkinli yaklaşan cinsin avcılık içgüdüleri oldukça yüksektir. Fakat enerji ihtiyacı yüksek olmadığı için düzenli olarak bakımı sağlandığında ev içerisinde rahatlıkla bakılabilecek bir cinstir.

Şivava

Çanta köpeği olarak da bilinen Şivava evde bakılır mı? Şivava kısa tüylü ve bakımı oldukça kolay bir köpek cinsidir. Apartman yaşamına kolayca uyum sağlayan bu cinsin tüyleri çok kısa olduğu için kışın üşümeye meyilliler. Şivava cinsi aile köpeği olarak büyümeye oldukça yatkın ve zeki canlılardır.

Pug

Sahibi tarafından yoğun ilgi görmeye alışkın olan Pug cinsi, çocuklarla oldukça iyi anlaşırlar. Beslenme ve kişisel bakımına özen göstermeniz durumunda uzun yıllar apartman dairesinde sizinle huzur ve uyum içerisinde yaşayabilir.

Pomeranian Boo

Sevimli suratları ile herkesin gözdesi olan Pomeranian Boo cinsi, tüylerinin kesimi nedeniyle oyuncak köpekleri andırırlar. Eğitilmeye yatkın ve bakımları oldukça kolay olan Pomeranian Boo, en masrafsız köpek cinsi grubuna dahil edilebilir.

Maltese Terrier

Kucak meraklısı olan Maltese Terrier evde bakımı en kolay köpek cinsleri arasında yer alır. Aile üyeleri ve çocuklarla pozitif bir ilişkiye sahip olan Maltese Terrier, küçücük boyutuna rağmen herkesi egemenliği altına almayı başarır. Havlama alışkanlığı pek olmayan ve oldukça sosyal olan bu cins, apartman yaşamında size arkadaşlık edebilecek en uygun köpek cinslerinden biridir.

Jack Russel Terrier

Maske filmini izleyenler Jack Russel Terrier cinsini yakından tanırlar. Eskiden tilki avında kullanılan bu cins, İngiliz kökenli olmakla birlikte aile yaşamına en uygun köpek cinsleri arasında yer alır. Günlük enerji ihtiyacı yüksek olduğu için, düzenli olarak yürüyüş yaptırmanız durumunda ev içinde uyumlu olarak yaşayabilir.

Tüyleri çok kısa olduğu için ev içinde tüy dökme problemi oluşturmaz. Dikkatleri dağınık olduğu için dostlarımız eğitilmeye pek de meyilli değildir. Aile üyeleri ile hiçbir problem yaşamayan Jack Russel Terrier cinsi, ev içinde yaşayan diğer evcillerle arası pek iyi olmayabilir.

Golden Retriever

Dünya üzerinde en popüler köpek ırkları arasında yer alan Golden Retriever evde beslenir mi? Zekâları ve oyunculukları ile ünlenen Golden Retriever, avcılık içgüdüleri oldukça yüksek canlılardır.

Dost canlısı, nazik ve hoşgörülü yapıları ile tam bir aile köpeği olan bu cins, enerjisi yüksek ve oldukça çeviktir. Günlük olarak düzenli dışarı çıkartılıp, enerjisi atıldığı sürece aile üyeleri ve ev içindeki diğer evcillerle hiçbir problem yaşamazlar. Golden Retriever cinsinin havlama alışkanlığı olmadığı için, apartman dairelerinin favori evcilleridir.

Pekinez

Pekinez köpek cinsi, sakin köpek cinsleri listesinin başlarında yer alır. Pekinez ırkının günlük olarak egzersiz ihtiyaçları yok denecek kadar azdır. Yavruluk döneminde sosyalleştirmeye ve eğitmeye özen gösterirseniz, ev içine gelen misafirlere de alışma süreci daha kolay olacaktır.

İnsanlara karşı şüpheci tavırları bulunan Pekinez ırkı, diğer evcillerle gayet iyi anlaşabilirler. Bu anlamda apartman yaşamına uyum sağlama konusunda oldukça başarılı olan Pekinez, çocuklu veya bebekli aileler için uygun bir seçenek olmayabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ