Köpeklere Dair Her Şey
Apartmanda ve Evde Beslenebilen Köpek Türleri
Yazar: - 29 Şubat 2020
1.426
0

Hayvanlar ile iletişimi olan her insanın göz bebeği köpeklerdir. İnsanlar özellikle sadakat duygularından dolayı köpek beslemek ve köpekleri ile sağlam arkadaşlıklar kurmak isterler. Fakat artan nüfus ve gelişen şehir hayatı, insanlar için bu isteğin gerçekleşmesini biraz zora sokmaktadır.

Köpekler bilindiği üzere, biraz cüsseli ve oldukça hareketli canlılardır. İnsan nüfusunun yoğunluğu sebebi ile artık tek katlı ve bahçeli masal evlerinden görmek mümkün değildir. Bunun yerine her yerde insanların bile zar zor sığabileceği küçük apartman daireleri vardır. Büyük ve hareketli bir canlıyı, eşyaların bile zor sığdığı bir evde yaşatmaya çalışmak, iki taraf için de felaket ile sonuçlanabilir.

Apartmanda Bakılabilecek Köpek Türleri ve Özellikleri

Köpekler genellikle küçük ve büyük ırk olarak iki farklı sınıfta yer alır. Fakat bazı ırklar küçük ve büyük ırk köpek cinslerine eşit mesafede uzak ölçülerdedir. Bu nedenle o boylardaki köpeklere de orta ırk köpekler denmiştir. Bu üç sınıf köpeklerin boyutlarına göre olan sınıflardır. Köpek sınıfları ayrıca tüylerine göre de şekillenmiştir. Kısa ve uzun tüylü köpekler olarak iki gruptur.

Küçük apartman dairelerine uygun köpekler elbette küçük ırk köpeklerdir. Fazla alan işgal etmemelerinin yanı sıra, kendilerinin de hareket edebileceği ve bir şeyleri yıkıp kırmadan dolaşabileceği yaşam alanları olur. Fakat apartman dairesinde yetiştirilecek küçük ırk köpekler ile ilgili, sahiplenmek isteyecek kişilerin bilmesi gereken önemli bir husus vardır. Küçük ırk köpekler, doğaları gereği büyük köpeklerden çok daha fazla havlar. Bu nedenle, komşuları ve kendi hayatı ile ilgili sorun yaşamak istemeyen kişiler köpekleri ile fazlaca ilgilenmeli ve gereken eğitimi hızlıca verebilmelidir.

Apartman dairelerinde genellikle beagle, chihuahua, pug, Fransız bulldog cinsi köpeklerin bakımı tercih edilir. Bu köpekler hem küçük ırk hem de kısa tüylü köpeklerdir. Bu özelliklerinden dolayı apartmanda bakımı daha kolay olacaktır.

Diğer Köpek Cinsleri Apartmanda Bakılamaz mı?

Aslında her köpek cinsine her ortamda bakabilmek mümkündür. Fakat bazı türler için daha geniş yaşam alanı olması, hayvanların ve sahiplerinin daha huzurla yaşaması için önemlidir. İster büyük ister küçük ırk olsun, köpekler düzenli olarak dışarı çıkarılıp gezdirildiğinde enerjilerinin büyük bir kısmını boşaltır. Sahipleri bu zamanı ayırabileceklerini düşünüyorsa, sorun  kalmayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ