Köpeklere Dair Her Şey
Avustralya Terrier
Yazar: - 01 Ekim 2019
1.153
0

Tavsiye edilenler: Bekarlar, aileler

Bakım Seviyesi: Orta

Ömrü: 12-15 yıl

Mizaç: itaatkâr, sadık

Cinse Genel Bakış

Avustralya Terrier (“Aussie”) en küçük terrier ırklarından biridir. Sağlam, kısa bacaklı, üçgen dik kulaklara ve koyu kahverengi gözlere sahip uzun bir kafaya sahiptir .

Avustralya Terier cinsleri biraz dökülür, ancak bakımı kolaydır. Terierinizi en iyi durumda tutmak için haftada bir fırça, ayak tırnağı ayda bir kez ve gerektiğinde banyo yapmak yeterli olacaktır. Sık sık banyo yapılması tavsiye edilmez, çünkü Terier’in kaba ve düz tabakasını yumuşak hale getirebilirler; bu, herhangi bir şekilde zararlı olmamasına rağmen, standart görünümüne zarar verebilir. Üç renkte olurlar: mavi / kahverengi, kumlu ve kırmızı.

Ortalama Avustralya Terrier 5.5 ila 7 kg ağırlığında ve 23 – 28 cm boyundadır. Ömrü 12 – 15 yıldır.

Avustralyalı Terrierlerin daha büyük ırklar kadar egzersiz yapmasına gerek yoktur, ancak fiziksel ve zihinsel ihtiyaçlarını karşılamak için yine günlük bir yürüyüşe çıkılmalıdır. Sıkılmış bir Avustralyalı yıkıcı, yüksek ve kırgın olabilir. Köpeğe yeterince oyuncak ve aktivite verdiğinizden emin olun.

Kişilik ve Mizaç

Avustralya Terrier güler yüzlü, zeki, sert ve sahiplerini memnun etmeyi seven bir cinstir. Bekçi köpeği olarak geleneksel kullanımlarından dolayı çok koruyucu ve uyanıktırlar.

Diğer Terrier ırklarının aksine, Terier oldukça inatçı olabilse de, daha itaatkar ve eğitilmesi daha kolay olma eğilimindedir. Köpeği çok küçük yaşlardan itibaren eğitmek ve sosyalleştirmek, çok yönlü bir yoldaş olmasını sağlamak için en iyi yoldur.

Küçük ırkların çoğunda olduğu gibi, Avustralya Terrier, küçük köpeklerinin daha büyük bir köpeğe izin vermeyecekleri şeylerden kaçmalarına izin veren (örneğin, atlama) sahiplerinin davranış problemleri için bir isim olan Küçük Köpek Sendromuna eğilimli olabilir. Bundan kaçınmak için her zaman küçük bir köpeğin bile hala köpek olduğunu ve büyük bir köpeğe bir bebek gibi davranmaktan ziyade büyük bir köpeği tedavi edeceği gibi davranılması gerektiğini unutmayın.

Yaygın Görülen Avustralya Terrier Hastalıkları

Patella luxasyonu: Patellanın kemikleri uygun şekilde hizalanmadığında ve bunun sonucunda içeri girip çıkarak ağrıya ve anormal bir yürüyüşe neden olur. Hafif vakalar genellikle tedavi gerektirmez ve köpeğin yaşamını çok fazla etkilemez, ancak ciddi vakalar ameliyat gerektirebilir.

Legg-Perthes hastalığı: kalça eklemini etkiler ve küçük köpek ırklarını etkilediği bilinmektedir. Femur kan dolaşımını düşürür ve pelvisin parçalanmasına neden olur. Bacak kasının topallanması ve atrofisi gibi semptomlar 4-6 ay civarında ortaya çıkar. Etkilenen bölgeyi çıkarmak için cerrahi girişim yapılabilir ve ortaya çıkan skar dokusu “yanlış eklem” yaratır ve köpek genellikle ağrısız tedavi edilir.

Diyabet: vücut kan seviyelerini düzenleyemediğinde ortaya çıkar. Etkilenen köpekler iştahlarını yitirmezler, ancak genellikle kilo verirler, çok idrar yaparlar ve sık sık susarlar. Özel bir diyet ve insülin ile tedavi edilir.

Alerjiler: gıda alerjileri, temas alerjileri ve inhalan alerjileri gibi belirli alerjilere eğilimli olabilir. Tedavi genellikle alerjenin köpeğin çevresinden veya ilacından uzaklaştırılmasını içerir.

Katarakt: İnsanlarda olduğu gibi, köpek kataraktları göz üzerinde bulutlu bir zar oluşturduğunda, görme kaybına neden olduğunda meydana gelir. Cerrahi olarak tedavi edilir.

Hipotiroidi: tiroid bezi yeterince tiroid hormonu üretmediğinde ortaya çıkar. Belirtileri epilepsi, saç dökülmesi, yorgunluk ve yamalı cilt şeklindedir. İlaç ve özel bir diyet ile tedavi edilebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ