Köpeklere Dair Her Şey
Az Havlayan Köpek Irkları Hangileri?
Yazar: - 17 Aralık 2021
256
0

Az havlayan köpek ırkları hangileri sorusunun yanıtı olarak farklı cinste köpekler sıralanabilir. Özellikle evde bakımı yapılacak olan köpeklerin daha rahat bakılabilmesi, yüksek sesten dolayı oluşabilecek sıkıntıların önlenebilmesi için daha az havlayan köpek türleri araştırılmaktadır. 

Az Havlayan Köpek Var mıdır?

Az havlayan köpek ırkları hangileri konusuna net bir açıklık getirecek ve fayda sağlayacak içerikler bulunur. Köpeklerde havlama içgüdüsel olarak gerçekleşen ve doğalarının bir parçası olarak kabul edilen bir duygudur. Ancak bazı cinsler daha sakin ve uysal yapıda olduğu için havlama davranışını daha az sıklıkla gerçekleştirmektedirler. Burada önemli olan sahiplenilmiş köpeğin havlamasının arka planında farklı bir neden olup olmadığını araştırmaktır. Bu neden huzursuz olmalarına sebep olmaktadır. 

Nitekim unutmamak gerekir ki her hayvan eğitildiğinde ve doğru eğitim süreci gerçekleştiğinde istenen seviyeye gelebilecektir. Köpeğinizde çok havlama durumu söz konusuysa arka planda farklı bir problem olduğu düşünülmeli doğru bir teşhis yapılmalıdır.  Çok fazla havlayan hem sahibini hem bulunduğu ortamı huzursuz edecek derecede uluma davranışının yakın bir tepki veren hayvanlar cins olarak genellikle; Terrier ırkında daha çok görülmektedir. Bununla beraber Pekinez, Poodle ve Chihuahua köpek ırkları da çok fazla havlayan türler arasındadır.

En az havlayan köpek türleri arasında bilinenler; 

  • Basenji ırkına sahip olan köpektir. Gülmeye benzeyen bir havlama da bulunur. Yapısal olarak küçük olmakla birlikte oldukça sakin ve dingin bir yapıda bulunurlar. 
  • Akita İnu köpek ırkı en az havlayanlar listesine konulabilir. Normal şartlarda havlama davranışını nadiren gerçekleştirirken genellikle herhangi bir tehlike durumu fark ettiklerinde böyle bir durum tepkide bulunurlar. 
  • Saint Bernard; bu köpek ırkı genellikle sevimli tabiatları ile bilinirler. Sessiz ve sakin bir yapıları bulunur. 
  • Charles Spaniel; bu köpek ırkı boyutu ile apartman hayatına adapte olabilecek ve sakinliği ile de en az havlayanlar listesinde bulunan bir türdür. Duygusal olarak hassas bir yapıya sahip oldukları için kaygı durumunda bırakılmaması gerekir. Kaygılı halde bulunmaları havlamalarına neden olabilecektir. 

Az Havlayan Köpeklerin Cinsleri Nelerdir?

Shar-Pei; En sessiz köpek ırkları arasındadır ancak herhangi bir tehlike sevdikleri durumda oldukça gürültülü bir hale gelebilirler. Psikolojik açıdan da fiziksel olarak da güçlü bir yapıya sahiplerdir. Diğer hayvan ırklarına göre daha korumacı bir yapıdadırlar. 

Irish Serter; Türünde avcılık yeteneği mükemmele yakın derecede gelişmiştir. Her ne kadar oldukça yetenekli olsalarda sessiz ve sakin bir yapıya sahiptirler. Sessizliği ve sakinliği seven yapıları aktif oyun oynama istekleri ile de daha da pekişir.

Az havlayan köpek ırkları hangileri konusu farklı köpek ırkları tanıtılarak ele alınmaya çalışıldı. Bu süreçte çok havlayan ve en az havlayan köpekler incelenerek sahiplenme sürecinde oldukça işe yarayacak birkaç önemli özelliğine de değinildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ