Köpeklere Dair Her Şey
Barınaktan Köpek Sahiplenmek
Yazar: - 12 Mart 2022
329
0

Barınaktan köpek sahiplenmek son dönemlerde evcil bir canlıyla aynı evde yaşamak isteyen kişilerin ilk tercihleri arasına girmeye başlamıştır. Özellikle barınaktaki köpeklerin sayısının artmasıyla birlikte yaşam koşullarının kalitesizleşmesi sonucunda duyarlı olan pek çok kişi evini barınaktaki köpeklere açmıştır. Barınakta çok çeşitli köpek cinsi bulunmaktadır. Bu köpekleri sahiplenebilmek için de belirlenen şartların yerine getirilmesi gerekir.

Barınaktan Köpek Sahiplenmek İçin Gereken Şartlar

Barınaktan köpek sahiplenmek için belirtilen şartlar yerine getirilmelidir. Kurumdan kuruma göre bu şartlar birkaç küçük maddeyle değiştirilebilir. Bu sebeple hangi barınaktan köpek sahiplenilmek isteniyorsa o kurumun şartları detaylı bir şekilde öğrenilmelidir. Fakat her barınağın istediği belirli şartlar bulunmaktadır. Örneğin köpek sahiplenmek isteyen kişinin yaşadığı evin adresi ve ikametgahı bildiren bir belgeye ihtiyacı vardır. Bunun yanında kişinin üzerine kayıtlı olan iletişim bilgileri, telefon numarası, su ve elektrik belgesi bulunmalıdır. Bunun yanında bu belgeler için referans da gösterilmelidir. Eğer köpek bir iş yerinde yaşayacaksa o iş yerine ait vergi levhası istenmektedir. Bu şartlara ek olarak belirli kurumlar sahiplendirme yapmak için kişilerin form doldurmasını isteyebilir. 

Bu form içerisinde köpeği sahiplenmek isteyen kişi hakkında detaylı bilgilerin öğrenilebileceği sorular yer almaktadır. Sahiplendirme güvenli bir alan çerçevesinde gerçekleşsin diye kişinin her soruyu en doğru şekilde doldurması gerekir. Sorular evde farklı bir evcil hayvan olup olmadığı, sahiplenilecek köpeğin nerede yaşayacağı, kaza ya da hastalık gibi sorunlar olduğu zaman veteriner hekime götürülüp götürülemeyeceği, köpeğin kısırlaştırılmasının yapılıp yapılmayacağı tarzındadır. Barınak yetkilileri ise doldurulan form doğrultusunda kişinin sahiplenmek için uygun olup olmadığını belirler. Aynı zamanda gerekli olan diğer evrakları da detaylı bir şekilde inceleyerek eğer uygunluk varsa onay verir.

Barınaktan Köpek Sahiplenmeden Önce Bilinmesi Gereken Hususlar

Barınaktan köpek sahiplenmek isteyen kişilerin aşağıdaki hususları bilmesi gerekir;

  • Özellikle yetişkin bir köpeği sonradan sahiplenmek ve alışmak uzun bir süreç olabilir. Aynı zamanda belirli dönemlerde maliyetli, zahmet ve zorlu olabilir. Köpeğin sağlığı ve bakımı için ihtiyacı olan her şeyin sunulması gerekir. 
  • Sahiplenmeden önce köpeğe ne kadar zaman ayırılacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Köpeklerin düzenli olarak ilgi görmesi ve düzenli egzersiz yapması gerekir. 
  • Sevgi ve sabır oldukça önemlidir. Özellikle yavru bir köpek sahipleniyorsa tüm temel eğitimlerinin sabırlı bir şekilde en baştan verilmesi gerekir. Köpeğe sınırsız bir sevgi verilmelidir. Özellikle sevgisiz büyüyen köpekler yetişkin oldukları zaman oldukça hırçınlaşabilirler.
  • Kişilerin köpekler için vakit ayıracak zamanı olmadığında emanet edebileceği güvenli bir tanıdığı olmalıdır. Köpekler barınaklarda her an sevgi görmez. Bu sebeple bir anda onu yalnız bırakmak, ilgiden ve sevgiden mahrum bırakmak köpeği depresyona sokabilir.
  • Veteriner hekim kontrolleri rutin bir şekilde yapılmalıdır. Tüm aşılarının tam olması gerekir. Eğer gerekirse köpeğin kısırlaştırılması da gerekir. Tüm bu maliyetler de göz önünde bulundurulmalıdır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ