Köpeklere Dair Her Şey
Beagle Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı
Yazar: - 04 Mayıs 2023
575
0

Beagle köpeği sahiplenmek isteyenler için Beagle köpek ırkı özellikleri ve bakımı için birtakım bilgiler sunmak faydalı olabilir. Tarihi geçmişi milattan önceki yıllara dayanan Beagle köpek ırkı, günümüzde avcılık için beslenen en eski ırklar arasında yer alır. Dost canlısı karakteri ve popüler oluşu ile yoğun ilgi gören Beagle köpek ırkı özelliklerinden şöyle bahsedilebilir.

Beagle Köpek Irkı Fiziksel Özellikleri

Dünyada av köpeği cinsleri arasında en eski ırklardan biri Beagle’dır. Gizemli geçmişe sahip olan bu cinslerin net bir varoluş tarihi bulunmaz. Fakat milattan önce 400’lü yıllarda tavşan avlamak için Beagle ırkına benzeyen köpeklerin görüldüğü söylenebilir.

Beagle, köpek cinsleri arasında zekâsı ve dost canlısı karakter yapısı ile dikkat çeker. Beagle köpek ırkı özelliklerinden bahsedecek olursak öncelikle fiziksel birtakım öne çıkan niteliklerinden şöyle bahsedebiliriz.

Tüy ve Deri Yapısı

Beagle çift katmanlı ve orta uzunlukta bir tüy yapısına sahiptir. Ilıman iklimlerle uyum sağlayan Beagle köpek ırkı, parlak tüyleri ile dikkat çekmeyi başarır. Peki, Beagle tüy döker mi? Köpeklerin tüy dökme derecelerini zayıf, orta ve güçlü olarak sınırlandırırsak, Beagle köpek cinsi orta derecede tüy dökme özelliğine sahiptir.

Kuyruk

Beagle’ın kuyruğu kıvrık olmayan bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda vücut büyüklüğüne oranla orta uzunlukta olan kuyruğun ilk başladığı kısım yukarı doğru uzanır. Beagle köpek cinsinin tüy rengi her ne olursa olsun uç kısmında beyaz bir leke bulunur.

Bacak Yapısı

Beagle av köpeği olduğu için ayak bakımına oldukça dikkat eder. Vücuduna oranla kısa bacakları olan Beagle’ın bacak yapısı güçlü ve kaslıdır. Beagle köpek cinsinin ayakları yuvarlak ve diz bölümü öne doğru çıkık bir görünüme sahiptir.

Gövde Yapısı

Av köpeği olarak tercih edilen Beagle köpek ırkı özellikleri arasında atletik bir vücut yapısı öne çıkar. Vücudunun tüm bölümleri birbiri ile orantılı olan Beagle köpek cinsinin gövde yapısı tazı köpeğini andırır. Sıcak ve ılıman iklimlerle uyum sağlayan Beagle köpek ırkının vücut yapısı küçük fakat güçlü ve dayanıklıdır.

Gözler

İri gözleriyle dikkat çeken Beagle köpek ırkının özelliklerinden bahsederken ela göz rengi öne çıkar. Göz mesafesi birbirine yakın olan bu cinsin diğer göz rengi seçenekleri; kahverengi ve siyahtır.

Kulak

Kulakları aşağıya doğru sarkan kulak yapısı ile diğer köpeklerden farklı bir görünüme sahiptir. Beagle’ın çene hizasına kadar uzanan kulakları oldukça geniştir.

Renk

Beagle köpek ırkının özelliklerinden biri tazıya benzer bir görünüme sahip olmalarıdır. Dolayısıyla onlardaki renk kombinasyonunu Beagle köpek ırkında da görebilirsiniz. Beagle köpek cinsinin kürk rengi kombinasyonları; bronz, beyaz, kahverengi ve siyahtır.

Beagle Köpek Irkı Karakter Özellikleri

Beagle köpek ırkı özelliklerinin ikinci aşaması, karakter özellikleridir. Beagle karakter özellikleri olarak; yüksek derecede sosyal olduklarından bahsedilebilir. Beagle köpek cinsinin avcılık yetenekleri oldukça gelişkindir. Dolayısıyla bir şeyleri bulmakta oldukça becerikli olan sevimli dostlarımız, avcılık temalı oyunlardan fazlasıyla hoşlanır.

Beagle köpeğinin karakterinden bahsederken tam bir aile köpeği olduğunu ifade edebiliriz. Her ne kadar sosyal ve avcılık içgüdüleri yüksek bir köpek olsa da Beagle ailesine karşı oldukça sadık bir karaktere sahiptir.

Beagle sahibi olmak isteyenler, “Beagle evde beslenir mi?” sorusunun yanıtını araştırıyor olabilir. Beagle ırkının sosyal ve enerjik olduğundan bahsetmiştik. Fakat bu cins bir o kadar da çocuklarla iletişim gücü yüksektir. İnsanlarla ve diğer hayvanlarla çok uyumlu bir şekilde yaşayan dostumuz, en iyi aile köpekleri listesinin başında yer alır. Dolayısıyla Beagle evde beslemeye uygundur.

Beagle Köpek Irkı Bakımı Nasıl Olmalı?

Beagle köpek cinsi avcılık içgüdüleri ile hareket ettiği için iz sürme konusunda bazen söz dinlemeyebilir. Dolayısıyla Beagle köpek eğitimi oldukça zordur. Çünkü ona eğitim verirken dışarıdan bir koku duyduklarında tüm eğitim süreci baştan aşağı yenilenmek zorunda kalır. Peki, Beagle bakımı nasıl yapılır? Çift katmanlı kürk yapısına sahip olan Beagle köpekler, yılın belirli dönemlerinde orta derecede tüy döker. Bunun için bu köpek cinsinin tüy bakımını haftada birkaç defa orta sert kıllı bir köpek fırçası ile yapabilirsiniz.

Beagle köpek cinsi, orta vücut büyüklüğüne sahiptir. Bu nedenle bakımını sağlarken cinsinin gerektirdiği beslenme ihtiyaçlarını baz alarak bir beslenme programı oluşturmalısınız. Peki Beagle nasıl beslenmeli? Fakat enerji seviyesi yüksek olduğu için günlük tüketmesi gereken porsiyon ve öğün sayısına özen göstermeniz gerekir.

Köpek maması dışında ev yemeği tüketmesini istediğiniz zaman alerjen olduğu yiyecekler varsa onlara dikkat edebilir, haftada 3-4 defayı geçmeyecek bir düzende olmasına özen gösterebilirsiniz. Beagle sahibi olmak isteyenler Beagle köpek ırkı özellikleri ve bakımı ile ilgili bu ipuçlarını değerlendirmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ