Köpeklere Dair Her Şey
Bir Köpeğin Sahibinden 5 Ricası
Yazar: - 20 Şubat 2021
468
0

20 Sevimli dostlarımızı sadece sahiplenmek yetmiyor, onların ne istedikleri, neyi ifade etmek istedikleri  de sahipleri için son derece önemlidir.

Bu durumlarda ise köpeğinizi yeterince tanımanız gerekmektedir. Tüm köpekler sahipleri ile uyumlu olmayı ve keyifli vakitler geçirmeyi ister. Köpeklerin beklentilerini karşılamanız sizinle köpeğiniz arasında kuvvetli bağ kuracağını da unutmayın. Her iki taraf için mutluluk kavramı son derece önemlidir.

Köpekler Sahiplerinden Ne İster?

Tüy Bakımı

Köpeklerin bakımında en dikkat edilmesi gerekli işlem tüy bakımıdır. Köpeğinizin daha sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için tüy bakımının önemi oldukça yüksektir. Tüy bakımını haftada bir ya da iki kere köpek tarağı ile yapmanız gerekir. Tüylerinde oluşan kir, bit ve tozlar köpeğinizin vücuduna zarar vererek tahriş edebilir. Tahriş olan bir köpek vücudu zamanla enfeksiyona yol açabilir, bu durumlarla karşılaşmamak için köpeğinizin tüy bakımını sakın ihmal etmeyin.

Tırnak ve Pati Bakımı

Köpeğinizin enerjisini atabilmesi için sokakta yürüyüş yaptırmalısınızya da açık alanda çeşitli egzersizler yaptırmalısınız. Köpeğiniz dışarıdan geldiğinde patisinde ve tırnaklarında bir takım pislikleri muhafaza eder. Köpeğinizin sağlıklı bir yaşam sürmesi ve hijyenini sağlamak amacıyla pati ve tırnak bakımını mutlaka yapmalısınız. Haftada iki ya da üç defa uygun bir tırnak makası ile köğenizin tırnaklarını kesebilirsiniz. Köpeklerin patilerini ise bir bezi ıslatarak temizleyebilirsiniz. 

Ağız ve Diş Sağlığı

Köpeklerin genel sağlığının önemli parçası ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için önemli bir parçası ise dişleridir. Ağız ve diş sağlığı, köpeklerin yemeklerini rahatça yiyebilmesi ve ileride diş eti hastalığı gibi sorunlarla karşılaşılmaması için oldukça önemlidir. Köpeklerin  dişlerini dairesel hareketler ile fırçalamanız gerekir. Daha sonra ise ağzının içini dikey şekilde fırçalayın. Köpekler için özel üretilen  ağız ve diş sağlığı ürünlerini kullanarak tartar, çürük ve plak gibi istenmeyen sorunların önüne geçebilirsiniz. Böylelikle köpeğinizin yaşam süresini doğrudan etkileyebilirsiniz.

Köpekler Sevgi İster

Köpekler her zaman sahibinden ilgi ve sevgi bekler. Köpeğinizin mutlu olmasının anahtarı, sahiplerinin sevgi göstermesidir. Bir köpek sahibinden sevgi, ilgi ve meşakkat ister. Köpekler tarih boyunca insanlarla yakın ve iç içe yaşayan bir canlı türü olmuştur. Sahipleri tarafından okşanmak ve onlara güzel sözler söylenmesi köpekleri fazlasıyla mutlu eder.

Köpeğinizi sevdiğinizi somut olarak da ifade etmelisiniz. Köpeğiniz sizin her istediğinizi ve emirlerinizi harfiyen yerine getiriyorsa köpeğinizi ödüllendirin!

Terk Edilmemeyi İster!

Bazı insanlar köpekleri yetiştirirler ve bir sorun olduğunda onları sokağa salarlar! Köpeklerin ayrılma korkusu ve yalnız bırakılma korkusu onlar için en büyük endişedir. Köpekleri sahiplendikten sonra asla onları sokağa atmayın. Unutmayın ki onlar sizin en yakın dostunuzdur, insanlar ihanet eder fakat köpekler asla ihanet etmez. Unutmayın ki, kaderine terk edilip sokağa bırakılan köpeklerin de bir canı var. Onlar soğuk hava şartlarında aç ve susuz yaşayamazlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ