Köpeklere Dair Her Şey
Birden Fazla Köpeğim Var, Hangi Durumlara Dikkat Etmeliyim?
Yazar: - 19 Mayıs 2021
304
0

Köpek sahiplenmek isteyenler bazen birden fazla patili dosta ihtiyaç duyabilir. İşte bu durumda bazı durumlara dikkat edilmelidir. Özellikle de köpekler arasındaki kıskançlık durumu hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Ayrıca her köpeğe eşit mesafede yaklaşmanız gerektiği de unutulmamalıdır.

Tek bir köpeğe sahip olmak bile büyük bir sorumluluk gerektirirken birden fazla köpek sahiplenmek isteyenlerin kafası karışık olabilir. Pratik zorluklarla beraber sevimli dostlarımıza eşit derecede ilgi göstermeyeceksek, birden fazla köpek sahiplenmenin anlamı olmayacaktır.

Birden Fazla Köpek için Evde Nasıl Uyum Sağlanmalı?

Evet, patili dostlarınız birbirleriyle iyi geçinebilir. Ancak onlar da kendini bir birey olarak tanımlar ve ilgi bekler. Bazı köpekler ise diğerlerinden daha fazla ilgiye ihtiyaç duyabilir. Haliyle sahiplendiğiniz köpeğin önce kişiliğini tanımanız gerekiyor. Bu durumda ona özel vakit ayırmalı ve doğru gözlem yaparak ihtiyaçlarını da karşılamanız şarttır. Peki, birden fazla köpek için hangi durumlara dikkat edilmeli? İşte bu önemli sorunun maddelerle yanıtları…

  • Patili dostlarınızı haftada en az 1 defa ayrı ayrı olacak şekilde gezmeye çıkarmalısınız. Elbette her köpeğe 7 gün boyunca zaman ayıramayabilirsiniz. Fakat haftalık olarak gezintinin tekrarlanması önemlidir.
  • Vakit ayıracağınız günler için seçim yapabilirsiniz. Yani her köpeğe haftada 1 gün seçim yaparak onunla daha iyi ilgilenebilirsiniz. Günün köpeğini seçtikten sonra onunla ne az 30 dakika boyunca oyun oynamalısınız.
  • Her bir köpek için temel itaat eğitimlerini başarıyla tamamlamalısınız.
  • Patili dostunuzda önem duygusunu artırmak için örneğin küçük bir seyahate çıktığınız zaman her mola noktasında onu da yanınızda bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.
  • Köpeklerin birbirini kıskanmaması için mama ve su kapları başta olmak üzere yatakları, kıyafetleri ve oyuncakları aynı kalitede olmalıdır.
  • Yaşam alanında köpekleriniz için bol miktarda kaynak bulundurmanız, kıskançlık sorununu ortadan kaldıracaktır.
  • Köpeklerinizle oyun oynarken onlara ayırdığınız vakitte katılım sağlamaları gerekir. Yani bir köpeğin diğerinden baskın gelmesi, eşitsizliğe neden olur.

Aslında birden fazla köpek sahiplenmek sanıldığı kadar zor bir süreci beraberinde getirmez. Sadece sorumluluğunuz artar. Yukarıdaki durumlara dikkat ederek patili arkadaşlarınızı sağlıklı ve mutlu yaşamasını sağlayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ