Köpeklere Dair Her Şey
Böbrek Hastası Köpeklerin Beslenme Rutini
Yazar: - 30 Kasım 2022
283
0

Köpeklerde böbrek hastalığının erken teşhisi, vücutlarında kalıcı bir hastalığın oluşmasını engellemek açısından oldukça önemlidir. Kronik ve akut olmak üzere iki farklı türde gelişen böbrek rahatsızlıklarının tedavisinde beslenmenin rolü büyüktür. Peki, böbrek hastası köpek ne yemeli? Böbrek hastalığı bulunan köpekler, veteriner hekim kontrolünde başlatılan tedavi sürecinde böbrek hastalıkları için özel olarak üretilen mamaları tüketmeleri gerekir. Köpeklerin geçirdiği böbrek rahatsızlıkları ve böbrek rahatsızlıkları için özel olarak formüle edilen mamaların içerikleri hakkında birtakım bilgiler sunabiliriz.

Köpeklerde Böbrek Hastalıkları

Böbreklerin görevi, kandaki atık maddeleri filtreleyerek idrar aracılığı ile dışarı atılmasını sağlamaktır. Zaman içinde köpeklerde oluşan böbrek hastalıkları, böbreğin gerekli işlevini yerine getirememesi ile birlikte atık maddelerin kan içinde birikmesine neden olur. Aynı zamanda vücudun sıvı, elektrolit ve kan basıncı dengesini de böbrekler yönettiği için, böbreğin işlevini yerine getirememesi ile köpeklerin vücudunda bu dengelerin sağlanamaması söz konusudur. Buna bağlı olarak gelişen köpeklerde böbrek hastalıkları belirtileri ise her köpekte farklılık göstermekle birlikte ortak birkaç belirti örnek verilebilir.

  • Kanlı idrar
  • Ani kilo kaybı
  • Ağız kokusu ve solgun diş eti
  • Boğaz ağrıları
  • İshal ve kusma
  • Sık sık tuvalet ihtiyacı
  • Aşırı su tüketimi
  • İştahsızlık

Yaygın olarak görülen belirtilere ek olarak; deride morarmalar, ani görme kayıpları ve mide kanaması ender görülen belirtiler arasında yer almaktadır.

Böbrek Hastalığı Olan Köpekler Nasıl Beslenmeli?

Böbrek yetmezliği başta olmak üzere diğer tüm böbrek hastalıkları tedavi sürecinde, köpeğin böbrek fonksiyonlarını yerine getirebilmesi açısından beslenmenin önemli bir payı bulunmaktadır. Böbrek yetmezliği olan köpeklerde beslenme rutini oluştururken, böbrek hastalığı için özel olarak üretilen mamaları tercih etmeniz gerekir.

Sağlıklı Böbrekler İçin Omega 3 Takviyesi

Köpeklerde kronik böbrek yetmezliğinde veteriner hekimlerin tedavi sürecine dahil ettiği özel mamaların içeriğinde yüksek Omega 3 bileşenleri yer almaktadır. Peki, mama dışında köpeklere Omega 3 verilir mi? Omega 3 köpeklerin böbreklerindeki iltihaplanmayı azaltıcı etkiye sahiptir. Bu nedenle böbrek hastalıkları için özel formüle edilen mamaların içeriğinde yeterli miktarda Omega 3 yağ asitleri bulunur. Fakat gerekli görüldüğü takdirde ek olarak Omega 3 yağ asidi takviyesi yapılabilir.

Sağlıklı Böbrekler İçin Sodyum Tüketimini Azaltın

Köpeklerde kronik böbrek hastalıklarında görülen yüksek tansiyona bağlı olarak ortaya çıkan yüksek kan basıncının dengelenmesi için, sodyum tüketiminin azaltılması gerekir. Çünkü sodyum böbreklerin çalışma hızını artırır ve kan basıncının dengelenmesine engel olarak felç riskini ortaya çıkarır. Köpeklere veteriner hekimler tarafından hazırlanan diyet beslenme programında, sodyum miktarı az olan mamaların tüketilmesi önerilir.

Sağlıklı Böbrekler İçin Protein Miktarını Azaltın

Köpeklerin protein ihtiyacı böbrek hastalıkları olmadığı durumlarda karşılanması gerekir. Kronik böbrek hastalığı bulunan köpeklerde yüksek protein tüketimi, böbreğin proteini parçalayarak işlemesi için çok fazla çalışmasına zemin hazırlar. Bu durum ise işlevini yerine getiremeyen böbreğin iş yükünü artırarak, olası tehlikelerin önünü açar. Bu açıdan veteriner hekimin uygun gördüğü diyet beslenme programında protein miktarı düşük olan kuru mama tüketimi, böbrek hastalığının ilerleme sürecini yavaşlatacaktır.

Böbrek Hastalığı Olan Köpeklerde Su Tüketimi

Atık maddelerin kandan idrara geçme işlevini yerine getiremeyen böbrekler, idrarı konsantre edemedikleri için vücutta su ihtiyacı uyandırır. Yoğun su ihtiyacı hisseden köpekler ise, daha fazla su tüketmeye başlayarak sık sık idrara çıkar. Böylece köpeklerde su tüketimi arttıkça hem idrara çıkmada hem de yenilenen su tüketme ihtiyacında artış yaşanır. Bundan dolayı veteriner hekim böbrek hastalığı bulunan köpeklerin beslenme rutinine bol miktarda su tüketimini mutlaka önermektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ