Köpeklere Dair Her Şey
Border Collie Köpek Cinsi Özellikleri ve Bakımı
Yazar: - 20 Mart 2023
257
0

Eğitime en yatkın köpek ırkları arasında yer alan Border Collie köpek cinsi özellikleri ve bakımı birçok köpek sahibi tarafından merak konusu olur.

Kökeni 1800’lü yıllara dayanan Border Collie köpek cinsi, sahibi ile kaliteli ve eğlenceli vakit geçiren bir tür olarak karşınıza çıkar. Vücut dirençleri yüksek ve oldukça zeki bir evcil hayvan olarak bilinen Border Collie köpek cinsi kökeni, özellikleri ve bakımı ile ilgili merak edilen soruları şöyle yanıtlayabiliriz.

Border Collie Kökeni

Kökeni Britanya Adaları’ndan yayıldığı bilinen Border Collie ne kırması? Border Collie köpek cinsi için yapılan kazı çalışmaları incelendiğinde tarihi geçmişi M.Ö. 5.yüzyıla kadar dayandığı görülür.

Border Collie köpek cinsi isminden “kullanışlı sınır köpeği” anlamını veren adından da anlaşıldığı üzere geçmiş yıllarda çoban köpeği olarak kullanılır. İngiltere ve İskoçya’nın arasındaki bölgede yaşayan halk tarafından koyun sürülerini gütmek için kullanılan Border Collie köpek cinsi, günümüzde en iyi çoban köpeği ırkları arasında yer alır.

Border Collie Özellikleri

Dünyanın en zeki köpek ırkları arasında yer alan Border Collie köpek cinsi, sürü gütme ve yetenekleri ve zekâsı ile ön plana çıkar. Peki, Border Collie evde beslenir mi? Günümüzde evde köpek beslemek isteyen hayvan severler, evde bakılabilecek uygun köpek ırklarını araştırmaya başlar. Dolayısıyla karakterleri ve zekâsı nedeniyle birçok kişi tarafından sevilen Border Collie köpek cinsi, ev içinde sınırlı kalmadan büyük bir bahçe ortamında yetişmeye daha uygundur.

Border Collie köpek cinsi özellikleri fiziksel ve karakter olmak üzere iki farklı şekilde değerlendirilebilir.

Border Collie Fiziksel Özellikleri

Border Collie atletik bir fiziki görünüme sahiptir. Bu cinsin güçlü ve çevik bedeni dolayısıyla çoban köpek cinsleri arasında önemli bir yeri bulunur.

 Kulak

Diğer köpek ırklarından farklı olarak kulakları dik bir konumda olan Border Collie çok güçlü bir işitme duyusuna sahiptir. Bu cinsin kulak yapısı alttan üste doğru dikleşip, uçlarında hafifçe aşağı doğru bir kıvrım bulunur.

Bacak Yapısı

Border Collie köpek cinsi güçlü ön bacak yapıları sayesinde hızlı bir şekilde hareket edebilir. Bu cinsin ön ve arka bacak boyları vücudu ile orantılıdır.

Tüy Yapısı

Çoban köpeği olarak tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden biri ise, tüy yapısının soğuk hava koşullarına karşı dayanıklı olmasıdır. Çift katmanlı ve sıkı bir tüy yapısına sahip olan Border Collie köpek cinsi, çok tüy dökmeyen bir yapıya sahiptir.

Göz

Border Collie’nin göz rengi; kehribar, koyu kahverengi ve ela olarak farklılık gösterebilir. Border Collie köpek cinsi özellikleri ve bakımı incelenirken tüy renklerinin farklı kombinasyonlarda olduğu görülebilir.

Kuyruk ve Tüy Rengi

Kuyruk boyu bedeni ile orantılı olan Border Collie köpek cinsi, genel olarak siyah-beyaz renge sahiptir. Fakat bazı türleri, sarı-beyaz, kızıl-beyaz ve siyah-gri renklerinde karşınıza çıkabilir.

Border Collie Karakter Özellikleri

Sahipleri ile vakit geçirmekten çok keyif alan Border Collie karakter özellikleri incelendiğinde meraklı ve hareketli oluşları dikkat çeker. Tabiatları gereği oldukça aktif ve sosyal olan Border Collie köpek cinsi, diğer evcil hayvanlar ve çocuklar ile iyi anlaşır.

Border Collie’nin içgüdüleri oldukça kuvvetlidir. Dolayısıyla komutlara karşı duyarlılığı yüksek olan bu cins, köpek eğitimi açısından oldukça uygun bir türdür. Border Collie köpek cinsi sıcak kanlı ve sevimli karakterleri ile tüm köpek severlerin kalbini kazanabilir.

Bu cinsi sahiplenecek olan kişilerin onunla gün boyu ilgilenmesi ve hareketli bir yaşama hazırlıklı olması gerektiğinin bilincinde olması gerekir. Aksi takdirde Border Collie köpek cinsi yalnız kaldığında çok çabuk depresyona girebilir.

Border Collie Bakımı Nasıl Olmalı?

Border Collie köpek cinsi bakımından bahsedecek olursak iki faktör üzerinde yoğunlaşılması gerektiğinden söz edilebilir. İlki tüy bakımı, ikincisi ise egzersiz ihtiyacının karşılanmasıdır. Peki, Border Collie bakımı zor mu? Bu cinsin bakımı oldukça kolaydır.

Border Collie Tüy Bakımı

Border Collie’nin çift katmanlı bir tüy yapısı bulunur. Soğuk havalara karşı yüksek dayanıklılığı bulunan cinsin çift katmanlı tüy yapısı bazı bölgelerde kısa ve sık olurken bazı bölgelerde ise uzun ve yumuşaktır. Dolayısıyla bu cinsi besleyen kişiler, gün içinde düzenli olarak tüylerini köpek tarağı ile taramayı ihmal etmemelidir. Böylece sokağa çıktığında tüylerine yapışan kirleri uzaklaştırabilir, vücudundaki ölü tüyleri toplayabilirsiniz.

Border Collie Egzersiz İhtiyacı

Border Collie köpek cinsinin bakımında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise, egzersiz ihtiyacının karşılanmasıdır. Bu cins tabiatları gereği hareketli bir yapıya sahiptir. Bu nedenle gün içinde biriken enerji ihtiyaçlarını dışarı çıkarıp koşmasına izin vererek üzerinden atmasını sağlayabilirsiniz.

Border Collie Beslenme

Border Collie köpek cinsinin beslenmesinde yüksek enerji ihtiyacını karşılaması için protein değeri açısından zenginleştirilmiş köpek mamalarını tercih edebilirsiniz. Border Collie köpek cinsi bakımı tüy sağlığı ve enerji ihtiyacının karşılanması dışında aşı uygulamaları, veteriner kontrolleri ve sağlıklı beslenme faktörlerine dikkat edecek şekilde gerçekleştirilmesi gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ