Köpeklere Dair Her Şey
Bulldog Hakkında
Yazar: - 29 Şubat 2020
821
0

Görünüşleri itibariyle kaslı ve korkutucu olsalar bile bulldog cinsi köpekler dost canlısı hayvanlardır. Kısa boylu olmalarına karşın çok kaslı olmaları hareketli bir yapıya sahip olmalarını sağlar. Boyları göz önünde bulundurulduğunda oldukça yükseğe sıçrayabilmeleri şaşırtıcıdır. İnsanlarla ve özellikle çocuklarla arası çok iyi olan bir türdür. Şimdilerde yasaklanmış olsa da geçmişte boğalarla dövüştürüldüğünden dolayı bulldog ismini almıştır. Diğer köpek ırklarına karşı tepkili olmasa da yabancı köpeklere pek nazik davranmadığı bilinir. Kökeni İngiltere’ye dayanan bu ırkın 3 farklı türü bulunuyor. İngiliz bulldog, Fransız bulldog ve Amerikan bulldog…

İngiliz Bulldog

Erkeklerde 40 cm, dişilerde 30 cm civarında boya ulaşabilen bu tür, apartman yaşamı için uygun bir türdür. Bahçeli bir evde beslenme zorunluluğu olmayan İngiliz bulldog, gençken hareketli olsa dahi yaşlandığında daha sakin bir yaşamı tercih eder. Günlük olarak kısa bir süre egzersiz yapması yeterli olacaktır. Pek havlamadığı için çevreye zarar vermez. Kalın ve kısa tüylere sahip olduğundan tüy dökme derdi de yoktur. Bununla beraber salya sıkıntısı olabilir. Yüzü ve derisinin kıvrık bölümleri özel bir losyonla silinerek temizlenir. Ortalama yaşam ömrü 12 yıla ulaşabilir.

Fransız Bulldog

Fiziksel özellikleri İngiliz bulldog ile benzerlik gösterirken kulaklarının yarasa kulaklarına benzemesi onu İngiliz bulldog türünden ayıran en belirgin özelliğidir. Sanayi devrimi sırasında yoğun çalışma temposundan kaçmak isteyen İngilizlerin Fransa’ya giderken yanlarında götürdükleri bu köpek türü zamanla Fransa’da çok tanınmış ve sevilmiştir. Boyutları İngiliz bulldog cinsinden daha küçük olmasına karşın en az onun kadar kaslı bir yapıya sahiptir. Gözleri genelde koyu renklidir. Karakteri ve bakımı İngiliz bulldog ile benzerlik gösterir. Fransız bulldog kedilerle iyi anlaşabilen bir türdür.

Amerikan Bulldog

Fransa’da tanındıktan sonra Amerikalıların ilgisini çeken bu tür, zaman içinde bu ülkede de yayılmıştır. Genetiğinde yapılan değişiklikler sonrasında çok daha kaslı bir yapıda olan Amerikan bulldog ortaya çıkmıştır. Erkeklerde 50 cm, dişilerde 40 cm boya rastlanmaktadır. Amerikan bulldog yaklaşık 2 metre yüksekliğe sıçrayabilmektedir. Kaslı ve ürkütücü yapısından dolayı bekçi köpeği olmaya yatkındır. Ortalama yaşam süresi 16 yıla kadar çıkabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ