Köpeklere Dair Her Şey
Bulldog Irkının Özellikleri ve Bakımı
Yazar: - 29 Şubat 2020
653
0

Bulldog ırkının öncelikle özelliklerine bakacak olursak, birçok türü bulunmaktadır. Bunlar; İngiliz, Amerikan ve Fransız bulldoglarıdır. 1900lu yılların başında bu köpek türleri birbirleriyle çiftleştirilmişler ve ortaya farklı melez türler de çıkmıştır. Halk arasında bu köpek türlerinin diğer köpek cinslerine karşı saldırgan olduğu bilinse de durum böyle değildir. İyi eğitildiklerinde saldırganlıktan uzaklaşabilirler. Saldırganlığıyla ün salmış olan bu ırkın ataları kanlı ırk olarak bilinirdi. Yani günümüzde Bulldog cinsi köpeklerin saldırganlıkları atalarına nazaran daha minimum seviyededir.

Bulldoglar, boyları kısa olmasına rağmen geniş bir vücuda sahiptir. Aynı boydaki diğer köpek türleriyle kıyaslandığında, daha ağır oldukları görülür. Bu ağırlık asla onların hareket kabiliyetlerini kısıtlamaz. Ayni zamanda son derece hareketlidirler. Enteresan özelliklerinden biri de kısa olmalarına ve vücut ağırlıkları yüksek olmasına rağmen çok yüksek bölgelere zıplayabilme yeteneğine sahiptirler. Bunun sebebi ise güçlü yapıları ve sahip oldukları kaslardır. Günümüzde yaşam süren köpek cinsleri arasında en güçlü ırk olan Bulldoglar, bekçi köpeği olmaya son derece elverişlidir. Bunun bir diğer nedeni ise agresif yapıdaki surat ifadeleridir.

Bulldog Irkı Nereden Geliyor?

Bulldog, ilk olarak İngiltere’de görülen mastiff ırkından gelen bir köpek türüdür. İlk zamanlar boğa dövüşlerinde kullanılan bu ırk kavgaya meyilli hale getirilmiştir. İnsanların yanlış eğitimi yüzünden saldırgan bir yapıya sahip olmuş olan bu ırk özenli ve doğru eğitimle saldırganlıktan uzaklaştırılabilir. 1890 yılında Amerikan Kennel Kulübü tarafından cins olduğu kabul edilmiştir.

Bulldog cins köpekler kolaylıkla ayırt edilebilen yüz tiplerine sahiptirler. Geniş yüzü ile dikkat çeker. Agresif bir surat yapısı vardır. Pek fazla havlamaz. Güçlü bir yapısı vardır. Suratı kırışıklıklarla dolu bir cinstir.

Bulldog Irkının Bakımı

Bulldog tipi köpekler pek fazla havlamazlar. Yapıları böyledir. Köpeklerde yaşanan tüy dökme sorunu bulldoglarda minimum düzeydedir. Bunun sebebi ise tüylerinin oldukça kalın yapıda olmasıdır. Bulldog ırkı hareket etmeyi çok sever. Günde yaklaşık yarım saat hareket halinde olmalıdır. Enerjileri yüksek olduğu için enerjilerini atabilmeleri için bu son derece önemlidir. Sahip oldukları yüksek enerji sayesinde gün boyu ayakta kalabilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ