Köpeklere Dair Her Şey
Bullmastiff Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı
Yazar: - 16 Nisan 2023
516
0

İyi bir bekçi köpeği olan Bullmastiff köpek ırkı özellikleri ve bakımı birçok kişinin merak ettiği bir konudur. Yüzde 40 Bulldog ve yüzde 60 Mastiff kırması olan Bullmastiff, gösterişli vücut yapılarına rağmen oldukça nazik dostlarımızdır. Peki köpek sahipleri ve köpek cinsi meraklıları için Bullmastiff köpek ırkı özellikleri ve bakımıyla ilgili neler söyleyebiliriz, birlikte inceleyelim.

Bullmastiff Köpek Irkı Fiziksel Özellikleri

Bullmastiff köpek ırkının tarihine bakacak olursak, 1800’lü yıllara dayandığını söyleyebiliriz. İngilizler tarafından meydana getirilen bu köpek cinsi, devasa gövde yapısı ile geçmiş yıllarda kaçak avcıları yakalamak için kullanılır. Aynı zamanda kusursuz bir bekçi köpeği olan Bullmastiff köpek ırkı özellikleri için öncelikle fiziksel niteliklerini sizler için şöyle sıralayabiliriz.

Tüy ve Deri Yapısı

Bullmastiff köpek cinsinin tüy yapısı kısa, sert ve yoğundur. Yaz ve kış sezonunda rahatlık sağlayan tüy yapısı vücuduna düz bir şekilde uzanır. Aynı zamanda ince ve kısa tüy yapısı olduğu için bu dostlarımızın tüy bakımını yapmak oldukça kolaydır. Peki, Bullmastiff tüy döker mi? Kısa ve ince tüy yapısına sahip olan Bullmastiff, tüy dökmeyen bir yapıya sahiptir.

Kuyruk

Gösterişli vücudu ile dikkat çeken Bullmastiff köpek cinsinin kuyruk yapısı tabandan kalın bir şekilde başlayıp yukarı doğru sivrilen bir görünüme sahiptir. Vücudu ile orantılı bir kuyruk boyuna sahip olan Bullmastiff kuyruğu düz bir şekilde yukarıda konumlanır.

Bacak Yapısı

Büyük gövdeli köpek cinsleri arasında yer alan Bullmastiff’in bacak yapısı kaslı ve güçlüdür. Yürüyüşünde aksaklık bulunmayan Bullmastiff’in ön bacakları kemikli ve arka bacakları paraleldir. Tırnakları koyu renk olan Bullmastiff köpek cinsinin ayakları orta büyüklükte ve parmakları yuvarlak bir yapıdadır.

Gövde Yapısı

Bullmastiff, dünyanın en büyük köpek cinsleri arasında yer alır. Boyuna kıyasla büyük bir gövdeye sahip olan Bullmastiff’in gövde yapısı kaslı, göğüs yapısı ise derindir. Bel yapısı geniş ve yere doğru paralel olarak uzanan Bullmastiff’in omuzları oldukça güçlüdür.

Gözler

Orta büyüklükte göz yapısı bulunan Bullmastiff köpek ırkının göz rengi genellikle koyu kahverengi ve eladır. Aynı zamanda vücudu ile dikkat çeken Bullmastiff’in bakışları zeki ve dikkat çekicidir.

Kulak

Bullmastiff köpek ırkının kulakları V şeklindedir. Yanaklarına oldukça yakın konumda yer alan kulakları vücuduna kıyasla orta büyüklüktedir. Koyu renkli kulaklara sahip olan Bullmastiff köpek cinsinin kulak yapısı kafasına kare bir görünüm kazandırır.

Renk

Bullmastiff köpek ırkının kürk rengi, kırmızının tonları ve açık kahverengidir. Göğüs yapısında beyaz lekelerin yer aldığı Bullmastiff köpek ırkının kafasında siyah gölgeler bulunur. Vücuduna kıyasla daha koyu kulak rengine sahip olan bu ırkın kürkü kaplan desenlidir.

Bullmastiff Köpek Irkı Karakter Özellikleri

Bullmastiff köpek cinsinin özelliklerinden bahsederken genel karakter analizi yapmak faydalı olabilir. Bullmastiff karakter özellikleri olarak sahiplerine son derece bağlı bir cins olduğundan söz edilebilir. Aynı zamanda iletişim ve bağ kurma konusunda son derece yetenekli olan dostlarımız, oldukça cesur bir karaktere sahiptir.

Dışarıdan gelen tehlikelere karşı her zaman temkinli kalmayı başaran Bullmastiff, sahiplerini koruma içgüdüsüyle davranır. Dolayısıyla iyi bir bekçi köpeği olarak tercih edilen Bullmastiff, sahibinin çevresindeki kişileri çok sevmese de sahibi için onlara nazik davranır. Peki, Bullmastiff evde beslenir mi? Bullmastiff gerek ihtiyaç duyduğu enerji gerekse de gövde yapısı nedeniyle apartman yaşamına uygun değildir.

Bullmastiff Köpek Irkı Bakımı Nasıl Olmalı?

Sahiplerine sadık, cesaretli ve nazik yapıları ile dikkat çeken Bullmastiff bakımı nasıl yapılır? Bullmastiff köpek ırkının bakımı aslında oldukça kolaydır. Bu cinsin tüyleri kısa ve incedir. Bu nedenle haftada 2-3 defa köpek tarağı ile tüylerini taramanız yeterli olabilir.

Peki, Bullmastiff nasıl beslenmeli? Bullmastiff köpek cinsi sahipleri, büyük vücut yapılı köpekler için özel formüle edilen ve besleyiciliği yüksek olan köpek mamalarını tercih edebilir. Aynı zamanda kalitesi yüksek köpek mamaları dışında besleyiciliği yüksek sebze, meyve ve et yemesine izin verebilirsiniz. Fakat şişkinlik yaşamaması için haftanın belirli günlerinde mama dışında yiyecek tüketebilir. Mama dışında yiyecek hazırlarken porsiyon miktarına ve öğün sayısına da özen göstermeniz önerilir.

Bullmastiff köpek cinsinin bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli faktör salya akıtma problemidir. Salya akıtmaya oldukça meyilli olan dostumuz, yemek yerken, oyun oynarken ve koşarken çok fazla salya akıtabilir. Dolayısıyla köpeğinizin yüzünü ve özellikle ağız bölgesini düzenli olarak nemli bir bezle temizlemeniz gerekir.

Bullmastiff köpek ırkının ağız ve diş bakımı düzenli olarak yapılmalıdır. Köpek diş fırçası ve diş macunu kullanarak haftada birkaç defa olmak üzere köpeğinizin diş temizliğini sağlayabilirsiniz. Bullmastiff köpek ırkı özellikleri ve bakımı birçok merak eden kişiye bu şekilde aktarılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ