Köpeklere Dair Her Şey
Büyümeyen Köpek Irkları
Yazar: - 05 Mart 2023
213
0

Ev ve apartman ortamında köpek beslemek isteyen hayvan severler, büyümeyen köpek ırkları ile ilgili bir ön araştırma yapmak isteyebilir. Köpekler vahşi doğadan evcilleşerek zaman içinde insanlarla ortak yaşam alanında hayatını sürdürmeye başlar. Günümüzde milyarlarca köpek sahibi bahçeli veya apartman ayrımı gözetmeksizin kendi yaşam alanını sevimli dostlarıyla paylaşır. Şimdi sizlere ev ortamında besleyebileceğiniz büyümeyen köpek cinslerine dair merak edilen listeyi paylaşabiliriz.

Maltese Terrier

Popüler köpek cinsleri arasında yer alan Maltese terrier cinsleri, fazla tüylü olmalarına rağmen oldukça az tüy döker. Apartman ortamında rahat bir şekilde beslenebilen Maltese Terrier, karakter yapısı gereği oldukça hassas bir evcil olduğu için, eğitiminde nazik olmaya özen göstermeniz gerekir.

Pomeranian Boo

Sevimli suratları ve yüksek enerjileri ile hayvan severlerin favorisi olan Pomeranian Boo, yoğun tüy yapıları ile dikkat çekmeyi başarır. Tüy yumağına benzer bir görünüme sahip olan Pomeranian Boo köpek cinsleri, günlük yaşamda enerjisi yüksek, sesli ve çok hareketli bir karaktere sahiptir.

Chihuahuhua (Şivava)

Büyümeyen köpek arayışında olanların ilk seçenekleri arasında yer alan Şivava köpek cinsi, oyuna oldukça yatkın bir karaktere sahiptir. Soğuk havalara karşı direnci düşük olan sevimli dostumuzun, kış mevsiminde vücudunu sıcak tutan kıyafetlere ihtiyaç duyabilir. Kısa boyları ve küçük kulakları ile dikkat çeken bu cinsi evinde beslemek isteyen hayvan severler, Şivava cinsine mutlaka eğitim vermeleri gerekir. Aksi takdirde apartman yaşamına uyum sağlaması güç bir durum haline gelebilir.

Yorkshire Terrier

Meraklı ve küçük vücut yapıları ile köpek severlerin dikkatini çekmeyi başaran Yorkshire Terrier, oldukça koruyucu bir karaktere sahiptir. Tüy dökmeyen ve büyümeyen köpek cinsleri arasında yer alan Yorkshire Terrier, apartman yaşamına kolay uyum sağlayabilir. Aynı zamanda Yorkshire Terrier, sahipleri ile dışarıda vakit geçirmekten pek hoşlanırlar. Fakat tüy yapıları nedeniyle soğuk havalara karşı dayanıklı olmayan vücutları, ekstra kıyafetler kullanımını gerekli kılar.

Papillon

Farklı vücut şekliyle dikkat çeken Papillon, büyümeyen köpek ırklarının hafızalarda yer alan isimlerinden biridir. Büyük kulakları ve uzun vücut yapısına sahip Papillon, uzun tüylü yapıları nedeniyle gün içinde düzenli olarak taranma ihtiyacı duyar. Uyumlu bir yaşam sürmek adına erkenden eğitim alması gereken bu cins, sıcakkanlı yapısına rağmen zaman zaman agresif tavırlarda bulunabilir.

Shin-Tzu

Evde yaşayan köpekler listesinin ilk sırasında yer alan Shin Tzu, sevimli görünümleri ile tüm hayvan severlerin beğenisini kazanır. Ev köpeği olarak benzersiz bir tercih olan bu cins, arkadaş canlısı, uyumlu, sevecen ve sakin bir karaktere sahiptir. Peki, Shin tzu tüy döker mi? İnsanlarla ve hayvanlarla uyum içinde yaşama potansiyeli bulunan Shin Tzu, tüy dökmeyen tüy dökmeyen köpek cinsleri arasında yer alır.

Pug

Aşağı bakan kulakları ile sevimli bir görünüm sunan Pug cinsi köpek eğitimi oldukça basittir. Av köpeği cinsleri arasında yer alan Pug cinsi, kahverengi ve kızıl tüy rengine sahiptir. Burunları oldukça keskin olan Pug cinsi, uysal ve herkes ile anlaşabilen nazik köpeklerdir. Tüylerini haftalık olarak düzenli bir şekilde taramanız gereken Pug cinsi, yüksek enerjileri nedeniyle gün içinde düzenli egzersiz yapmasına da özen gösterilmelidir.

French Bulldog

Kilo almaya yatkın vücutları ile akıllarda kalan French Bulldog, küçük köpek cinsleri listemizin önemli isimlerinden biridir. Köpeklere kıyasla kediler ile daha iyi anlaşan bu cins, sakin ve mutlu bir karaktere sahiptir. Ev ortamında yaşamı güçleştirmeyen uyumlu ve sosyal yapısı ile favoriler arasına girmeyi başaran French Bulldog, burun yapısı nedeniyle nefes almada güçlük yaşar. Dolayısıyla geceleri horlama problemi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ