Köpeklere Dair Her Şey
Doberman Cinsi Bakımı ve Özellikleri
Yazar: - 12 Nisan 2022
320
0

Doberman cinsi bakımı ve özellikleri son dönemlerde sıklıkla araştırılmaya başlanmış bir konudur. Doberman Almanya kökenli bir bekçi köpeğidir. Çok zeki ve kuvvetli olması açısından şu an pek çok ailenin bireyi olmaktadır. Aynı zamanda kolay eğitilebilir bir köpek olduğu için apartmanda da çok rahat bir şekilde yaşar. Aynı zamanda dobermanlar insan canlısı oldukları için yeni köpek almak isteyen kişiler doberman cinsine karşı oldukça ilgilidir.

Domerban Cinsi Özellikleri

Doberman cinsi bakımı ve özellikleri bakılacak olursa aslında bir köpekte aranan neredeyse her özelliğe sahiptir. Doberman cinsi çok enerjik bir yapıda olduğu için bununla birlikte normal köpeklere göre çok daha fazla egzersiz ihtiyaç duyabilir. Bu cins atalarından kalan genetiği sayesinde koruyucu olabilir. Bu sebeple evin koruyucusu rolünü de üstlenecektir. Dobermanlar evin lider rolünü üstlenmek ister. Bu nedenle dobermana karşı güçlü bir lider olmak gerekir. Kişiler evde lider rolünü belirlemelidir ve dobermana da bunu göstermelidir. Bu sebeple tutarlı ve erken eğitim doberman cinsi köpekler için oldukça önemlidir. Dobermanlar soğuk havaya duyarlı köpekler olsa da kış aylarında barınma ihtiyacı duyarlar. Doberman köpekler tamamen aile köpeğidir. 

Bu sebeple sahiplerine oldukça bağlıdır. Sahiplerine sadık olan bu köpekler uzun süre yalnız bırakılmamalıdır. Aynı zamanda aile aktivitelerine dahil olduğu zaman sosyalleşme gelişirler. Sosyalleşen doberman köpekler dışarıya çıktıkları zaman yabancılara karşı da oldukça nazik davranacaktır. Doberman oldukça nazik ve kibar bir kişiliğe sahip olsa da yabancılar ve komşular onlardan korka bilir. Bunun en büyük sebebi de dış görünüşüdür. Bu nedenle dışarı çıkartıldığında tasmasız gezmemeye özen gösterilmelidir. Dobermanlar oldukça sağlıklı bir genetiğe sahiptir. Bu sebeple çok fazla genetik hastalığı bulunmaz. Doberman köpekler iyi bakıldığı zaman 60 ve 80 kg arasındaki bir ağırlığa ulaşabilir. Aynı zamanda zihinsel ve fiziksel olarak oldukça aktiflerdir. Bu köpekler atletik vücutları ve şık kürkleri ile aristokrat gibi görünürler. Koruyucu tavırları olsa da genelde sevgi dolu, dikkatli ve nazik bir köpektir. Etrafında tehlike olmadığı zaman havlamaz. Genel olarak korkusuz bir köpek cinsidir.

Doberman Cinsi Bakımı

Doberman cinsi bakımı ve özellikleri konusunda bakıma gelinecek olursa aslında oldukça kolay denebilir. Bu köpeklerde en zor olan kısım düzenli egzersize ihtiyaç duymalarıdır. Aynı zamanda yalnız bırakılmamalıdır. Eğitime erken yaşta ihtiyaç duyarlar. Böylece insanlarla daha kolay sosyalleşebilirler. Bu cinsin tüyleri çok kısa olduğu için mevsim geçişleri dışında pek dökülmez. Tüylerini haftada 1 kere taramak yeterli olacaktır. Bu cinsin yaydığı köpek kokusu azdır ve etrafını rahatsız etmez. Bu nedenle banyoya sık ihtiyaç duymaz. Doberman cinsinin dişleri haftada 2 ya da 3 defa fırçalanmalıdır. Bu cins atletik olduğu için beslenme tarzı da daha çok proteinden zengin olmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ