Köpeklere Dair Her Şey
Doberman
Yazar: - 01 Ekim 2019
1.269
0

Tavsiye edilenler: Büyük çocuklu aileler

Bakım Seviyesi: Orta-Yüksek

Ömrü: 10-13 yıl

Mizaç: Zeki, sadık

Cinse Genel Bakış

Dobermanlar zekası, sadakati ve uyanıklığı ile ünlüdürler. Bir zamanlar bekçi köpeği ve polis köpeği olarak yaygın olarak kullanıldığı düşünülürse bu şaşırtıcı değildir.

Dobermanlar, genel olarak atletizm, dayanıklılık ve çevikliklerini yansıtan kare, kompakt bir yapıya ve kısa bir kürke sahiptir. Siyah, kırmızı, mavi ve açık kahverengi olmak üzere dört ana renkte olabilirler. Hepsi bir arada yani karışık olarak da tek renk olabilirler. Dobermans’ın oldukça uzun, tazı benzeri kuyrukları ve düz kulakları vardır. Çok kısa tüyleri olduğu için Doberman’ı fazla taramak gerekmez ve tüyleri de çok az dökülür.

Çalışan köpekler olarak yaşadıklarından, sıklıkla saldırgan köpekler olarak görülseler de, Dobermanlar son derece akıllı, sadık ve eğitilebilir. Saldırganlığa daha fazla eğilimli ırklardan biri olarak akıllarda kalsalar da, genellikle insanlar ve diğer köpeklerle çabuk bağ kurabilirler.

Dobermanlar çok enerjiktir ve her gün uzun bir yürüyüş veya koşu yapmaları gerekir. Bu tarz yürüyüşlerde sahipleri lider olduğunu hissettirmeli, daima köpeğin önünde olmalıdır.

Sağlıklı erkek Dobermanlar genellikle 34 ile 45 kg arasında ve ortalama 68 cm boyundadır. Dişiler 27 ila 41 kg arasındadır ve yaklaşık 64 cm boyunda olmaktadır.

Bir Doberman’ın ortalama ömrü 10-11 yaş arasındadır ancak bazıları 13 yaşına kadar yaşar.

Kişilik ve Mizaç

Dobermanlar, insan etkileşimi ve liderliği ile kişilik özelliğini kazanır. Bu nedenle ailenin tüm üyelerinin köpek üzerindeki yetkilerini tutarlı bir şekilde göstermeleri gerekir. Doberman kesinlikle sadık, büyük bir bekçi köpeğidir. Herhangi bir bekçi eğitimine ihtiyaç duymaz, içgüdüsel olarak ustalığını konuşturur. Aktif, deneyimli sahipler için çok uygundurlar ve küçük çocuklar ve yetişkin köpekler Doberman’la iyi etkileşim kuramayabilir. Ancak hepsi için böyle değildir. Dobermanlar çok aktif, eğlenceli ve eğlenmeyi sever. 3 ya da 4 yaşına kadar bu kişiliğini koruyacaktır.

Zihinsel stimülasyon ve egzersiz Doberman için çok önemlidir ve onları sosyalleştirmek, genç yaşta eğitmek gerekir.

Agresif olarak bilinmelerine rağmen, modern Dobermanlar, tatlı, yumuşak doğası gereği aslında harika terapi köpekleridir.

Yaygın Dobermann Hastalıkları

Von Willebrand Hastalığı: Kanın pıhtılaşma yeteneğini engelleyen bir hastalık olan Von Willebrand hastalığı, ameliyat sonrası aşırı kanama, burun kanaması, diş eti veya midede kan oluşmasına neden olabilir. Yalnızca kan nakliyle tedavi edilebilir. Bu hastalığa sahip köpeklerin çoğu, hastalık belirti verene kadar normal yaşamlarına devam edebilir. Evcil hayvanınızın hasta olup olmadığını belirlemek için testler yapılabilir.

Kalça Displazisi: Kalça kemiği ve kalça ekleminin birbirine tam olarak uymadığı kalıtsal bir durumdur. Bu, daha sonra yaşamda bacakta ve artritte ağrılara neden olabilir. Bazı köpeklerde gözle görülebilir şekilde belirgin olmayabilir. Durumu test etmek için röntgenler çekilebilir.

Tiroid Yetmezliği (Hypothyroidism): Epilepsi, saç dökülmesi, obezite, uyuşukluk ve cilt rahatsızlıkları gibi diğer durumlara yol açabilen bir tiroid bezi hastalığıdır. Uygun diyet ve ilaçla tedavi edilebilir.

Kalp Kası Rahatsızlığı (Cardiomyopathy): Kalbi etkiler ve zayıflatır. Vücudun etrafına kan pompalamak zorlaştığından, sonunda kalp yetmezliğine yol açar. Durum oksijen, sıvı tedavisi ve ilaç tedavisi ile tedavi edilebilir.

Albinizm: Köpeğin pembe tenli ve burunlu, açık renkte gözlü olduğu genetik bir hastalıktır. Etkilenen köpekler güneş ışığına karşı duyarlıdır. Kanser ve göz problemleri gibi diğer rahatsızlıklara da neden olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ