Köpeklere Dair Her Şey
En Akıllı Köpek Türü Hangisidir?
Yazar: - 04 Mart 2022
357
0

En akıllı köpek türü hangisidir konusunda aslında tek bir ırk yoktur. Yani çok akıllı ve zeki olan pek çok köpek türü bulunmaktadır. Bu cins köpekler hem eğitim alırken oldukça kolaylık sağlar hem de ev içerisinde sahibiyle daha kolay uyum sağlayabilir. Köpeklerde IQ sıralaması yapmak çok kolay olmasa da en akıllı köpek Border Collie olarak literatüre geçmiştir.

En Akıllı Köpek Listesi

En akıllı köpek türü hangisidir sorusunun cevabı için araştırmacılar tarafından bir liste oluşturulmuştur. Bu araştırmada köpeklerin onlara verilen emirleri öğrenme ve uygulama becerilerine bakılmaktadır. Bu sıralamaya ise ilk 10 giren köpekler, en akıllı köpekler olarak kabul edilmektedir. Köpeklere verilen herhangi bir komut 5’ten daha az tekrar ile öğrenildiği zaman %95 oranında köpekler bu komutu başarılı bir şekilde uygulamaya geçirebilirler. Bu aşamalar 6 aşamadan oluşur. 6. seviyede ise 30 adet köpek cinsi bulunmaktadır. 6. aşamada yer alan köpek cinsleri herhangi bir komutu en fazla 100 tekrarda öğrenmektedirler. 

Komutu öğrenen köpeklerin ise bu komutu uygulamaya geçirme oranları ise %30’dur. Fakat bazı köpek cinslerinde komutu yerine getirme oranıyla zekayı kıyaslamak mümkün değildir. Çünkü bazı köpekler oldukça inatçı olabilir. İnatçı köpekler de ise doğru bir orantı kurulamaya bilmektedir. En akıllı köpek cinsleri arasında ilk numarada Border Collie yer almaktadır. Bu listeyi Poodle, Alman Kurdu, Golden Retriever, Doberman, Shetland Çoban Köpeği, Labrador, Papillon, Bloodhound ve Rottweiler takip etmektedir. 

Yeni köpek sahiplenecek olan kişiler bu köpek cinsleri arasında seçim yapmaya özen gösterir. Çünkü diğer köpek cinslerinin eğitim alması biraz daha zor olduğu için ilk defa köpek sahiplenecek kişiler çok zorlanmayacağı köpekleri seçmeye özen gösterir. Fakat köpekler eğitime de verilebildiği için kişiler aslında kendilerine ve evlerine en uygun olan köpeği tercih etmelidir. Bu sayede köpek o ev ortamında kendini daha iyi hissedecektir. Sahiplenecek kişiler ise istedikleri köpek cinsinin sahibi olacaktır.

Border Collie Özellikleri

En akıllı köpek türü hangisidir sorusunun yanıtı Border Collie olduğu için pek çok hayvan sever bu türün özelliklerini merak eder. Border Collie’ler çok zeki oldukları için çok kolay eğitilebilirler. Herhangi bir eğitmene gerek kalmadan sahipleri tarafından kolayca komut öğrenebilirler. Ortalama olarak 250 adet kelime öğrenebilirler. Aynı zamanda oldukça sevecen, oyun sever ve enerjik yapıdadırlar. Zeki olmalarından dolayı pek çok televizyon dizisinde ya da filminde rol oynamışlardır. Bu köpekler sahiplerine çok bağlı oldukları için ayrılık zamanlarında kaygı yaşayabilirler. Aynı zamanda çocuklarla çok iyi geçindiği için çocuklu aileler tarafından çok tercih edilirler. Sıcak ya da soğuk havalara karşı dayanıklıdırlar. Tüyleri orta derecede döküldüğü için haftada 1 ya da 2 kez taranması yeterli olacaktır. Uzun süre yalnız bırakıldığı zaman fizyolojik ve psikolojik olarak olumsuz etkilenebilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ