Köpeklere Dair Her Şey
En Büyük Köpek Cinsleri
Yazar: - 05 Ağustos 2022
307
0

En büyük köpek cinsleri, köpeklerle ilgili araştırma yapan hayvan severler tarafından en sık araştırılan konuların başında gelmektedir. Köpeklerin sahip oldukları birçok farklı ırk bulunmaktadır. Bulundukları ırklara bağlı olarak boyutları ve ne kadar büyüyecekleri değişiklik göstermektedir. İnsanlar ile birlikte yaşamaya ve evcilleşmeye en müsait hayvanların arasında bulunan köpekler, ilk çağlardan bu yana insanlarla birlikte yaşarlar. Kendi içlerine farklı büyüklüklerde olan köpeklerin değişen ırkları yaşamsal özelliklerinde de değişiklik gözükmesine sebep olmaktadır. Irklarına göre boyutlarının daha ufak olduğu köpekler ortalama olarak 5 kilogram civarında bulunmaktadır. 

Minik köpeklerin boylarının uzunluğu ise 30 santimetre civarlarında olmaktadır. Orta boya sahip ırklardan olan köpekler, minik köpeklere göre daha iyi ve büyük şekilde gelişmektedir. Büyük ırklar ise en çok araştırılan köpeklerin başında gelmektedir. Özellikle avlanma ve bekçilik amacı ile büyük ırklı köpeklerin sahiplenilmesi oldukça olağan bir durumdur. Büyük köpek cinsleri de kendi içlerinde pek çok farklı ırka ayrılmaktadır.  

Danua

En büyük köpek cinsleri arasında bulunan Danua cinsi köpekler, dünyanın en büyük köpekleri arasında bulunmaktadır. Antik çağlardan kalan duvar resimleri arasında Danua cinsi köpeklere benzeyen köpeklerin resmedildiği görülmektedir. Kökenlerinin Almanya olduğu bilinen bu köpekler, yetişkinlik dönemlerinde yaklaşık olarak 80 santimetreye kadar uzayabilmektedirler. Fakat boyları yaklaşık olarak 1 metreye ulaşabilmektedir. Yaşamları esnasında 100 kilogram ağırlığa ulaşabilecek olan bu köpeklerin tüyleri ise oldukça kısadır. 

Genellikle beyaz üstüne siyah lekeli tüylere sahip olsalar da bazı Danua köpekler tek renk halde de bulunabilir. Çoğu zaman siyah, genellikle koyu renk gözlere sahip olan bu köpeklerin, 3 yaşına kadar yetişkinlik dönemine girmedikleri bilinir. Danua köpekler uzun yıllardır av ve koruma amacı ile en sık tercih edilen köpeklerin başında gelmektedir. Oldukça zeki olan Danua cinsi köpekler insanlar ve diğer hayvanlarla sağlıklı ve iyi iletişimler kurarlar. Çok hareketli olmadıkları bilinen bu köpekler oldukça sakin hayvanlardır. Egzersiz konusunda istekli olmamaları ve yalnız kalmaktan hoşlanmamaları, bu köpekleri en sık sahiplenilen köpeklerin arasına sokmaktadır. 

Saint Bernard 

Görünüş olarak oldukça iri olan bu köpekler, İsviçre kökeninden gelmektedir. Kısa, parlak ve yumuşak tüyleri ile sempati toplayan Saint Bernard cinsi köpekler tıraşa ihtiyaç duymazlar. Oldukça sosyal ve sabırlı köpek ırkları arasında bulunan bu köpekler bekçi veya arama köpeği sahiplenmek isteyen hayvan severler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Yetişkinlik dönemlerinde 70 santimetreye kadar uzayabilen bu köpeklerin ağırlığı ise 81 kilogramı bulabilmektedir. 

Newfoundland 

Devasa görüntülerine rağmen uzun tüyleri ve sevimli yüzleri ile hayvan severleri hayran bırakan Newfoundland, bilinen en büyük köpek türleri arasındadır. Sahip oldukları güçlü ve kaslı gövdeleri ile ortalama olarak 10 yıl kadar yaşam sürmektedirler. Nadiren havlamaları ve oldukça sakin köpekler olmaları sebebiyle en çok sahiplenilen köpekler arasında bulunurlar. Çok güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olan bu köpek cinsinin, herhangi bir hastalığa yakalanması oldukça zordur.  

Kangal

Kangal veya kangal çoban köpeği olarak bilinen bu tür, Türkiye dahil olmak üzere pek çok ülkede oldukça popülerdir. Çok cesur ve atik olan kangal köpeklerin ön sezileri ise oldukça kuvvetlidir. En büyük köpek cinsleri araştırmasının başında gelmekte olan kangal köpekler, 60 kilogram ağırlığa ulaşabilmektedir.  

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ