Köpeklere Dair Her Şey
En İyi Koruma ve Bekçi Köpekleri Hangileri?
Yazar: - 30 Haziran 2021
512
0

Sevimli dostlarımız olan köpeklerin koruma ve sahiplenme içgüdüleri çok gelişmiştir. Öyle ki bu içgüdülerinden yararlanmak tüm insanların hoşuna giderken özellikle de koruma ya da bekçi olarak tercih edilebilen köpek ırkları da merak ediliyor. Örneğin hırsızlık vakalarına karşı bekçi köpekleri gerekli tedbiri kendi başına alırken bu süreçte yapacağımız harcamaları da engelleyecektir. Elbette doğru köpek ırkını seçmemiz gerekirken bu yazımızda en iyi koruma ve bekçi köpekleri hangileri sorusuna yanıt veriyor olacağız.

Koruma ve Bekçi Köpeği Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu süreçte en önemli faktör, doğru köpek ırkını seçmek olacaktır. Elbette koruma ve bekçi köpeğinin koruyacağı alanın genişliği, korunacak alanın sosyal durumu, köpeğin mizacı ve yetenekleri gibi etkenler de çok önemlidir. Özet olarak koruma ve bekçi köpeği sahiplenecekseniz bu köpeklerin her zaman sahibine itaatkar olması ve koruma güdüsünün aşırı gelişmiş olması gerekecektir.

Tibet Mastiff Köpek Irkı ve Özellikleri

En iyi koruma ve bekçi köpekleri arasında olan Tibet Mastiff köpekler her zaman dikkatli, büyük, korkutucu ve güçlüdür. Genetik olarak tamamen korumacı bir köpek olan Tibet Mastiff’lar yabancılara karşı aşırı temkinli yaklaşmaktadır. Ayrıca tehdit edildiği zaman onu sakinleştirmek neredeyse imkansızdır. Bu yüzden ailenizi korumak adına Tibet Mastiff sahiplenebilirsiniz. Elbette Tibet Mastiff’lar size ve ailenize karşı son derece ilgilidir.

Akita Köpek Irkı

Yabancılara karşı daima tetikte olan Akita köpek ırkı gün içinde aile fertlerini takip eder. Gözlerini ailenin üzerinden ayırmayan Akita köpek ırkının, en iyi koruma ve bekçi köpekleri arasında olduğu bilinir. Ayrıca mücadeleci bir tavır sergiler.

Doberman Köpek Irkı

Dobermanlar eğitilmeye müsait olmalarının yanı sıra atletik yapısıyla tanınmaktadır. Bekçi köpeği olarak tercih edilebildikleri gibi sahiplerine karşı aşırı itaatkar oldukları için koruma köpeği şeklinde sahiplenilebilir. Günümüzde güvenlik köpeği olarak birçok yerde görev aldıklarını da söylemek mümkündür.

Dogo Argentino Köpek Irkı

En iyi bekçi ve koruma köpekleri arasında yerini alan Dogo Argentino’ların çok güçlü bir çene yapısı vardır. Ayrıca uzun ve kaslı vücut yapısıyla dikkat çekmektedir. Sahiplerine karşı bir tehdit algıladıkları zaman anında harekete geçerler. Çok havlamayan bu köpeklerin tehditleri kaçırmak yerine doğrudan etkisiz hale getirmek gibi bir karaktere sahip olduğunu unutmayın.

American Staf Köpek Irkı

Ağrı eşiği yüksek olan bu köpekler tam bir koruma köpeğidir. Ayrıca saldırı ataklarından vazgeçmeyi sevmezler. Bu yüzden günümüzdeki en iyi koruma ve bekçi köpekleri arasında sahiplenilebilir.

Rottweiller Köpek Irkı

Ailesine karşı itaatkar bir yapıda olan Rottweiller’lar dayanıklı ve enerjiktir. Bekçi köpeği olarak sahiplenilebilen bu köpekler apartmanlarda rahatça yaşayabilir. Ayrıca insanlarla sürekli temas halinde olduklarından tehdit unsurlarını kısa sürede algılayabilirler.

Alman Kurtları

Alman kurtları bildiğiniz üzere polis köpeği olarak tercih ediliyor. Kolay eğitilen, zeki ve çocuklarla iyi geçinen Alman kurtlarının korkusuz bir yapıya sahip olduğu biliniyor. Bu özellikleri zaten iyi bir koruma ve bekçi köpeği olması için yeterlidir.

Sivas Kangalları

Ülkemizin meşhur köpek ırkı olan Sivas kangalı tam bir koruma köpeğidir. Güçlü yapısı, ihtişamlı görünümü, zekası ve sahibine olan sadakatıyla dikkat çeken Sivas kangallarının en iyi bekçi köpekleri arasında olduğu biliniyor.

American Pitbull

American Pitbull’ları günümüzde en çok korkulan köpek ırkıdır. Ciddi atakları olan bu köpeklerin kötü insanlara karşı aniden harekete geçtiği unutulmamalıdır. Tehditleri yok etmeye yönelik davranışlar sergilediği için tam bir koruma köpeğidir.

İngiliz Mastiff

Çok uzun yıllar savaş köpeği olarak tercih edilmiş olan İngiliz Mastiff köpekleri büyük vücut yapısıyla dikkat çekmektedir. Ayrıca güç ve zeka birleşimi sayesinde en iyi koruma köpekleri arasında yerini almıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ