Köpeklere Dair Her Şey
En Küçük Köpek Türleri
Yazar: - 10 Ağustos 2022
274
0

En küçük köpek türleri hayvan severler tarafından kazandıkları büyük sempati dolayısıyla oldukça ilgi ile karşılanmaktadır. Günümüzde hayvan sahiplenmenin gittikçe popülerleşmesi sebebiyle köpekler ve köpek türleri hakkında pek çok farklı araştırma yapılmaktadır. Cinsleri ve ırkları birbirinden farklı çeşitlerde bulunan bu köpeklerin, boyutları ve yaşam şekilleri de bu gibi özellikler dolayısıyla değişiklik göstermektedir. 

Özellikle yeni köpek sahiplenecek ve deneyimsiz hayvan severlerin en sık tercih ettiği köpeklerin arasında daha küçük köpekler gelmektedir. Fakat boyutları ne olursa olsun köpeklerin çok ciddi ilgi isteyen canlılar olduğunu kesinlikle göz ardı etmemek gerekir. Hayatını bir köpek ile paylaşmak isteyen hayvan severlerin yapması gereken pek çok farklı değişiklik bulunmaktadır. Küçük köpekler eve daha kolay ulaşabilmeleri ve daha konforlu şekilde yaşayabilmeleri sebebi daha çok sahiplendirmektedir. 

Pomerian 

Pomerian adı verilen köpekler, dünyanın en küçük köpek türleri arasında gelmektedir. En küçük köpeklerden biri olarak bilinen bu köpeklerin boyları en fazla 20 cm kadar uzamaktadır. Ağırlıklarının yaklaşık olarak iki ila 3 kg arasında değiştiği Pomerian köpekler oldukça neşeli hayvanlardır. Yerlerinde duramayan hareketli tavırlarıyla sempati toplamakta olan bu köpekler, sahiplerine karşı derin bir bağlılık duymaktadır. Bu köpeklerin en sık sahiplenilen köpekler arasında olmalarının nedenleri arasında çok zeki olmaları bulunur. Kısa süre içerisinde tüm eğitimlerini tamamlanabildi Pomerian köpekler, genellikle kahverengi veya krem rengi tüyleri ile bulunmaktadır. 

Chihuahua, Şivava

Bu köpek türünün uzayabilecekleri en yüksek uzunluk 20 cm’yi geçmemektedir. 3 kg’dan daha zayıf olan bu köpekler dünyada bulunan en küçük köpeklerin arasına girmektedir. Meksika kökenli olduğu bilinen Şivava cinsi köpeklerin sevimli görüntülerinin altında sahiplerini korumaya yönelik duydukları derin bir iç güdüleri bulunmaktadır. Küçük boyutları sebebiyle apartman veya daire gibi ortamlara da kolaylıkla alışabilirler. Şivava türü köpeklerin ortalama ömürleri yaklaşık olarak 15 yıl kadar bilinmektedir. Hayat konforlarının dışına çıkmayarak ve sağlıklı yaşayarak uzun yıllar sahipleri ile birlikte kalmaları mümkündür. Bu köpek türünün en bilindik özelliklerinden biri ise sahiplerine karşı oldukça kıskanç şekilde bulunmalarıdır. 

Yorkshire Terrier

İngiltere kökenli bu köpekler 18 santimetrelik uzunlukları ile yaklaşık olarak 3 kg ağırlığında bulunmaktadırlar. Terrier cinsi köpeklerin minyatür halleri şeklinde bulunan bu köpekler uzun tüylere sahiptir. Bazı durumlarda agresif hırçın olabilen bu köpekler oldukça cesur bir karaktere sahiplerdir. Tanımadığı insanlar ve köpeklere karşı ise sosyalleşme konusunda mesafeli dururlar. 

Pug

Pak adı verilen bu tür minyatür köpekler arasında en popüler olanları olarak bilinmektedir. Kişilerin sempatisini ilk görüşte kazanan bu köpekler dünyanın en eski kırıklarından biridir. Kökenlerinin Çin olduğu bilinen pek köpekler yaklaşık olarak 30 cm boyundadırlar. Bu köpeklerin kilolarının 9 kilograma kadar yükselebileceği bilinmektedir. Fakat kiloları artsa bile oldukça hareketli olan bu köpekler son derece uyumlu ve uysal köpeklerdir. 

Shih Tzu

Shih Tzu köpekler, 25 santimetreye zor ulaşan boyları ve yaklaşık olarak 5 kg ağırlıklarıyla en küçük köpek türleri arasında bulunmaktadır.  Bu köpeklerin en belirgin özellikleri arasında aile içerisinde yaşama çok kısa süre içerisinde alışabiliyor olmaları bulunur. Bu köpeklere verilen eğitim kısa süre içerisinde tamamlanmaktadır. Ortalama ömürleri 14 yılı bulabilen bu köpekler düzenli şekilde taranmaya ihtiyaç duymaktadır. Bunun haricinde bakımları esnasında dikkat edilmesi gereken farklı ve karmaşık durumlar bulunmamaktadır. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ