Köpeklere Dair Her Şey
En Sakin Köpek Cinsleri ve Özellikleri
Yazar: - 04 Şubat 2022
351
0

En sakin köpek cinsleri ve özellikleri pek çok kişi tarafından merak edilebilir. Çünkü köpekler genelde enerjileriyle ve oyunculuklarıyla bilinen canlılardır. Rutin ve sakin bir yaşam tarzına sahip olan kişiler de kendileri gibi sakin köpek cinslerini merak edebilir.

Collie

Collie ırkı sessiz ve sakin bir köpek türü olmasıyla bilinir. Aynı zamanda köpek cinslerinin arasında yer alan en zeki köpeklerden biridir. Collie ırkı kolay eğitilebildiği için sakin ve durabilen bir yapıya getirtilebilir. Dışarı çıkarıldığı zaman enerjisini atmayı sever. Verilen eğitimlerin doğrultusunda sahibinin yanından ayrılmaz. Collie ırkı aile fertleri başta olmak üzere yabancı insanlara ve hayvanlara karşı da oldukça kibar, nazik ve tatlı bir şekilde yaklaşır. Ev ortamına hemen uyum sağlayabilen ve her türlü aktiviteyi yapabilecek bir cinstir. Özellikle çocuklara çok düşkündür. Onları korumayı ve onlarla oyun oynamayı çok sever.

Shar Pei

Shar pei cinsi en çok bilinen evcil hayvanlardan biridir. Antik Çin’de koruma köpeği olarak bilinmekte ve kullanılmaktaydı. Bu sebeple yaşadıkları evi ve aile fertlerini koruma iç güdüsüne sahiptir. Bununla birlikte ev içerisinde boş yere havlamaz. Shar pei ailesine çok bağlı bir köpektir. Bununla birlikte yabancılarla ilk karşılaştığı zaman onlara karşı biraz daha mesafeli davranabilir. Sessiz ve uzak durur. Tehdit algılamadığı takdirde yabancılara havlama alışkanlığı da yoktur. Sakin ve kendinden emin bir duruşa sahiptir. 

St. Bernard

En sakin köpek cinsleri ve özellikleri arasında yer alan bir diğer köpek de St. Bernard’dır. Dünyanın en sevimli ve en popüler cinsleri arasında yer almaktadır. Boyutları devasa olduğu için ilk karşılaşan kişileri korkutabilir. Fakat barışçıl ve sevecen tavırlarıyla herkesin kalbini fetheder. Maceralara açık bir köpek olmasıyla birlikte arkadaş canlısıdır ve sosyalleşmeye bayılır. St. Bernard, eğitimli bir cinstir. Zeki oldukları için kolay bir şekilde de eğitilebilir. Aile fertlerine oldukça bağlıdır. Sakinliği sayesinde küçük çocuklarla çok iyi anlaşır. Boyutları büyük olduğu için apartman dairelerinde yaşamaları zor olabilir.

Danua

Danua cinsi köpeklerinin boyutları oldukça büyüktür. Bununla birlikte en barışçıl köpeklerden biridir. Kiloları ve boyları büyük olduğu için kendilerinden emin bir şekilde davranırlar ve baskınlıklarını kimseye ispat etmeye çalışmazlar. En zeki köpek cinsleri arasında yerini alır. Sahipleri tarafından kolay bir şekilde eğitilir. Eğitilmeseler bile çok sevecen bir karaktere sahip oldukları için tehdit algılamadıkları takdirde saldırgan tavırları yoktur. Büyük bir köpek olduğu için yabancı ve tehlikeli kişilere karşı bakış atmaları yeterli olur. Aynı zamanda genelde havlamazlar. 

Pug

En sakin köpek cinsleri ve özellikleri bakılırken Pug cinsini de atlamamak gerekir. Pug cinsleri sakinlikleriyle bilinseler de aslında tembellikleri yüzünden sakindirler. Bu ırklar hem çok sosyal hem de arkadaş canlısı bir karaktere sahiptirler. Sevimli görüntüleri nedeniyle insanlar arasında çok sevilen bir köpektir. En sevdiği aktiviteler ise yemek yemek ve uyumaktır. Hiç şiddet yanlısı olmadıkları gibi her yabancıya arkadaşça davranırlar. Bu ırk çok fazla havlamaz. Fakat açken ve tehlike altındayken onları susturmak biraz zor olabilir. Yüz yapılarından dolayı uyurken horlayabilirler. Şişko ve küçük yapılarından dolayı oyun oynarken ve havlarken hemen nefes nefese kalırlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ