Köpeklere Dair Her Şey
En Sessiz 9 Köpek Irkı ve Genel Özellikleri
Yazar: - 22 Aralık 2020
647
0

En sessiz köpek ırkları hakkında bilgiler sunacağımız bu yazımızda ayrıca küçük köpek ırklarını da yakından tanıma şansı bulacaksınız. Bazı hayvanseverler küçük köpek sahiplenmek ister, bazıları da hem küçük hem de sessiz köpeklerle daha iyi anlaşır. Ayrıca bazı insanlar köpeklerden hoşlanmayabilir. Tam da bu noktada en sessiz ve küçük köpek ırklarını incelemeli ve karar verdikten sonra sahiplenebilirsiniz.

Lundehund

Lundehund ırkı köpekler nadir bulunsa da ABD’de sahiplenilmeye devam edilmektedir. Son derece sakin olan bu köpeklerin ayakları 6 parmaklıdır. Ayrıca başının üst kısmını omurgaya doğru eğebilme özelliğine sahiptir. Neşeyle dolu olan bu köpekler ayrıca çok meraklıdır ve sürekli tetikte beklerler. Bazen inatçı yapılarını da sahiplerine gösterebilirler. Eğitmek zor olsa da son derece iyi bir aile köpeği ırkıdır. Çocuklarla ve diğer hayvanlarla iyi geçinebilen Lundehund ırkı köpekler çevik ve enerjiktir.

Tüysüz Çin Köpeği

En sessiz köpek ırklarından biri olmanın yanı sıra muhteşem bir görünüme sahip olan tüysüz Çin köpeğinin vücudu adından da anlaşılacağı üzere tüysüzdür. Ancak ayak ve yüzlerinde uzun tüylü bir kürk bulunmaktadır. Havlamalarını düşük seviyede tutan bu köpekler her zaman sevgi doludur. Yaşadığı alana kısa sürede uyum sağlarken yabancılara karşı da sevecendirler. Çocuklarla iyi geçinen tüysüz Çin köpeği yürüyüşü ve oyun oynamayı çok sever. Ancak son derece hassas olan bu köpek ırkının stressiz bir yaşam tarzı benimsediği unutulmamalıdır.

Havanese Irkı Köpekler

Havanese en sessiz köpek ırklarından biri olmakla beraber son derece küçüktür. Bununla beraber dikkatli bir bekçi gibi davrandıklarından yabancı kişileri gördüklerinde sahiplerine haber verirler.

King Charles Spaniel

İnsanlarla vakit geçirmeyi seven bu köpek ırkı da oldukça sessiz ve küçüktür. Aynı zamanda iyi bir apartman köpeği olarak adlandırılmıştır. Yumuşak bir kürkü bulunan King Charles Spaniel ırkı köpekler son derece sevecendir. Her koşulda sessiz kaldıkları içi saldırgan değildir.

Fransız Bulldog

Çekici bir kişiliğe sahip olan Fransız Bulldoglar, küçük cins köpeklerdendir. İnsanlarla etkileşimi az olduğundan sessiz bir köpek türüdür. Genelde apartman sakinlerinin tercih ettiği bu sevimli dostların sessiz kalmasını istiyorsanız, uzun süre yalnız bırakmamanız gerekir.

Japon Köpeği

Japon köpeği ortalama 12-14 yıl arasında yaşayan ve 25 cm yüksekliğe sahip olan bir köpek ırkıdır. Kısa bir buruna sahip olan bu köpekler yaramazdır fakat sessiz olmalarıyla tanınmışlardır. Üstelik şaşırtıcı bir atlet olarak tanımlanmıştırlar. Akıllı hareket ederken kendilerini yalnız hissettiklerinde konuşkan hale gelebilirler.

Bichon Bolognese

Kabarık beyaz tüyleriyle dikkat çeken Bichon Bolognese aslında tatlı dilli bir köpek türüdür. Küçük olduğundan son derece sevimlidir. Diğer köpeklerle çok iyi anlaşır. Bu yüzden eğitilebilir köpekler arasındadır. Yüksek miktarda eğitim gerektirmedikleri gibi günde 2-3 kez kısa yürüyüşe çıkarılması yeterlidir.

İtalyan Tazısı

Son derece sessiz bir köpek ırkı olan İtalyan tazıları her zaman merhametiyle tanınmaktadır. Bazen inatçı olsalar da yüksek enerjili köpek türlerindendir. Yeteri kadar ilgi gösterildiğinden kucak köpeği bile olabilirler. Arkadaş canlısı olarak bilinen İtalyan tazısı, hiç tanımadığı kişilere ya da köpeklere karşı mesafeli olabilir.

Basenji

Afrika’dan gelen Basenji cinsi köpekler belirli zamanlarda çığlık atabilir ancak bu durum çok kısa sürelidir. Enerjik yapıları ve şefkatli olmalarıyla tanınırlar. Ailelerine daha çok şefkat gösteren Basenji ırkı köpekler yabancılara karşı utangaçtırlar. Son derece enerjik oldukları için gün içinde farklı aktiviteler yapması gerekecektir. Sosyalleşmeleri için küçük yaşta eğitim verilmesi tavsiye edilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ