Köpeklere Dair Her Şey
Exotic Shorthair Cinsi Kedilerin Özellikleri ve Bakımı
Yazar: - 29 Şubat 2020
534
0

Kediler, insanlara en tatlı görünen inanılmaz sempatik canlı çeşitlerinden biridir. Kendi kendine yaşayabilmeleri ve ev ortamına en uygun hayvan olmaları insanları daha da cezp etmekte ve insanları kedi sahiplenme düşüncesine itmektedir. Kedi sahiplenmek isteyen insanların tercih edebileceği birçok kedi cinsi vardır. Kişinin öncelikli olarak kısa ya da uzun tüylü kedilerden hangisini seçeceğine karar vermesi gerekir. İnsanlar tarafından genellikle kısa tüylü kediler tercih edilmektedir. Çünkü kısa tüylü kediler, bazı mevsimlerde tüy dökme dönemlerini hafif bir şekilde atlatabilmektedir. Kısa tüylü kedilerin en dikkat çeken cinsi de hiç kuşkusuz exotic shorthair cinsidir. Genellikle kısa tüylü İran kedisi olarak da bilinmektedir.

Exotic Shorthair Cinsi Kedilerin Karakteristik Özellikleri Nelerdir?

Kedilerin köpeklere göre çok daha az yorucu oldukları ve köpeklere oranla ev hayatına çok daha uygun oldukları su götürmez bir gerçek, fakat yine de kediler de birer canlı ve her canlı gibi bakıma muhtaçlar.

Exotic shorthair cinsi kediler, kedi ırkları arasında en sakin cinslerden biridir. Genellikle hantal bir görüntü içindedir. Bu cins kedileri oyun oynarken ya da koştururken görmek oldukça zordur. Kedi sahiplenmek isteyenler, eğer kucak kedisi istiyorlar ise, exotic shorthair cinsi kediler onlar için biçilmiş kaftandır.

Ayrıca exotic shorthair cinsi kediler, gürültü yapmaz ve gürültüden de kesinlikle hoşlanmazlar. Miyavlamaları neredeyse görülmemiştir. Gözleri ile anlaşmayı ve sakinliği çok severler. Exotic shorthair cinsi kediler kedi türleri arasında en sadık tür olarak bilinir. Kediler birlikte yaşadıkları insanları genelde sahipleri değil, arkadaşları olarak görürler fakat bu durum exotic shorthair cinsi kediler için biraz farklıdır. Bu kedi türü insanlara ailesiymiş gibi bağlanır ve sadakati sonsuzdur. Bu nedenle genelde evden kaçmazlar ya da kaçsalar dahi çok uzaklaşmadan geri dönerler. Fazla meraklı olmayan exotic shorthair cinsi kediler, ev yaşamına en uygun kedilerdir.

Exotic Shorthair Cinsi Kediler Nasıl Beslenmelidir?

Exotic shorthair cinsi kediler durağanlığından dolayı fazla kilo almaya yatkındır. Bu nedenle yağ oranı yüksek mamalar beslenmesi açısından uygun değildir. Özellikle yaş mamalarda yağ oranı gereğinden fazla olduğundan, haftada iki öğünden fazla verilmesi kedinin sağlığını bozabilir. Ayrıca tüy yoğunluğundan dolayı tüylerinin sağlıklı ve canlı kalabilmesi için, vitamin ve mineralleri yüksek mamalar tercih edilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ