Köpeklere Dair Her Şey
Golden Retriever Özellikleri
Yazar: - 29 Şubat 2020
1.205
0

Zeki, eğitime müsait, uslu ve güvenilir kelimeleri bu köpekleri tanımlamada oldukça uygun kelimeler. Goldenler çok iyi birer aile köpekleridir. Çocuk ve bebeklerle çok iyi anlaşırlar ve onlara karşı olan korumacı tavırlarıyla bilinirler.

İyi huylarının yanında kötü huylarıysa yaramazlık yapmalarıdır. Eğer sevgisiz ve ilgisiz kalırlarsa yaramazlık yapmamaları için hiçbir sebep yok demektir. Hareketli ve aktif bir ırk olmaları dolayısıyla sürekli bir aktiviteye ihtiyaç duymaları kaçınılmazdır. Fazla sıcakkanlı olduklarından dolayı bekçi köpeği olma olasılıkları pek yoktur. Avcılık konusunda ise son derece yeteneklidirler.

Golden Retriever Köpeklerinin Eğitimi

Son derece zeki ve yetenekli olan bu köpek ırkı eğitilmeye de oldukça yatkındır. Eğitildiklerinde yapabileceklerini şöyle sıralayabiliriz: Avcılık, iz sürme, akut, kılavuz köpeği, vurulan avı getirme, narkotik köpeği, patlayıcı ve bomba imha köpeği.

Eğitilebilirlik ve zekâ konusunda köpek ırkları içinde dünya 4.sü olan bu ırk bu konuda oldukça başarılıdır.

Golden Retriever Köpek Irkının Bakımı

Bu ırk; yemeği, aktiviteyi ve özellikle de yüzmeyi çok sever. Yemeyi çok sevmelerinden dolayı günlük yemek miktarını besleyen kişinin ayarlaması gerekir. Çünkü aksi takdirde bu köpekler fazla kilo alacaklardır. Mevsim değişimlerinde diğer ırklarda olduğu gibi bu köpek ırkında da tüy dökme normaldir. Bu yüzden panik yapılmamalıdır.

Golden Retriever Köpek Irkı Nasıl Beslenir?

Köpeklerin bazı kıstaslara göre beslenmesi gerekir. Bu ırk da aynen bu şekilde bazı kıstaslara göre beslenmelidir. Bunlar; yaşı, kilosu, ne kadar aktif olduğuyla alakalıdır. Bu ırk ayni zamanda çalışan bir irk olduğu için ekstra olarak çalışıp çalışmadığına da bakılır.

Hangi Mamaları Tüketirler?

Bu tür köpekler orta ırk veya iri ırk olarak tanımlandığından dolayı mamaları da ona göre seçilmelidir. Bu ırk daha çok tavuk ve kırmızı et tercih eder. Balıklı mamaları pek tüketmezler. Ayrıca bir öğünde ne kadar tüketmeleri gerektiğine kendileri karar veremez aşırı tüketim gösterebilirler.

Beslenmeleri için ekstradan tüketmeleri gereken birtakım besinler vardır:

  • Yangı giderici (omega-3 yağ asitleri ve manganez)
  • Eklemlerin korunması için, glukozamin ve kondroitin
  • Antioksidanlar ve yağ yakıcılar kullanmaları gerekir. Ayni zamanda yavaş sindirim için de arpa.
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ