Köpeklere Dair Her Şey
Hangi Köpek Irkları Soğuğa Dayanıklıdır?
Yazar: - 23 Kasım 2020
1.194
0

Günümüzde hangi köpek ırkları soğuğa dayanıklı sorusunun yanıtları merak ediliyor. Öncelikle dünya üzerinde yüzlerce köpek ırkının bulunduğu bilinmelidir. Her bir ırkın doğal yaşam koşulları ve özellikleri farklıdır. Bazı köpek ırkları sıcak bölgelerde yaşayabilirken bazıları da kökenini en soğuk bölgelerden almıştır. Araştırmalara göre köpeklerin kökeniyle soğuğa dayanıklılık arasında doğrudan bir ilişki bulunmakla beraber bazı ırklar aşırı soğuklarda yaşamaya devam edebilir. Şimdi sizlere soğuğa dayanıklı köpek ırkları hakkında detaylı bilgiler sunuyor olacağız.

Norwegian Elkhound

Bu köpek ırkının kökeni Norveç’tir. Çoğu zaman çoban köpeği olarak kullanılan Norwegian Elkhound koruyucu ve avcı köpeği olarak da tercih edilmiştir. Aktif bir yaşam tarzına sahip olmakla beraber enerjik yapıdaki bu ırk, soğuk kış şartlarına dayanıklıdır. 2 katlı kürke sahiptir ve ortalama 25 kilogramdır.

Akita

Akita köpek ırkı, spitz türü ırklardandır. Japonya’nın Akita bölgesinden kökenini alır. Sakin bir köpek türüdür. Ayrıca özgürlüğü sever. Çocuklarla iyi anlaşmasının yanı sıra cesur, akıllı ve sakindir. En önemli özelliği ise iyi bir yüzücü olmasıdır.

Wolfsspitz

Hangi köpek ırkları soğuğa dayanıklı sorusunun bir diğer yanıtı, Wolfsspitz’dir. Hollanda’da 1700’lü yıllarda üretilen bu köpek türü aşırı soğuklara karşı dirençlidir. Ortalama 20 kilogram olan bu köpeklerin en önemli özelliği neşeli, oyuncu, çevik ve itaatkar olmasıdır. Aynı zamanda aile köpeği olarak bilinir.

Newfoundland

Ağırlığı 70 kilograma kadar çıkabilen bu köpek ırkının kökeni Kanada’nın Labrador bölgesidir. Vücut ağırlığı ve kalın kürkleriyle dikkat çeken bu köpek türünün dış görünüşü son derece serttir ancak sakinliğiyle tanınmıştır. Aileler için çok iyi bir arkadaş olmanın yanı sıra güvenilir, cesur ve zekidir. Daha önceleri suda kurtarma faaliyetlerinde tercih edilmiştir.

Amerikan Eskimo

Amerikan Eskimo köpeğinin kökeni Almanya’dır ancak zamanla bu ismi almıştır. Küçük bir köpek ırkıdır. Kulakları kürk kaplı olmakla beraber hem kalın hem de kabarık olan beyaz bir yelesi vardır. Eğitimi son derece kolaydır ve aile köpeğidir. Ortalama ağırlıkları 3-18 kilogramdır.

Tibet Terrier

Oldukça sevimli bir köpek türü olan Tibet Terrier adını Tibet bölgesinden almıştır. Küçük bir ırk olmakla beraber cana yakın, enerjik ve sevecendir. Kürkü uzun olduğundan soğuğa karşı dayanıklıdır. Karlı alanlarda geniş patileri sebebiyle rahatça yürüyebilir.

Saint Bernard

Herkesin bildiği Beethoven adlı filmle popüler olan Saint Bernard ırkı köpeklerin üretimi 980’li yıllarda Alp Dağları’nda başlamıştır. Son derece sabırlı, sevecen ve arkadaş canlısı olan bu köpekte tüy dökme sorunları görülebilir. Tarih boyunca bekçi köpeği, arama köpeği, kurtarma köpeği ve iz sürücü olarak tercih edilmiştir.

Alaska ve Sibirya Kurdu

Hangi köpek ırkları soğuğa dayanıklı sorusunun en önemli yanıtlarından olan Alaska kurdu, Eskimo halkı tarafından kızak çekmesi için kullanılmıştır. Sibirya kurduna benzer ancak kulakları daha ayrıktır. Sibirya kurdu da aynı şekilde çok soğukta yaşayan bir köpek ırkıdır. İnatçıdır ve eksi 60 derecede yaşayabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ