Köpeklere Dair Her Şey
Havlama Önleyici Tasmanın Değerlendirilmesi
Yazar: - 29 Şubat 2020
507
0

Özellikle küçük yaşlarda iken doğru bir şekilde eğitilmeyen köpeklerde veya bahçeli evden apartman dairesine taşınılması durumlarında köpeklerde havlama sorunları görülmektedir. Köpeklerin çoğunda az ya da çok havlama olmaktadır. Özellikle apartmanda bakılan köpeklerde bu sorun çok ciddi bir sıkıntı yaşatır ve apartman sakinlerini de rahatsız edeceği için bu konuda çözüm yolu bulunması çok önemlidir.

Köpeklerde Havlamaya Karşı Alınacak Önlemler

Havlama ile ilgili sorun yaşayan köpek sahipleri bu konuda havlama önleyici tasma ve şok tasmalara başvurmaktadır. Kullanıcılar ne kadar memnun olduklarını belirtse de bu köpeğimiz için çok zararlı bir alettir ve psikolojisini bozmaktadır.

  • Sok Tasmalar

Havlama önleyici tasmalar ses frekanslarına göre çalışmaktadır. Köpeğin boyun kısmına takılan bu tasma ses frekanslarına bağlı olarak çalışarak sesi alçaldıktan sonra köpeğimiz kısa bir elektrik şoku vermekte ve köpeği susturabilmektedir. Kopek her havladığında bu ses frekansına bağlı olarak acı yaşadığından dolayı belli bir zaman sonra köpeğiniz havlaması kesecektir. Ama bunun ne kadar sağlıklı olduğu tartışılan bir konudur. Ayrıca bu tasmayı kullanan köpekler de çok fazla psikolojim rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. Çevreye karşı ya aşırı saldırgan bir tutum içeriğe girer ya da çevreyle olan bağlarını tamamen kesmektedirler.

Ayrıca bu tasmaların bir de fiziksel boyutu vardır. Bu tasma boyuna takılan bir alet olduğu için; köpeğimiz bu tasmayı çıkartmaya çalışacak ve bunu yaparken kendi canına zarar da verebilir. Boyun bölgesinde hayatı bazı hormonal bölgeleri olduğu için bunlar da risk taşımaktadır.

  • Sprey Tasmalar

Kokuya duyarlı sprey tasmalar da bir alternatiftir. Bu sprey yüzünden koku almayı kaybetmeye neden olduğu için köpeklerde çok fazla ağrıya ve iletişim kuramamaya da neden olmaktadır.

  • Yüksek Sesli Tasmalar

Yüksek sesli tasmalar da çok fazla ses çıkartarak kulak çınlaması gibi çok rahatsız verecek bir rahatsızlığı meydan getirmektedir. Buna bağlı olarak işitme kaybına neden olmaktadır.

Havlama Tasmalarının Psikolojik Etkileri

Bu tasmalar köpekler üzerinde psikolojik etkilere sahiptir. Havlama tasmaları hangi nedenle kullanılırsa kullanılsın köpeğin acı çekmesine neden olur. Ayrıca havlama tasmalarını kullanan köpeklerde güvensizlik, korku ve saldırganlık ortaya çıkmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ