Köpeklere Dair Her Şey
İdeal Bir Köpek Kulübesi Nasıl Olmalı?
Yazar: - 20 Temmuz 2021
271
0

Genelde bahçeli evlerde oturan hayvanseverler, köpeklerin daha rahat bir şekilde vakit geçirmesi için köpek kulübesi satın almaktadır. Ancak bu kulübeler arasında seçim yaparken bazı durumlara dikkat edilmelidir. İlk olarak kulübelerin dayanıklı malzemelerden yapılması şarttır. Buna ek olarak köpekler kemirmeyi seven canlılardır. Haliyle kullanılan malzemelerde kimyasal bir maddenin olmaması şarttır. Günümüzde artık plastik malzemelerden üretilen köpek kulübeleri de bulunmaktadır. Fakat plastik kulübelerin de köpeğin sağlığı açısından uygun olmadığını söylemekte yarar var.

İdeal bir köpek kulübesi nasıl olmalı sorusunun ilk yanıtı, ahşap malzemelerden üretilmesi gerektiğidir. Markalı ürünleri tercih ederken ahşaptan yapılan kulübeler sayesinde uzun vadeli kullanımlar gerçekleştirebilirsiniz. Elbette bu aşamada kulübenin boyutuna ve tasarım özelliklerine de bakmanızda yarar var. Şimdi boyut ve ideal köpek kulübesinin nasıl olması gerektiği hakkında diğer bilgileri paylaşalım.

Köpek Kulübesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpek kulübesinin alt yani zemin kısmı mutlaka yalıtımlı olmalıdır. Çünkü soğuk kış mevsiminde patili dostunuzun ısınmasını destekleyen yalıtım seçeneği ayrıca onların üşümesini engelleyecektir. Ahşap olarak tercih etmeniz gereken kulübenin kar, yağmur ve rüzgara dayanıklı olması da önemlidir. Bu sayede patili dostlarınız soğuktan uzak her zaman sıcak bir ortamda vakit geçirmeye devam edebilir. Üstelik bu şartları sağlamanız, köpeğinizin stresten uzak kalmasını da sağlayacaktır. O halde ideal bir köpek kulübesi yalıtımlı ve dayanıklı olmalıdır.

Köpek kulübesinin boyutu da çok önemlidir. Bu süreçte patili dostunuzun fiziksel özelliklerini dikkate alarak seçim yapmanızda fayda var. Kulübe seçiminde boyutun biraz daha büyük olmasını öneriyoruz. Çünkü köpeğiniz bu sayede daha rahat hareket edebilecek ve stresten uzak kalacaktır. Yine kulübenin ebatı, köpeğin daha kısa sürede adapte omasını sağlar.

Yavru köpek sahiplenecek olanlar ırk ayrımı yapmalıdır. Çünkü yavru köpek ırkları büyüdüğünü zaman doğal olarak vücut yapısı gelişecek ve yeni bir kulübeye ihtiyacı olacaktır. O halde biraz detaylı düşünmeli ve boyut konusuna ayrıca önem vermelisiniz.

Köpek Kulübesinin Temizliği Nasıl Yapılır?

Köpek kulübeleri onların yaşam alanıdır. Bu alanların haftada 2-3 defa mutlaka temizlenmesi gerekir. Çünkü köpeğiniz kulübenin hijyenik olmamasından kaynaklı hastalanabilir. Kusma veya ishal gibi hastalık belirtileri de temiz olmayan ortamlar nedeniyle görülebilir. Köpek kulübesi temizliği yaparken sıcak suyla kulübenin iç kısmını yıkamalı ve kimyasal içermeyen sabun veya deterjanlarla temizlemelisiniz. Daha sonra dış ve giriş kısmını da sıcak ve sabunlu bezle güzelce temizleyerek patili dostunuzun hijyenik bir şekilde yaşamasını sağlayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ