Köpeklere Dair Her Şey
Kaliteli Köpek Maması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yazar: - 17 Aralık 2020
314
0

Kaliteli köpek maması seçerken birçok faktörü göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Bu sayede köpeğinizin daha sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca sağlıklı kalabilmeleri de yine iyi bir köpek mamasıyla mümkündür. Yapılması gereken tek şey mama içeriğini kontrol etmek ve elbette her zaman kaliteli ürünleri tercih etmektir.

Yetişkin Köpek Mamasına Geçiş Nasıl Olmalı?

Yavru köpekler anne sütüyle beslenirken ihtiyaç duydukları mineral ve besinleri bu süt sayesinde karşılar. Ancak 2. ay itibariyle artık kaliteli köpek maması seçilmeli ve bu aşamada kuru mamalar tercih edilmelidir. Başlangıçta kuru mama tercih edilmesinin nedeni, köpeklerin dişlerinin 1.5-2 aylık olduktan sonra çıkmaya başlamasıdır. Bu yüzden diş ve ağız sağlığını korumak için kuru mama kullanımına özen göstermeniz önemlidir. Dişleri çıkmamış yavru köpekler için ise yaş mama takviyeleri kullanabilirsiniz.

İyi Bir Köpek Mamasının İçeriği Nasıl Olmalı?

İyi bir köpek mamasının içeriğine bakmadan önce yetişkin ve yavru köpek sınıflandırması yapılmalıdır. Bu süreçte yavru köpekler daha hareketlidir ve mamalardaki besin değerleri haliyle yüksek olacaktır. Yetişkin köpekler ise aldıkları enerjiyi yakamadıkları zaman kilo almaya başlar. O halde yetişkin köpeklere yavru köpek maması verilmemelidir. Yavru köpekler ise 12 aya kadar gelişimini devam ettirir. Bu yüzden yetişkin maması vermek sakıncalıdır.

Kaliteli köpek maması satın alırken dikkat edilmesi gereken ilk şey, et oranının yüksek olması gerektiğidir. Bu noktada en az %30 oranında et içermelidir. Ayrıca tahılsız mamaları tercih etmeniz uygun olacaktır. Çünkü tahıllı mamalarda pirinç ve mısır hammaddeleri yüksek oranda yer alabiliyor. Bu durum köpeğinizde diyabet ve obezite riskini artırdığı gibi ağız ve diş sağlığını da olumsuz etkiler. Tahıllı mamalar yerine sebze ya da meyve takviyeli köpek maması seçmeniz önerilir.

İyi bir köpek mamasının içeriğinde kümes hayvanı ve türevleri ile hayvansal ürünler ve unlar bulunmamalıdır. Bunun yanı sıra demir, iyot, bakır, fosfor ve kalsiyum gibi maddeler içeren mamaları tercih edebilirsiniz. Soyalı olmaması gereken köpek mamalarının GDO’suz, tatlandırıcı ve renklendirici içermemesine de dikkat etmeniz son derece önemlidir. Bu içerikler köpeğinizde kalp hastalıklarını beraberinde getirebilir. Bu durumlara dikkat ederken köpeğinizin yaşına ve cinsine uygun mamaları tercih etmeniz gerekir. Ayrıca mineral ve vitamin takviyelerini kontrol ettikten sonra satın alabilirsiniz.

Mamanın doğal antioksidanlar içermesi ve katkı maddesi bulundurmaması gerekir. Ayrıca taze tüketilmesi gereken mamaların içeriğinde kamış pekmezi, mısır şurubu ve mısır gluteni gibi şekerli gıdaların olmaması önemlidir. Ek takviyeler için L-Carnitin ya da Glucosamine gibi doğal takviyeli mamaları rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Köpek Maması ile Tüy Dökme Arasında Bir İlişki Var mı?

Tüy dökümü köpeklerde tamamen sonlanacak bir durum olmamakla beraber azaltılması kaliteli köpek maması tercihine bağlıdır. Mevsimsel faktörler, köpeğin cinsi, mama türü ve deri hastalıklarına bağlı olarak dökülen tüylerin oranı artabilir. Köpeğinizdeki tüy dökümünü azaltmak istiyorsanız balık veya et ağırlıklı mamaları tercih edebilirsiniz. Kümes hayvanlı ördek, hindi ve tavuk içeren mamaların tüy dökümüne sebep olabileceği unutulmamalıdır. Mama değiştirmek isteyenler ise başlangıçta etli veya somonlu mamaları tercih edebilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ