Köpeklere Dair Her Şey
Kedi ve Köpeğin Aynı Evde Yaşaması Mümkün mü?
Yazar: - 16 Ağustos 2021
606
0

Kedi ve köpekler her ne kadar geçimsiz canlılar olarak tanınmış olsa da aslında aynı ev içinde bir kedi ve köpeğin beraber yaşayabileceğini unutmamak gerekiyor. Ayrıca bir araya geldiklerinde bu sevimli dostlarımızın sürekli kavga edeceği düşünülmektedir. Ancak doğru aksiyonlar alarak köpek ve kedilerin aynı çatı altında yaşamasını sağlayabilirsiniz. Sakinlik konusunda ilk adımı her zaman kediler için atmanızı da öneriyoruz. Çünkü köpekler doğası gereği zaten sakin canlılardır. Yazımızın devamında bu süreçte sorun yaşamamak adına ihtiyacınız olan bilgileri sunuyor olacağız.

İlk Olarak Köpek Adayı Belirlenmeli

Köpek ve kedinin aynı evde sorunsuz olarak yaşamasını sağlamak için öncelikle köpeğinizi değerlendirmeye almalısınız. Öncelikle sosyalleşme döneminde köpeğin ilk 9 haftası çok önemlidir. Kediler bu dönemde yavru köpeğin çevresinde sık sık gezinirken yavru köpeğiniz kediye karşı hırçın davranışlar sergileyebilir. Bu durum bir süre sonra ciddi kavgalara ve hatta kedinizin hayatını kaybetmesine bile neden olabilir. Bu yüzden öncelikle köpeğinizi eğitmeli ve ilk 9 – 10 haftalık dönemde hangi davranışları sergilediğini gözlemlemelisiniz. Elbette doğru köpek adayını belirlemek, kedilerle daha dostça bir yaşamı beraberinde getirecektir.

Kedi ve Köpek Doğru Seçilmeli

Yavru köpeğiniz artık büyümüş ve kedi sahiplenmeden gerekli eğitimleri almış ise artık doğru kedi seçimi yapmanızda fayda var. Köpeklerde olduğu gibi kedilerde de sosyalleşme süreci bulunmaktadır. Köpeğiniz her ne kadar dostça yaklaşsa da kedinin farklı hareketlerine maruz kalabilir. Ancak kediniz yavruyken bir köpek ile bir araya getirildiğinde karşılıklı beden dilini öğrenebilir ve aynı çatı altında sorunsuz olarak yaşayabilirler. Sahipleneceğiniz kedinin daha önceki deneyimlerinden emin olmayan hayvanseverler mutlaka sakin bir kedi tercihi yapmalıdır.

Kedi ve Köpeği Tanıştırın

Sahiplendiğiniz kediyi ilk defa eve getirdiğinizde kademeli olarak hareket ettirmeniz önemlidir. Bu süreçte evin diğer odalarını göstermeli, bebek varsa belirli gün ve saatlerde yanına götürülmeli ve elbette köpekle tanıştırılmalıdır. Bu dönemde her iki evcil hayvanın güvenle yaşayabilmesi için birkaç hafta farklı odalarda kalması gerekir. Bir araya gelmeye başladıklarında herhangi bir sorun yaşanmıyorsa artık kedi ve köpeğiniz beraber yaşamaya başlamış olacaktır.

Köpeğinize Ayrıca Odaklanın

Köpeklerin eğitimi aslında kedilerden biraz daha önemlidir. Elbette kedinin eğitimi de zamanında verilmelidir. Köpeğinizin eğitimi kediye göre daha kolay olacağından bu dönemde köpeğe odaklanmalı ve belirli komutları öğretmelisiniz. Bu komutlar bırak, yakala, otur, in, çık, kal ve gel şeklinde olabilir. Köpek eğitiminde ayrıca profesyonel kişilerden destek almanız çok daha doğru olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ