Köpeklere Dair Her Şey
Köpeğim Aşırı Halsiz, Neden Olabilir?
Yazar: - 12 Aralık 2021
372
0

Köpeğim aşırı halsiz, neden olabilir konusu köpek sahipleri tarafından önemli konuların başında geliyor. Köpeklerde görülen iştahsızlık ve halsizlik durumu farklı hastalıkların habercisi olarak görülebilir. Bununla beraber tüm belirtiler tespit edilerek doğru teşhis ancak bu şekilde konabilir. Bu basit ve geçici bir rahatsızlığın belirtisi olabilmekle beraber ileri boyutta daha büyük bir hastalığın habercisi de olabilmektedir.

Köpekte Halsizlik Nedenleri Nelerdir?

Köpeğim aşırı halsiz, neden olabilir konusu belirtiler fark edilerek doğru teşhis ile tedavi edilebilir. Normalde köpekler oldukça hareketli, oyun oynamayı seven ve insan canlısı varlıklardır. Bir anda oluşan halsizlik durumu normalde süregelen davranışlarında değişme yaşanmaya başlamış olabilir. Hareketlerinde azalma, iştah kaybı bu süreçte görülebilen farklı etkiler arasındadır. Genellikle köpekte oluşan halsizlik ve yorgunluk durumu sıklıkla görülebilen kalp hastalığı adı verilen bir sorunun başlangıcı olarak kabul edilebilir. Bu daha genel tanım da kronik bir kalp yetmezliği rahatsızlığı olarak bilinmektedir. 

Köpekte görülen ani ve aşırı halsizlik durumu şu hastalıklardan dolayı kaynaklanabilmektedir:

  • Vücudunda oluşan iç ve dış parazitlerin etkisi herhangi bir hastalık için kullanılan ilaçların yan etkisi
  • Kronik kalp rahatsızlıkları
  • Vücudu saran bir enfeksiyon durumu
  • Barınak hastalığının belirtisi
  • Hipotiroit rahatsızlığının belirtisi
  • Şeker hastalığı, diyabet oluşumu
  • Besin öğelerinden dolayı zehirlenme durumu
  • Farklı nedenlerden kaynaklı olarak oluşan travmalar
  • Karaciğer bölgesinde oluşan hastalıklar

Tüm bu sayılan hastalıklar köpeğin halsizleşmesine ve eski iştahını kaybetmesine neden olabilir. Bu süreçte bazı rahatsızlıkların meydana gelmesi var olan streslerinden de kaynaklanabilmektedir. Köpeklerde görülen bu durum hem ruhsal hem fiziksel olarak olumsuz etkilenmesine neden olabilecek depresyon rahatsızlığının da bir belirtisi olabilir. Bu süreçte iştah kaybı da gözlemlenen belirtiler arasındadır. Köpek aktif halde tutulmaya çalışılarak hastalık tedavi edilebilir. Köpeğe uygun yeni bir beslenme düzeni oluşturularak ve halsizlikle beraber iştahsızlık durumunun giderilmesi sağlanabilir.

Köpekte Halsizlik Tedavisi Nedir?

Bu süreçte köpeğe doğru teşhisi konulabilmesi önemlidir. Fiziksel hareketlerin de azalış gösteriyorsa hareketlendirmeye çalışmak, onunla gün içerisinde vakit ayırarak oyun oynamak, koşmasını ve zıplamasını sağlamak gerekir. Yapılan bu fiziksel aktiviteler sırasında tek tek gözlem yapılmalıdır. Solunum yolunda herhangi bir sıkıntı olup olmadığı incelenmelidir. Tüm bu davranışlar takip edildiğinde köpeğin enerjisindeki düşüklük süreci daha da kötüleştirerek devam ediyorsa bunun yanı sıra yaptığı herhangi bir güç gerektirmeyen etkinliklerde yorulabiliyor veya bayılıyorsa bir uzmandan yardım almak gerekir.

Köpeğim aşırı halsiz, neden olabilir konusu farklı açılardan ele alınmaya çalışıldı. Süreç içerisinde oluşabilecek rahatsızlıkların ciddi bir boyuta varma olasılığı da bulunur. Yapılan kısa gözlemin ardından belirtiler gün gün artıyor ve halsizlik durumu şiddetleniyorsa veterinerden yardım almak gerebilecektir. Veteriner tarafından problemin tespit edilebilmesi için sağlık taraması yapılır. Ardından özel olarak kan ve idrar testi uygulanır. Kalbinin genel üretimi kontrol edilerek ciğerlerinde bir problem olup olmadığı röntgen cihazı ile belirlenir. Tüm bu tetkikler doğrultusunda daha net ve doğru bir sonuç elde edilebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ