Köpeklere Dair Her Şey
Köpeğim Çok Hızlı Nefes Alıp Veriyor, Neden Olabilir?
Yazar: - 22 Ocak 2022
488
0

Köpeğim çok hızlı nefes alıp veriyor, neden olabilir pek çok köpek sahibinin karşılaştığı bir durumdur. Köpekler genelde cinslerine bağlı olarak hızlı hızlı nefes alıp vermeye başlayabilir. Burada endişe edilmesi gereken durum köpeğin sonradan ve bir anda hızlı bir şekilde nefes alıp vermesidir. Bu durum belirli hastalıkların belirteci olabildiği gibi normal de bir davranıştır. Bu sebeple önemli olan köpeğin neden hızlı nefes alıp verdiğini tespit etmektir.

Köpeklerin Hızlı Nefes Alıp Vermesi

Köpeğim çok hızlı nefes alıp veriyor, neden olabilir sorusunun çok fazla cevabı vardır. Bunun en temel nedeni köpeklerde alışılmış ve tipik olan davranış şeklidir. Genellikle köpekler hızlı nefes alıp veren hayvanlardır. Bazı köpek cinsleri bu davranışı daha az sergilerken bazı köpeklerde daha fazla nefes alıp verme durumu gözlemlenir. Özellikle köpek çok enerji harcadığı zaman ya da çok sıcak havalarda, heyecanlandıkları zaman da hızlı bir şekilde nefes alıp verme eğilimi gösterirler. Bu durum geçici ve dinlendikten sonra ya da zaman geçtikçe azalabilir. Önemli olan köpeğin hızlı nefes alışlarının sürekli olarak devam etmesidir.

Köpeklerde Hızlı Nefes Alıp Vermenin Nedenleri

Köpeklerde hızlıca nefes almanın nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Köpekler pek çok sebepten ötürü strese girebilir. Korku, endişe ve stres köpeklerde hızlı nefes alıp vermeye neden olacaktır. Özellikle köpeklerin korktuğu şeylerle aynı ortamda bulunmaları onları büyük stres içerisine sokar ve hızlıca nefes alıp vermeye sebep olur.
  • Köpeklerde acı ve ağrı sonucunda huzursuzlanmalı ve hızlıca nefes almaya başlamaları da doğal bir durumdur. Köpekler dayanılmaz bir noktada ağrı çekmeye başladıysa bunu ağlayarak ve hızlıca nefes alın vererek gösterebilirler. Buna ek olarak kusma, ishal iştahsızlık, topallama gibi çeşitli davranışlar da görüldüğü zaman köpeğin acı çektiği anlaşılabilir.
  • Köpeklerde görülebilen bazı kronik hastalıkların yan etkisi hızlı nefes alıp verme olmaktadır. Solunum sistemi bozuklukları, Cushing sendromu, kalp yetmezliği gibi hastalıklar nefes alıp verme davranışını yönetmeyi zorlaştırabilir. Bu da hastalık sonucunda oluşan nefes hızlanması olarak bilir. Bu hastalıkların tedavisi yapılmadığı zaman köpekler bir süre sonra öksürerek ya da nefesleri tıkanarak daha kötü bir duruma gelebilir.
  • Özellikle yaz aylarında havanın ısınmasıyla birlikte köpeklere sıcak bastığı zaman nefes nefese kalabilirler. Köpekler yaz aylarında daha az egzersiz yapmalı ve daha serin tutulmalıdır. Sıcak çarpması hızlı nefes alıp vermeye neden olur.
  • Köpeklerin hızlı bir şekilde nefes alıp vermesinin bir diğer nedeni kansızlık olabilir. Kırmızı kan hücresi vücuda yeterli miktarda oksijen taşıyamadığı zaman nefes alıp verme hızlanabilir.
  • Köpeğim çok hızlı nefes alıp veriyor, neden olabilir sorusunun bir diğer cevabı da obezite olabilir. Çok fazla kilo alan ve obez olan köpeklerin solunum sistemlerinin etrafında yağ oranı artar ve yeterli oksijene erişebilmek için hızlıca nefes alıp vermek durumunda kalırlar.
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ